حمام جهانیار

حمام جهانیار؛ تاریخچه + راه های دسترسی

شهر تون، شهری تاریخی است که از شهرهای بزرگ در سرزمین خراسان به شمار می رود، این شهر دارای پنج دوازه بوده و به عنوان یک شهر حکومتی نقش پر رنگ و موثری داشته است، در جنوب غربی شهر فردوس امروزی شهر تون واقع شده است، اکنون اهالی فردوس، این شهر باستانی را با نام شهر کهنه می شناسند در مجله مستر بلیط با حمامی که در این شهر قرار دارد بیشتر آشنا خواهید شد.

تاریخچه

تاریخچه حمام جهانیار

درباره بانی و تاریخ احداث این بنا اطلاعات دقیق و درستی در دسترس نیست اما با توجه به برخی شواهد معماری می توان گفت که این بنای باستانی در اواخر دوران حکومت صفویه بنا شده است، در نزدیکی و مجاورت حمام جهانیار مسجدی قرار دارد به همین نام و در جریان زلزله سال ۱۳۴۷ به طور کلی تخریب شده و آثاری از آن برجای نمانده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در مورد تزئینات حمام می توان گفت که این حمام بر خلاف دیگر حمام های تاریخی در ایران فاقد تزئینات زیبا و خاص است، تنها کالبد معماری حمام با ارتباط فضایی، نورگیرها و پوشش ها و نوع طاق ها به همراه آجر کاری خفته راسته در دیوارهای پایینی سربینه است که آن را می توان یکی از ویژگی های منحصر به فرد در شناسنامه این بنای باستانی به شمار آورد.

ورودی حمام بزرگ معبری است که از سمت شریان اصلی شهر و محله به درب سردر می رسد، درب دیگر حمام نیز از شریان فرعی در محله انشعاب می گیرد که معروف به ورودی حمام کوچک است، آب حمام جهانیار در گذشته نیز به واسطه قنات سعد آباد تامین می شده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

این حمام دارای ویژگی خاصی از جمله سربینه حمام است، به پیشنهاد مستر بلیط بهترین زمان برای سفر ایام نوروز است چرا که آب و هوا در بهار بسیار عالی دارد و به راحتی و بدون دغدغه می توانید از مکان های دور و اطراف نیز دیدن کنید و لحظات شاد و مفرحی را برای خود و خانواده خود رقم بزنید.

راه های دسترسی به حمام جهانیار

در سمت جنوب غربی شهرستان فردوس و در شهر باستانی تون و محله ای به نام عنبری در حوالی دروازه میدان حمام جهانیار واقع شده است، یا به نوعی بین دو میدان موسی بن جعفر و میدان گلشن قرار دارد. علاقمندان می توانند برای رفتن به این شهر و بازدید از حمام جهانیار بلیط اتوبوس فردوس را تهیه کرده و در صورت امکان با خودروی شخصی خود بروند و لحظات شاد و مفرحی را سپری کنند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *