قم یکی از بزرگ ترین شهر های ایران به شمار می رود، که در جنوب پایتخت و مرکز ایران قرار گرفته است. این شهر هفتمین شهر پر جمعیت ایران است و همچنین به آن لقب پایتخت فرهنگی، مذهبی و شیعه ایران و جهان را داده اند. بیشتر مردم این شهر زیبا را به دلیل داشتن جاذبه های مذهبی به نام هایی مانند شهر علم، استراحتگاه مومنین، شهر کریمه اهل بیت، حرم اهل بیت و عش آل محمد صدا می کنند. شهر پر جاذبه قم به دلیل تاریخچه و فرهنگ غنی که در گذشته کسب کرده است، مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیبا و متنوعی دارد که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای سفر کردن و دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و زیارتی به این استان می آیند. امروز می خواهیم در مجله مستر بلیط درباره یکی از زیبا ترین کویر های استان قم یعنی کویر غدیر اسب صحبت کنیم و آن را به شما معرفی کنیم. امروزه این جاذبه گردشگری به عنوان یکی از معروف ترین مکان های دیدنی و طبیعی قم شناخته شده و با اینکه دسترسی به این کویر مقداری دشوار است، ولی همچنان مردم برای دیدن آن به این شهر سفر می کنند. کویر غدیر اسب در میان علاقمندان به کویر گردی بسیار محبوب است و به دلیل نزدیکی به استان تهران بسیاری از مردم آن را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب می کنند. اگر قصد سفری چند روزه در استان قم را دارید به شما پیشنهاد می دهیم حتما از این کویر زیبا که در 42 کیلومتری جنوب شرقی این استان قرار گرفته و یکی از جلوه های زیبای نمکزار شهر قم است، دیدن کنید.

تاریخچه کویر غدیر اسب

تاریخچه کویر غدیر اسب

این جاذبه ارزشمند از گروه کویر های نمک سه گانه یعنی حوض سلطان، دریاچه نمک مسیله و کویر غدیر اسب است. این کویر نسبت به دو نمکزار دیگر کمی کوچکتر است و یک پلان به شکل دایره دارد. قطر آن حدوداً چهار کیلومتر می شود و ارتفاع نمکزار در مقابل آب های آزاد 780 متر است که از این نظر نیز با دریاچه نمک مسیله 10 متر اختلاف دارد. پایین بودن ارتفاع این نمکزار در مقابل دیگر نمکزار ها باعث شده است تا شورابه های دریاچه نمک به سمت این نمکزار سرازیر بشوند و در آن بریزند. جالب است بدانید که وسعت این کویر از گذشته تا به امروز بیشتر شده است. این جاذبه گردشگری تبدیل به یکی از زیبا ترین کویر های استان قم شده است. اگر قصد سفر به استان قم و دیدن از این کویر زیبا را دارید می توانید برای  تهیه و رزرو بلیط از مستر بلیط اقدام کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کویر غدیر اسب از نظر موقعیت جغرافیایی در همسایگی با استان اصفهان و در مرز استان قم قرار گرفته است. همچنین در 48 کیلومتری شمال استان کاشان قرار دارد. این نمکزار از جهت غرب به وسیله ارتفاعاتی با شمال غربی به صورت کلوت شکل و از جهت شرق توسط زمین های پفکی کویری فاصله ای با دریاچه نمک مسیله گرفته است. در 14 کیلومتری غرب این کویر یک آبادی به نام منطقه حسین آباد میش مست دیده می شود. نوع تالاب این کویر از تالاب های شور و فصلی به شمار می رود که پوسته های نمکی در آن موجود است. تالاب غدیر اسب حدوداً سه هزار هکتار مساحت دارد و در اطراف آن کفه نمکی، حاشیه باتلاقی و پوشش گیاهیی حاشیه ای شکل گرفته است. آن ها در سمت سراجه مجاور سایت نفتی سراجه و جنوب نمکزار مسیله قرار گرفته اند. این تالاب به علت نداشتن هیچ نقص و مشکلی و بکر بودن زمین آن بدون ساخت هر جاده ای یک شرایط زیستگاهی بسیار خوب برای هوبره که یک گونه خاص کویری است ایجاد می کند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

میکروارگانیسم های فراشور کویری موجود در تالاب شرایط آن را بسیار مناسب برای این گونه های کویری کرده است. در تالاب غدیر آب روان یا رودخانه موجود نیست و منبع آبی خود را از راه سفره های آبی ناحیه جبران می کند. این تالاب از نظر اکوسیستم و ویژگی های فیزکی شباهت زیادی با تالاب شکار ممنوع حوض سلطان دارد. در حال حاضر اداره محیط زیست استان قم برای ثبت تالاب غدیر اسب استان قم در فهرست کنوانسیون رامسر برای امر احیاء و تحقق حقوق حقه این تالاب و حقابه های دیگر زیست محیطی تلاش می کند. مقدار املاح موجود در خاک این کویر بسیار بالا است و به همین دلیل در حاشیه آن حیات بیولوژیک امکان نیست؛ اما با این حال در اطراف تالاب انواع مختلف از گیاهان کویری و بیابانی رشد کرده اند. نوع پوشش گیاهی ناحیه این نمکزار به صورت درمنه های دشتی، تاغ، کلاه میر حسین، اشنان و خارشتر است که شکل جذاب و فوق العاده ای به منظره تماشایی این کویر داده است.

شرایط بازدید از کویر غدیر اسب

شما در هر فصل و ماه از سال می توانید به این جاذبه گردشگری سفر کنید.  به شما پیشنهاد می دهیم که حتما با امکانات مناسب برای بازدید از آن اقدام کنید تا در طول سفر به این کویر با مشکل مواجه نشوید. اگر می خواهید به راحت ترین روش به این استان سفر کنید بهتر است که بلیط قطار را تهیه کنید.

شرایط بازدید از کویر غدیر اسب

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

متاسفانه راه مشخص و آسان برای دسترسی به این کویر موجود نیست و فقط با مهارت رانندگی بالا و آفرود امکان بازدید از آن را خواهید داشت. شما برای سفر به این شهر می توانید بلیط اتوبوس قم را خریداری کنید و از مسیر این استان لذت ببرید. آدرس دقیق این تالاب در اتوبان قم به کاشان پس از رستوران مارال و جاده قدیم قم است که پس از گذر از جاده قدیم باید وارد جاده موازی خط آهن شوید و به سمت کاشان مسیر خود را طی کنید تا در ادامه به یک زیر گذر مواجه خواهید شد. سپس از این زیر گذر عبور کنید تا به جاده تاسیسات مخابراتی ورجان وارد شوید و مسیر آن را به جاده خاکی شرکت نفت و 10 کیلومتر به سمت شرق ادامه دهید. بعد از آن باید از این جاده خاکی خارج شوید و به قسمت شمال حرکت کنید. کویر غدیر اسب در فرونشست گنبد های نمکی قرار گرفته است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *