Posht Ghale

پشت قلعه؛ معرفی + راه های دسترسی

آیا تاکنون از پشت قلعه بازدید کرده اید؟ آبدانان که در استان ایلام واقع شده است، یکی از تاریخی ترین شهرهای استان ایلام و همچنین ایران محسوب می شود. این شهر علاوه بر قدمت بسیاری که دارد، به دلیل آب و هوای بسیار دلپذیر و تمیز مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می گیرد.

شهر آباندان دارای زمین های حاصل خیز بی شماری نیز است که باعث شده جمعیت آن نسبت به دیگر شهر های ایلام کمی افزایش یابد. همچنین آباندان به دلیل اینکه یک شهر کهن است، بناهایی همانند قلعه های قدیمی را در خود جای داده است که می توانیم به پشت قلعه اشاره کنیم. تا آخر مطالب با مستر بلیط همراه باشید تا همه چیز ناگفته را راجع به پشت قلعه برای شما شرح دهیم.

درباره

معرفی پشت قلعه

پشت قلعه یک قلعه بسیار بزرگ در گذشته بوده، که شامل اتاق های نگهبانی، نشیمن، اتاق خواب و… است؛ البته محوطه داخلی این قلعه بر اثر جو های محیطی تقریبا تخریب شده است، اما هنوز می توان قسمت های مختلف آن را تشخیص داد. قلعه ها در گذشته دیوار های بسیار بلندی از جنس سنگ داشتند که کسی نتواند آن ها را تخریب یا حمله کند‌.

پشت قلعه هم از دیگر قلعه ها مستثنا نبوده، اما بر اثر عوامل جوی مانند، زلزله، باد، باران و…، دیوار های آن به حدود 1 متر و یک و نیم متری تبدیل شده است. همچنین در گذشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است، زیرا منطقه ای که این قلعه در آن واقع شده است، نزدیک به مرز است و معمولا در مرزها و نزدیکی آن ها جنگ های بسیاری رخ می دهد.

تاریخچه

پشت قلعه متعلق به دوران ساسانیان است و می تواند مدرکی برای اثبات هوش و ذکاوت سلسله ساسانیان باشد. همچنین این بنای تاریخی تا قبل از سال 1381 گم نام بود و کسی به جز مردم بومی آبدانان از آن خبری نداشت تا اینکه در 17 اسفند 1381 از سازمان ثبت ملی به آنجا رفتند و این بنا را به ثبت ملی رساندند.

نقشه و معرفی بخش های‌ مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر نیز گفتیم، پشت قلعه دارای قسمت های مختلفی است. همچنین دور تا دور این قلعه اتاق نگهبانی قرار دارد که در گذشته برای دیده بانی اطراف استفاده می شده است.

در وسط قلعه اتاق مخصوص شاه زمان ساسانیان قرار گرفته است؛ ( که در اکثر قلعه ها اتاق شاه را به دلیل امنیت بیشتر در وسط قلعه قرار می دادند). همچنین بقیه اتاق ها هم دور تا دور قلعه قرار گرفته اند. البته به یاد داشته باشید که در همه قلعه ها، اتاق های مخصوص نگهبانی و دیده بانی، در بالاترین قسمت قلعه قرار داشته است.

در پشت قلعه یک راه زیر زمینی سنگی وجود دارد که برای ترفند های نظامی از آن استفاده می کردند. پشت قلعه در بالاترین قسمت تپه واقع شده است که در گذشته هرچه قلعه بالاتر واقع می شد، برای دیده بانی هم بهتر بود، زیرا بهتر و دقیق تر می توانستند اطراف را بررسی کنند. در ادامه مطالب مجله مستر بلیط، کمی برای تان از استان ایلام شرح می دهیم، تا بیشتر با مکان های گردشگری و مردم آن اشنا شوید.

اطلاعاتی راجع به استان زیبای ایلام

در فاصله 710 کیلومتری تهران، شهر ایلام با ارتفاعات پوشیده از جنگل و آب و هوای معتدل کوهستانی و چشمه های آب بسیار مطبوع احاطه شده است.  در دوران باستان، استان ایلام نام های بسیاری داشت که می توانیم به:  آلامتو و ده بالا اشاره کنیم؛ البته تا سال 1929 که ایلام باز سازی شود به حسین آباد مشهور بود.

همچنین در حال حاضر، ایلام مرکز استان و در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. این شهر به دلیل داشتن چندین اثر طبیعی، تاریخی و فرهنگی از نظر گردشگری شهر بسیار مهم است.

شهر بسیار زیبای ایلام مانند بسیاری از دیگر مناطق ایران، معماری های متعلق به دوره های گذشته و معاصر را در خود جای داده است. جالب است بدانید که استان ایلام در گذشته یکی از شهرهای کرمانشاه محسوب می شد؛ اما به مرور زمان و وسعت زیاد و جمعیت بسیار این شهر، به استانی جدا تبدیل شد.

همچنین این استان دارای جمعیتی حدود یک و نیم میلیون نفر است و با نام ئیلام هم شناخته می شود. زبان و گویش بومی مردم ایلام، کردی است اما به دلیل مهاجرت ها و پیوند با دیگر شهر ها، زبان لری هم در این شهر رواج یافته است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

شما به راحتی می توانید از پشت قلعه بازدید کنید و هزینه ای برای آن پرداخت نکنید؛ اما به یاد داشته باشید که حتما در روز و موقع طلوع آفتاب به بازدید از پشت قلعه بروید زیرا این مجموعه در میان دشت ها و روی تپه ها واقع شده و اگر بخواهید در هنگام شب برای بازدید از این بنا بروید، نمی توانید بنا را به خوبی مشاهده کنید و برای پیدا کردن راه هم دچار مشکل می شوید.

راه های دسترسی به پشت قلعه

همان طور که در مطالب بالاتر نیز گفتیم، پشت قلعه در شهر آبدانان و استان گیلان واقع شده است؛ اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم پشت قلعه در روستای پشت قلا و بر روی تپه آثار دژ قرار گرفته است، که یک رودخانه به نام دویرج از کنار این بنای تاریخی می گذرد.

شما می توانید با تمامی وسایل نقلیه به آباندان و روستای پشت قلا بروید؛ یا اینکه با تهیه و خرید بلیط اتوبوس به آنجا بروید و از پشت قلعه بازدید کنید. اگر هم همراه تور به شهرستان آباندان سفر کردید، دیگر نیازی به فراهم کردن وسیله نقلیه نیست و خود تور که با شما همراه است وظیفه دارد وسیله را محیا کند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ایلام شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *