پارک پروفسور بازیما؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 258

ایران دارای شهرهایی است که زیبایی های منحصر به فردی را درون خود جای داده اند. یکی از این استان ها، خراسان رضویست که به عنوان قطب گردشگری ایران معرفی شده است. مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد که به دلیل وجود مرقد امام رضا سالانه گردشگران زیادی روانه این شهر می شوند.

علاوه بر آستان قدس رضوی جاذبه های گردشگری دیگری دارد  که مشهد را به شهری برای گردشگری تبدیل کرده است. پارک علمی پروفسور بازیما یکی از این جاذبه های گردشگری است که به عنوان اولین پارک علمی در ایران افتتاح شده است. این پارک طراحی منحصر به فردی را دارا است که باعث شده افراد از سراسر کشور برای بازدید از آن روانه مشهد شوند.

این پارک در حقیقت به عنوان یک ماشین زمان ساخته شده است که می توان از طریق آن به گذشته سفر نمود و از گذشت زمان اطلاع پیدا کرد. بسیاری از افراد علاقه زیادی به بازدید از این پارک نشان می دهند می توانید هنگام راهی شدن برای بازدید از پارک به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید و تمامی اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

تاریخچه پارک پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما بعد از سنگاپور و هلند به عنوان سومین پارک علمی شناخته می شود که از مکان های جذابی برای کودکان برخوردار است. این پارک در طبقه چهارم مجتمع وصال قرار دارد که دارای 24 هزار مترمربع مساحت است. پارک علمی بازیما را در سال 1395 گشوده اند و پایه های اصلی پارک بر موضوع های زمین شناسی، زیست شناسی و نجوم است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر مشهد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “مشهد” را مطالعه نمایید.

معرفی بخش های مختلف پارک پروفسور بازیما

زمانی که وارد پارک علمی بازیما می شوید بخش های مختلفی را رو به روی خود خواهید دید  که بسیار هیجان انگیز و متنوع هستند. از بازی های فکری گرفته تا نشان دادن انواع جانوران و حیات در زمین و … . در این پارک شما با زندگی انسان های اولیه، دیگر ساکنان موجود بر روی زمین و دایناسورها آشنا خواهید شد. بعد از آن وارد زیر دریایی پارک می شوید. در این قسمت انواع سنگ ها، عصر سنگ، آسمان، اعماق زمین و دریا و پیدایش جهان را می توان مشاهده کرد.

شبیه سازی زمین لرزه در پارک علمی بازیما

این قسمت از پارک علمی به بازی لگو اختصاص پیدا کرده است. قطعه های لگو قسمتی از یک آزمایش علمی بزرگ هستند. شما می توانید در این قسمت با استفاده از خلاقیت خود سازه هایی را مثل، مجتمع های تجاری، خانه ها، آسمان خراش ها و … را بسازید بعد آن ها را با استفاده از دستگاه های شبیه ساز زلزله ای که وجود دارد بسنجید. هدف از ایجاد این بخش تقویت کار گروهی و مشارکت در فعالیت های تیمی همراه با آشنایی با زلزله و نحوه اندازه گیری زلزله، آشنایی با اصول ساخت سازه ها و … است.

عصب سنج پارک علمی بازیما

بازی اعصاب سنج را بدون شک همگی می شناسید. در این بازی باید به نحوی حلقه های فلزی را در اطراف مدار فلزی حرکت دهید تا هیچ گونه اتصال و برخوردی بین مدار و حلقه ها به وجود نیاید. اگر در این بازی اشتباهی رخ دهد حلقه و مدار با هم برخورد خواهند کرد که باید بازی را از اول شروع نمایید. این بازی باعث تقویت مهارت، تمرکز، دقت و توانایی می شود که می تواند هیجان بالایی را به وجود آورد. اگر به بازی اعصاب سنج علاقه دارید می توانید در کنار رقبای خود مشغول به انجام این بازی شوید.

عصب سنج پارک علمی بازیما

واقعیت مجازی

از تکنولوژی هایی که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هیجان بسیار بالایی دارد، تکنولوژی واقعیت مجازی است. پیشرفت فناوری ها به سرعت در بین بازی های مختلف جای خود را باز کرده است. در پارک علمی بازیما با استفاده از این فناوری سعی شده است که سفر به داخل بدن انسان ها، پرش از هواپیما، رانندگی، سقوط از قلعه های بلند و …را به کودکان شما آموزش دهند.

افلاک نما

از دیگر بخش هایی که در پارک علمی بازیما وجود دارد افلاک نما یا پلانتوریوم دیجیتالی است. در این بخش هر فردی که دوست داشته باشد می تواند بزرگی خورشید نسبت به دیگر اجسام را مشاهده نماید. در افلاک نما می توان فیلم های علمی با موضع نجوم، زیست شناسی، زمین شناسی و … را بر روی پرده ای مشاهده نمود. می توان گفت 16 فیلم در این مجموعه قابلیت پخش شدن را دارا است. علاوه بر پخش فیلم های علمی می توان ستاره ها و سیارات مختلف، تعیین ماه ها، شناخت صورهای فلکی و … را مشاهده نمود.

بازی های تعاملی

از بازی هایی که در این پارک می توان انجام داد و مهارت های فردی و گروهی خود را تقویت نمود بازی های تعاملی هستند. این بازی ها در سال های گذشته با توجه به پیشرفت تکنولوژی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده اند.  در این نوع بازی شما باید علاوه بر استفاده از مانیتورها به صورت فیزیکی هم بازی را انجام دهید. اگر شما هم به بازی های تعاملی علاقه دارید می توانید راهی مشهد شوید و نهایت لذت را از پارک علمی بازیما ببرید. برای مسافرت خود قادر خواهید بود با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایید.

جانور شناسی

همان طور که می دانید پارک علمی بازیما آموزش های مناسبی را برای کودکان شما در نظر دارد که یکی از آن ها جانور شناسی است. جانوران را در دو دسته بی مهرگان و مهره داران دسته بندی نموده اند.

  1. بی مهرگان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید قسمت بزرگی از زمین را جانوران بی مهره تشکیل داده اند یعنی می توان گفت آن ها ساکنین اصلی کرده زمین هستند. به عنوان مثال حشرات خود به تنهایی از لحاظ تنوع و تعداد با دیگر جانوران برابری می کنند. در این بخش اطلاعات جالبی از بی مهره ها  و حفاظت از آن ها را در اختیار شما قرار داده اند.

  1. مهره داران

در قسمت جانوران مهره دار شما با انواع مهره دارانی که بر روی زمین زندگی می کند آشنا خواهید شد، از جمله این جانوران، ماهی ها، دوزیستان، پرندگان، خزندگان، پستانداران و … هستند.

باستان شناسی

باستان شناسی

افرادی که به باستان شناسی علاقه دارند و به دنبال حقایقی در مورد زمین در گذشته های دور و انواع فسیل ها هستند می توانند به این بخش از پارک علمی بازیما مراجعه نمایند. در این قسمت مجموعه ای از سنگ ها، فسیل های جانوران مختلف را به نمایش گذاشته اند. شما در این بخش می توانید به اعماق تاریخ بروید و از گذشته زمین اطلاعاتی را به دست آورید. همچنین فسیل دایناسورهای مختلفی که برای اولین بار در ایران به نمایش در آمده اند را مشاهده نمایید.

فرار از بازی لیز ماز

یکی از بازی های هیجان انگیز و فکری که برای تمامی سنین می تواند مناسب باشد بازی مازها است که قدرت، فکر، حافظه و سرعت عمل خود را برای آن باید به کار ببرید. در پارک علمی بازیما برای اینکه بازی لیزر ماز را به کودکان شما آموزش دهند این بخش را طراحی نموده اند. شرکت کنندگان می توانند بدون اینکه آسیبی ببیند از کنار مازها عبور نمایند و خود را به نقطه پایان برسانند.

روبان صورتی در پارک علمی بازیما

یکی از اتاق هایی که مخصوص دختران طراحی شده است، اتاق روبان صورتی است که از طریق سرگرمی هایی که در این اتاق وجود دارد می توانند اطلاعاتی در مورد بدن خود، دوران بلوغ و … را به دست آورند.

شبیه سازی پرواز

بدون شک همه افراد در حال حاضر برای یک بار هم شده به فکر پرواز افتاده اند. انجام دادن این کار برای بسیاری از افراد ممکن نیست، اما دستگاه هایی وجود دارند که پرواز را برای شما شبیه سازی می کنند. یکی از این دستگاه ها در پارک علمی بازیما قرار دارد و تمامی سیستم های پرواز را در آن شبیه سازی نموده اند. شما با استفاده از این دستگاه می توانید به جای خلبان پرواز را در دست داشته باشید و هواپیمای خود را از فرودگاه مشهد به پرواز در بیاورید، بنابراین قادر خواهید بود به هر نقطه ای از ایران به صورت مجازی پرواز نمایید. در این دستگاه می توان بسیاری از جاذبه های مشهد را مشاهده نمود.

زمین شناسی

زمین شناسی

بسیاری از افراد به زمین شناسی علاقه زیادی نشان می دهند و دوست دارند که در مورد چگونگی به وجود آمدن زمین  و نحوه شکل گیری آن و … اطلاعاتی را به دست آورند. در این بخش از پارک پروفسور بازیما می توانید جواب تمامی سوال های خود را به دست آورید. در این بخش می توانید جواب سوال های دیگری مثل نحوه قرار گرفتن قاره ها و چگونگی ثابت ماندن آن ها، مواد تشکیل دهنده سنگ ها، نحوه ایجاد آتش فشان و .. را به دست آورید.

ماشین زمان

از دیگر قسمت هایی که در پارک علی مشهد می توان مشاهده نمود چگونگی به وجود آمدن جهان است. می توانید در این بخش چگونگی به وجود آمدن کهکشان راه شیری را بیابید.

انسان شناسی

یکی از بخش هایی که ممکن است برای بسیاری از افراد جالب توجه باشد بدن شناسی است. بدن انسان مجموعه از شگفتی های است و ناشناخته هایی را دارد که می توان سال ها در مورد آن ها به بحث پرداخت. سوال هایی مثل دلیل تفاوت رنگ چشم ها، چگونگی به وجود آمدن حافظه، حس کردن دردهای مختلف و … را می توان در این بخش به دست آورد.

پروفسور بازیما کیست؟

پروفسور بازیما یکی از افرادی است که تمامی دنیا را گشته و نمونه های جذابی از تحقیقات علمی را به دست آورده است. وی تحقیقات و بررسی های علمی خود را جمع آوری نموده و آن ها را در پارک علمی بازیما در اختیار دیگران قرار داده است. تا افرادی که سوال های مختلفی دارند، بتوانند جواب آن  را در این پارک به دست آورند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

افراد زیادی وجود دارند که به بررسی های علمی علاقه دارند و در طی سفرهایی که انجام می دهند به دنبال سوال هایی که در ذهن دارند هستند. پارک پروفسور بازیما جایی است که شما می توانید به تمامی سوال های علمی خود دست پیدا نمایید. این پارک در شهر مشهد قرار دارد. شما برای بازدید از آن می توانید در تمامی روز های هفته از ساعت 10 صبح تا 10 شب به ان جا بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی

همان طور که متوجه هستید سفر با وسیله های عمومی می تواند شما را از دغدغه خراب شدن ماشین در وسط راه و نبودن جای پارک و … دور نماید. بسیاری از افراد ممکن است هنگام مسافرت، سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس را ترجیح دهند، بنابراین می توان برای راهی شدن به سوی مشهد به سایت اینترنتی مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط قطار مشهد یا دیگر وسیله های نقلیه را خریداری نمایید و راهی سفری لذت بخش شوید.

آدرس: مشهد، بلوار خیام شمالی،  میدان سپاد، میدان، بهارستان، طبقه چهارم مجتمع وصال.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.