یکی از اشکال سفر طبیعت گردی به شمار می رود که در دنیای شهری امروز، روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود. اکوتوریسم یا طبیعت گردی نوعی از گردشگری مبتنی بر جاذبه های طبیعی به شمار می رود که در آن گردشگران به مناطق طبیعی و دست نخورده سفر می کنند و به تماشای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می پردازند و حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می کنند. به این نوع از گردشگران اکوتوریست، طبیعت گرد یا بوم گرد می گویند. واژه اکوتوریسم اولین بار توسط هترز و از سال 1965 متداول شد. او برای اکوتوریسم چهار معیار حداقل تاثیر منفی بر محیط زیست، حداقل تاثیر منفی و حداکثر مسئولیت پذیری به فرهنگ جامعه میزبان، حداکثر سود برای جامعه میزبان و در انتها حداکثر رضایت تفریحی جهت مشارکت جهانگردان را مطرح کرد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است که سالانه افراد زیادی برای فرار از فشارهای زندگی شهری روانه آنها می شوند. یکی از این جاذبه ها مرداب قادیکلا در استان مازندران و شهرستان قائم شهر به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی مرداب قادیکلا

معرفی مرداب قادیکلا

شمال ایران یکی از مراکز گردشگر پذیر  این کشور به شمار می رود که سالانه خیل عظیمی از گردشگران راهی این مناطق می شوند. یکی از این نواحی شهرستان قائم شهر به شمار می رود که در استان مازندران قرار دارد. این شهرستان مملو از جاذبه های گردشگری متعددی است که برخی از آنها پارک پایین لموک (پارک گلها)، دریاچه گل پل، جنگل قادیکلا، تالاب کرچنگ ، غار سیاه دشت، آبندان ساروکلا و … هستند. یکی از جاذبه های طبیعی و جذاب این شهرستان مرداب قادیکلا نام دارد که رد جنگلی به همین نام واقع شده است. این ناحیه در روستایی به نام قادکلا قرار دارد که مرکز دهستان علی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم شهر محسوب می شود و در فاصله 6 کیلومتری از مرکز شهر و 2 کیلومتری از حریم جنوب شرقی شهر قرار دارد. روستا قادی کلا با مساحت حدود 2 کیلومتر مربع که با جنگل های اطرافش حدود 15 کیلومتر می شود بزرگترین روستای شهرستان قائم شهر به شمار می رود. این روستا علاوه بر این مرداب جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد که دیدار از آنها نیز خالی از لطف نیست و می تواند بسیار جذاب باشد. پس مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند حتما به این منطقه سفر و از این روستا حتما دیدن کنید.

طبیعت و ساختار مرداب

طبیعت و ساختار مرداب

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم این مرداب درون جنگلی با درختان سر به فلک کشیده قرار دارد. همچنین مرداب قادیکلا دارای طولی برابر با ۲۰۰ متر و عرضی در حدود ۱۵۰ متر است که درون آن می توان درختان سر به فلک کشیده را مشاهده کرد که از درون آن به بیرون رشد کرده اند و قسمت زیادی از آنها درون آب قرار دارد. همین موضوع صحنه ای بی نظیر و دل نشین را به وجود آورده است که کمتر کسی از دیدن آن سیر می شود. علاوه بر این ها در جای جای این مرداب می توانید نیلوفر های آبی را مشاهده کنید که زیبایی بی نظیری به این محیط داده اند و صحنه هایی را ساخته اند که بازدیدکنندگان در کمتر جایی می توانند شاهد آن باشند. در این جنگل می توان انواع درختان جنگلی و وحشی، تمشک‌زارهای فراوان و چشمه‌های کوچک آب سرد را بیابید. رودخانه سیاه رود از وسط جنگل قادیکلا می‌گذرد و صدای آب در همه جای این جنگل شنیده می‌شود.

راه های دسترسی به مرداب

راه های دسترسی به مرداب

برای دیدن این مرداب کافی است راهی قائم شهر شوید و پس از آن مسیر روستا قادیکلا را در پی بگیرید. بای رفتن به قائم شهر روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اتوبوس و خرید بلیط اتوبوس قائم شهر به صورت آنلاین است. جاده آسفالته زیبایی به طول ۳ کیلومتر تا مرکز روستا و نیز ۵ راه شوسه و خاکی به بلندی های اطراف از مرکز روستا وجود دارد که برای رفتن به روستا و طبیعت اطراف آن می توانید از جاده استفاده کنید.

بازدید از مرداب قادیکلا

برای دیدار و گشت و گذار در روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و حتی شب را هم می توانید در آنجا بگذرانید. اگر در فصل گرم سال باشد چادر زدن گزینه خوبی است ولی اگر در فصل سرما سفر می کنید بهتر است خانه ای از اهالی روستا اجاره کنید و شب را در آنجا بگذرانید. بهتر برای سفر به شهرستان قائم شهر فصل بهار را انتخاب کنید که طبیعت آن در بهترین حالت خود قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *