باغ موزه نادری

باغ موزه نادری؛ تاریخچه + راه های دسترسی

جاذبه های تاریخی مختلفی در ایران و شهرهای مختلف آن وجود دارد که نشان دهنده اقتدار و عظمت شاهان گذشته است. یکی از این بناهای تاریخی در شهر مشهد واقع شده است که از آن به آرامگاه نادرشاه افشار یاد می شود. نادر شاه یکی از شاهان ایرانی است که بعد از اسلام به استقلال ایران فکر می کرد، که در نهایت به پیروزهای زیادی هم دست پیدا کرد.

آرامگاه نادر شاه افشار در باغ موزه نادری قرار دارد که برای یاد بود نادر شاه توسط مهندس سیحون طراحی گردید، از طرفی هم کار ساخت مجسمه را خود مهندس سیحون انجام داده است.

این مجسمه با ارتفاع 6 متر که نادر شاه را سوار بر اسبی نشان می دهد و 3 سرباز پیاده هم در کنار آن ایستاده اند در شهر رم ساخته شد و آن را به مشهد حمل نمودند. برای بازدید از این موزه می توانید راهی مشهد شوید و با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعاتی که در مورد این موزه نیاز دارید را مطالعه نمایید.

تاریخچه

تاریخچه باغ موزه نادری

نادر قلی که ملقب به نادر شاه بود از ایل افشار خراسان و بنیان گذار دودمان افشاریه بوده است. وی از مشهور ترین پادشاهان اسلام است که بسیاری از تاریخ دانان آن را قدرتمند ترین پادشاه اسلام معرفی می کنند. وی به سرکوب افغان ها و بیرون کردن عثمانیان و روس ها پرداخت و هندوستان و ترکمنستان را فتح کرد، در همه جنگ های خود پیروز شد که باعث شد به وی لقب آخرین جهانگشای شرق، اسکندر دوم و ناپلئون ایران را بدهند. مقبره نادر شاه در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا قرار دارد.

نادر می خواست که در مقبره وی بنایی مثل تاج محل را بنا نمایند و دستور داد که سنگ هایی را از مراغه حمل نمایند، اما در زمان حیات وی نتوانستند کار آرامگاه را به اتمام برسانند، بعد از مرگ نادرشاه باغ و آرامگاه وی را بین خود تقسیم نمودند و آن را فروختند. درهای آرامگاه را به سرقت بردند و وقفیات وی را تصاحب کردند. محمد خان قاجار جسد نادر شاه را به پایتخت منتقل نمود.

در زمان حکومت قوام السطنه سازه ای دیگر را بر آرامگاه نادر شاه ساختند و بقایای جسد وی را از تهران به مقبره وی منتقل کردند. ساختمانی که بنا نهاده بودند تا سال 1335 همچنان پا برجا بود، اما در آن زمان انجمن آثار ملی درصدد این بودند که آرامگاهی را در شان نادرشاه بسازند.

این کار را از سال 1336 شروع نمودند و 6 سال بعد آن را به اتمام رساندند. ساختمان جدید که برای آرامگاه نادرشاه افشار ساخته بودند در سال 1342 و با حضور محمد رضا پهلوی در باغ نادری افتتاح کردند. این آرامگاه در باغی به مساحت 14400 متر مربع ساخته شده است که از آن به موزه نادری یاد می شود.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر مشهد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “مشهد” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد آرامگاه نادر شاه افشار در باغ موزه نادری ساخته شده است  که شامل سکویی 12 پله ای، مقبره ای با پوشش خیمه ای سکویی مرتفع و مجسمه نادر شاه افشار می شود. با کمک انجمن آثار ملی بر اساس طرح مهندس سیحون و استاد ابوالحسن خان صدیقی بنای آرامگاه نادرشاه را در همان محل قدیمی ساختند.

از ویژگی های جالب آرامگاه و موزه نادری می توان معماری منحصر به فرد آن را نام برد.. مهندس سیحون با کنار هم قرار دادن نمادهای تاریخی در یک ساختار منسجم و اثری را خلق کرده است که می توان آن را یکی از نمونه های ارزشمند معماری نوین ایران به شمار آورد.

 ساختمان را از سنگ خارا ساخته اند که از مقاوم ترین سنگ های ایران و نمادی از صلابت و قدرت نادرشاه است. طرح آرامگاه یک شش ضلعی و به شکل خیمه نادر و سیاه چادر است. ستون های تالاری که در این باغ قرار دارد را از کلاه سربازان قزلباش افشاریه الگو برداری کرده اند. سنگ قبر نادر شاه را به شکل الماس دریا نوردی یادگار ارزشمند نادرشاه از فتح هندوستان است.

ساختمان آرامگاه نادرشاه از دو تالار و موزه تشکیل شده که یک موزه اسلحه و اثرهای مربوط به دوران نادرشاه و دیگری موزه اسلحه  دوره های مختلف تاریخی است. با وارد شدن به موزه مجسمه نادرشاه افشار را مشاهده خواهید کرد. برای رفتن به این موزه کافی است که به سایت اینترنتی مستر بلیط مراجعه کنید و اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایید.

 بعد از وارد شدن می توان تالارهای باغ را دید که محل نمایش تعدادی از اشیای تاریخی، متعلق به دوران صفویان و افشاریان، است. این اشیا بیشتر شامل نسخه های خطی و تاریخی جهانگشای نادری است. سکه ها، انواع تفنگ، تپانچه، خنجر و … از وسایل قابل دیدن در موزه هستند. در پای آرامگاه نادر شاه لوله توپ جنگی را قرار داده اند  که توسط سربازان ایرانی از پرتغالی های گرفته شد و از لحاظ هنری بسیار ارزشمند است.

الماس کوه نور که وزنی معادل با 108 قیراط دارد از جمله هدایای هندوستان بود که امروزه در زمره جواهرات سلطنتی انگلستان قرار دارد و در لندن زیر برج زمین نگهداری می شود. الماس دریای نور که یکی از بزرگترین الماس های جهان است در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری می شود و تخت طاووس از دیگر دستاوردهای نادرشاه بود که بعد از مرگ وی غارتگران آن را دزدیدند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

موزه ها از جمله مکان هایی هستند که ما را با تاریخ و سرگذشت ایران آشنا می سازند. اگر به آشنایی با سرگذشت ایران علاقه دارید می توانید هنگام مسافرت از موزه ها هم دیدن نمایید. یکی از این موزه ها، باغ موزه نادری، در مشهد، است و برای بازدید از آن باید بهای بلیط آن را بپردازید.

راه های دسترسی به باغ موزه نادری

برای رفتن به باغ موزه نادری در مشهد کافی است که حرم مطهر امام رضا را بلد باشید، چند متر بالاتر از حرم باغ موزه نادری را می توان مشاهده کرد. بسیاری از افراد قصد دارند با قطار یا هواپیما وارد مشهد شوند. اگر از قطار استفاده می کنید فاصله زیادی با آرامگاه نخواهید داشت. بسیاری از افراد قصد دارند هنگام مسافرت در کمترین زمان ممکن به مقصد برسند، بنابراین از هواپیما استفاده می کنند.

هنگام استفاده از هواپیما می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط هواپیما مشهد را خریداری نمایید. زمانی که به مشهد رسیدید می توانید با استفاده از تاکسی ها یا اتوبوس خود را به باغ موزه نادری برسانید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *