گردشگاه میان کتل کازرون، در واقع یک منطقه حفاظت شده در جنوب باختری دشت ارژن است که فضایی کوهستانی و پوشش گیاهی متنوعی دارد. این گردشگاه فوق العاده، ویژگی‌ های بی ‌همتایی دارد و می توانید با خرید بلیط اتوبوس کازرون، این ویژگی ها را از نزدیک مشاهده کنید. در واقع گردشگاه میان کتل، به عنوان زیستگاه گوزن زرد شناخته شده است و اولین بچه گوزن زرد ایرانی، در سال 1394 در این منطقه متولد شد. اگر به دیدن این گردشگاه زیبا بروید، در آن جا یک کاروانسرای تاریخی را نیز مشاهده خواهید کرد. این کاروانسرا هم میان کتل نام دارد و با مساحتی حدود 3٬500 متر مربع، از جمله بناهای تاریخی مهم دوران صفویه به شمار می رود، که دارای پلان مستطیل شکل، 4 ایوان و یک حیاط مرکزی است.

تاریخچه گردشگاه میان کتل

تقریبا در سال 1360، حدود 100 هکتار از این منطقه را جهت تکثیر گوزن ایرانی، منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان اعلام کردند و در پاییز سال 1372 حدود 17 رأس از گوزن های دشت ناز ساری را به این گردشگاه منتقل کردند.

تاریخچه گردشگاه میان کتل

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گردشگاه زیبای میان کتل، جایگاه بسیارعالی دارد و در بالای تپه های آن می توانید به راحتی، منطقه جنگلی و دشت برم را نیز مشاهده کنید.‌ همان طور که در ابتدای مجله مستر بلیط نیز ذکر شد، این گردشگاه اولین زادگاه گوزن ایرانی است و در حال حاضر حدود 24 گوزن در ان جا زندگی می کنند. علاوه بر گوزن ایرانی، حیوانات دیگری مانند شیر، گرگ، شغال، کبک، آهو، کفتار و … در آن جا وجود دارد که برخی از آن ها به عنوان عوامل تهدید کننده جان گوزن های ایرانی شناخته شده اند. همچنین تا کنون نیز بیش از 30 رأس از این گوزن ها، توسط برخی حیوانات وحشی، شکار شده است. این منطقه زمستان های پر بارشی دارد و در آن جا منظره‌ ای بسیار تماشایی ایجاد می شود و افراد علاقمند به ورزش ‌های زمستانی نیز می توانند در آن جا لحظات خوشی را سپری کنند. در واقع مسئولین از زمانی که گردشگاه میان کتل را به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام کردند، تمام فعالیت های انسانی نظیر کشاورزی، دامداری، باغ داری، زنبورداری و … را در آن جا ممنوع اعلام کردند.

شرایط بازدید از گردشگاه میان کتل

شرایط بازدید از گردشگاه میان کتل

بهتر است در حین بازدید از این تفریحگاه زیبا، وسایل ضروری مانند کفش مناسب، آب آشامیدنی، کلاه آفتابی، عینک، پول، کارت اعتباری، زیر انداز و … را به همراه خود داشته باشید تا یک سفر راحت تر داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

گردشگاه دیدنی میان کتل در استان فارس، مجاورت جاده قدیم شیراز- کازرون، در فاصله 18 کیلومتری دشت ارژن واقع شده‌ است و مسافران می توانند با مراجعه به سایت مستر بلیط، بلیط های سفرشان را خریداری کنند و ‌به آن جا بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *