آبشار پونه زار

0 331

مستر بلیط نامی آشنا برای علاقه مندان به سفر به شمار می آید، که همیشه همچون دوستی مطمئن و همراهی خستگی ناپذیر در کنار مسافران بوده است تا بهترین امکانات یک مسافرت شیرین را برای تان معرفی یا فراهم نماید. آگاهی از نحوه تهیه بلیط، محل اقامت، شناسایی جاذبه های توریستی شهرها و بهره گرفتن از انواع تخفیفات گردشگری توسط تورها را با یک سرچ ساده می توانید از این سایت بدست آورید. این بار با معرفی یکی دیگر از زیبایی های ایران عزیز در استان اصفهان به محافل گرم و صمیمی شما آمده ایم. آبشار پونه زار در فریدون شهر اصفهان از ارتفاعات زاگرس سرچشمه گرفته و لقب ششمین آبشار بلند ایران را به خود اختصاص داده است. استان اصفهان در گوشه و کنارش تنوع بی نظیری از جاذبه های فرهنگی، تاریخی، تفریحی و طبیعی را گنجانده و بیشترین سهم را در جذب گردشگر از سراسر ایران و جهان دارا است. بیایید با هم به اصفهان سفر کرده و کمی در مناطق زیبا و رویاییش قدم بزنیم. بدون شک افرادی که به آبشار پونه زار رفته اند آن را یکی از بهترین مقصدها برای ماجراجویان و طبیعت دوستان می دانند. آبشاری که از چشمه های خروشان و پر آب موجود در ارتفاعات مرکزی رشته کوه های زاگرس سرچشمه گرفته و تمام پیرامونش را از سرسبزی و طراوت خاصی بهره مند ساخته است.

معرفی آبشار پونه زار

معرفی آبشار پونه زار

ارتفاع 75 متری پونه زار، حاصل برف ها و بارش هایی است، که به مرور ذوب شده و چشمه هایی گوارا را پدید آورده اند. غرب استان اصفهان رودخانه ای به نام وهرکان وجود دارد، که بستر ورود چشمه است و با گذر از دره های سرسبز کوهستانی جلوه ای شگفت انگیز برای مسافران ایجاد می کند. تصور نمایید صخره ها و دیواره های سنگی کوه با تن پوشی از خزه و گیاهان پایه کوتاه که همچون مخملی سبز بر قامت سنگ ها هستند در کنار آبشاری مرتفع و پر آب که از ارتفاعی 75 متری به پایین سقوط می کند، هوایی بسیار مطبوع و ذرات آبی که در هوا پخش شده و در تابش اشعه های خورشید رنگین کمانی رویایی را پدیدار نموده است، تابلویی شگفت انگیز و فراموش نشدنی را در برابر دیدگان شما به نمایش می گذارد. آبشار پونه زار نیز همانند سایر همنوعانش بیشترین زیبایی و رونق را در اواخر زمستان تا اوایل تابستان دارد و هر اندازه هوا گرمتر می شود از میزان آب آن کاسته می شود، و برای از دست ندادن تصاویر نابش نباید فرصت را از دست داد.

دشتی که در پایین دست کوه و آبشار قرار گرفته به مثال دامنی انباشته از گل های سرخ لاله واژگون بر گستره زمین پهن گردیده است و با اولین نگاه می تواند تا دقایقی طولانی شما را خیره و مبهوت خویش نماید. از آنجا که عمر لاله ها بسیار کوتاه است، پس برای تماشای زیبایی های دره بید حتما در فصل بهار شرایط سفر را با خرید بلیط اتوبوس فراهم آورده است و خاطره ای شیرین را برای خود، خانواده و دوستان رقم بزنید. مسیری که به آبشار پونه زار منتهی می شود دارای شیبی ملایم، نمایی خارق العاده از پیچ و تاب کوهستان، سرسبزی و طراوت گیاهان کنار جاده و جلوه ای منحصر به فرد از آبشار است، که لذت پیاده روی دلنشین و عاشقانه را چندین برابر می کند. دامنه های گلستان کوه که در امتداد آبشار قرار دارد، نیز از جاذبه های طبیعی محبوب دوست داران طبیعت است، که توصیه می کنیم حتما دیدار از این منطقه رویایی را نیز در برنامه سفرتان بگنجانید. بسیاری از مردم اصفهان در فصل بهار علاوه بر سیر و سیاحت در منطقه آبشار و دامنه گلستان کوه، به منظور جمع آوری برخی گیاهان دارویی و خوراکی همچون موسیر، تره، کنگر، شوید، پونه و گلپر به دامان زاگرس می شتابند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مجله مستر بلیط با افتخار در خدمت شما عزیزان است تا در ایجاد فضایی مناسب برای کسب اطلاعات گردشگری و نحوه دست یابی به بهترین امکانات رفاهی شهرها گام های موثری بردارد. آبشار پونه زار در فریدون شهر استان اصفهان از جمله جاذبه های منحصر به فردی به شمار می آید که آنطور که شایسته‌ی آن است معرفی نشده است و چنانچه یک بار به این منطقه زیبا سفر کنید بدون شک بارها و بارها دوست دارید این سفر دلنشین را تکرار و تجربه نمایید. پونه زار با ارتفاعی بالغ بر 75 متر که از صخره های پوشیده از خزه و سنگ های عظیم به پایین سقوط می کند، چهره ای خیره کننده از طبیعت را در چشمان شما به تصویر می کشد. در نزدیکی آبشار روستایی به نام دربند قرار گرفته که مسیری حدودا نیم ساعته را شامل می شود. این جاده منتهی به روستا نیز از انبوه گیاهان و گل ها پوشیده و فضایی دوست داشتنی را ایجاد می کند.

دشت هایی که پر از گل های رنگارنگ و گیاهان دارویی یا خوراکی هستند، در بخشی دیگر به خودنمایی و جلوه گری می پردازد. چشمه های جوشان که همانند رگ های حیات در دشت و کوه به جریان در آمده اند بر شکوه و عظمت خلقت آبشار پونه زار می افزایند. با قدم گذاشتن در مسیر آبشار اولین عطری که شامه مسافران را می نوازد، بوی پونه های تازه و با طراوتی است که تمام حد فاصل راه و صخره های اطراف آبشار را پوشانده اند، و همین رویش پونه ها یکی از دلایل نام گذاری آبشار به پونه زار به شمار می رود. کمی جلوتر و در حاشیه ارتفاعات نمایی خارق العاده از درختان زرشک توجه ما را به خود جلب می کند، که با طیفی از رنگ قرمز و بنفش در کنار حریر سبز خزه ها هارمونی بی نظیری از رنگ آمیزی طبیعت را بوجود آورده اند. بسیاری از اهالی روستای دربند با استفاده از زرشک های روییده در حاشیه آبشار انواع رب، مربا و زرشک خشک شده را برای فروش عرضه می کنند.

چه زمانی از آبشار پونه زار دیدن کنیم؟

در کتب طب سنتی از فواید و خواص زرشک در سلامت کبد و صفرا و پاکسازی خون بسیار سخن به میان آمده است. یکی از ویژگی های آبشار پونه زار چند شعبه بودنش است، که انشعابات آن در فواصل 2 الی 3 کیلومتری از بخش بالا دست واقع گردیده اند. چشمه ها در مسیرهای مختلف از کوه سرازیر و در نهایت به آبشار اصلی ملحق می شوند، که نمایی جالب و چشم نواز پدید می آورند. سرچشمه های پونه زار از سفره های زیر زمینی تامین می شوند و در تمام فصل ها ادامه دارند، اگر چه در فصل گرم از میزان آب کاسته می گردد، اما هرگز آبشار خشک نخواهد بود. دره ای که آبشار در آن قرار گرفته را با نام منطقه ییلاقی همستان می شناسند که در انتها به رودخانه یلان متصل است. طبق تحقیقاتی که بر آب آبشار پونه زار انجام پذیرفت، این آب گوارا را جزء معدود منابع زیر زمینی با خواص دارویی و سرشار از املاح معدنی بسیار سبک است که در درمان انواع بیماری های کلیوی نقشی مهم ایفا می نماید.

چه زمانی از آبشار پونه زار دیدن کنیم؟

منطقه ییلاقی که آبشار پونه زار را در بر گرفته، آنقدر زیبا و چشم نواز است که می تواند در تمام فصول سال میزبانی فوق العاده ایده آل برای شما محسوب گردد. اما از آنجا که وجود آبشار و دشت همواره طراوات و نشاط بهار را به یاد ما می آورد، بدون شک ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان ها برای سفری رویایی و فراموش نشدنی به پونه زار به شمار می رود. در بهار آبشار بیشترین حجم آب را دارد و دشت و دامنه زاگرس از انواع گل های رنگارنگ و معطر پوشیده شده است، تمام این مناظر در کنار هوایی مطبوع و دلچسب ویژگی های منحصر به فرد این خطه به شمار می رود، که نباید به راحتی از آن گذشت. قدم زدن در میان گل ها به همراه ثبت عکس های ناب، خاطراتی به یاد ماندنی را برای هر مسافری رقم خواهد زد.

وجود پوشش گیاهی متنوع و سرچشمه های متعدد

همانطور که پیشتر گفتیم آبشار پونه زار سرچشمه های بسیار متعددی دارد، که از مهمترین آن ها می توان به سرچشمه لنگان اشاره نمود. لنگان با حجمی عظیم از ذخایر آبی بیشترین سهم را در شکوه و جلوه پونه زار بر عهده دارد. آبشار رویایی از دره دربند به سمت دره پونه زار در حرکت است و در انتها به رودخانه دز ملحق می گردد. پونه زار زیبا و جذاب فریدون شهر اصفهان با چشمه های متعددش طبیعت اطرافش را سیراب می نماید و موجب رشد بسیاری از گیاهان می گردد. از جمله گونه های گیاهی موجود در دشت همستان و همجوار آبشار می توان به درختان انبوه زرشک کوهی اشاره نمود. این نوع از زرشک با خواص بیشمار دارویی همواره مورد بهره برداری ساکنان منطقه قرار می گیرد. رویش پونه، کنگر، شوید، گلپر و شنگ نیز در فصل بهار عطر و بویی خاص به محدوده می بخشد. کمی بالاتر از پونه زار چشمه لپه که در فاصله 2 کیلومتری از لنگان جاری است، به چشم می خورد. مهمترین ویژگی آبشار پونه زار وجود چشمه های دائمی آن است که اجازه خشک شدنش را در تمام فصول سال نمی دهند و همین برکت و فراوانی علاوه بر ایجاد تنوع گیاهی و جانوری بر رونق کشاورزی و دامداری مردم منطقه نیز می افزاید.

وجود پوشش گیاهی متنوع و سرچشمه های متعدد

نکات مهم در مورد آبشار پونه زار

همه ما می دانیم که برای مسافرت به هر نقطه از ایران یا جهان به برخی امکانات و لوازم ضروری متناسب با نوع سفرمان نیازمندیم، برای مثال زمانی که به مناطق کوهستانی همچون آبشار پونه زار می روید، استفاده از البسه گرم حتی در فصل گرما، پوشیدن کفش مناسب برای پیاده روی از ملزومات به شمار می رود. حد فاصل روستای دربند تا آبشار و برای رفتن به بالای پونه زار باید مسیری سنگی و کمی شیب دار را طی نمایید پس بهتر است کفشی راحت به پا کنید تا دچار آسیب نگردید. از سویی دیگر لبه های آبشار بسیار سست است و احتمال ریزش بالایی دارند، و نباید بیش از حد به نزدیک دیواره ها بروید. روییدن لاله های واژگون و گونه های دیگر گل ها زمان کوتاهی از بهار را به خود اختصاص داده اند و چنانچه به دنبال ثبت عکس های ناب و فر اموش نشدنی هستید برنامه سفرتان را مطابق با اویل بهار هماهنگ کنید.

اقامت در نزدیکی آبشار

از آن جا که محدوده آبشار فضایی بسیار دلنشین دارد به طور قطع عاشقان طبیعت دوست دارند زمان بیشتری را در این بهشت رویایی بگذرانند. فریدون شهر، شهرکرد و یا اصفهان فاصله ای کوتاه با آبشار پونه زار دارند و شما می توانید برای اقامت به این شهرها رفته و صبح زود برای دیدار از آبشار اقدام نمایید. در برخی موارد افراد دوست دارند شب را در طبیعت بکر آبشار سپری کنند و لذتی دوچندان را تجربه نمایند؛ در نزدیک آبشار مکان هایی برای کمپینگ و نصب چادرهای مسافرتی در نظر گرفته شده است اما شما باید حتما وسایل لازم همچون پتو، لباس گرم و کیسه خواب هم همراه داشته باشید، زیرا به دلیل وجود چشمه ها و آبشار شبی سرد را در پیش خواهید داشت.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

علاقه مندان برای بازدید از آبشار پونه زار در هر زمان از سال که بخواهند می توانند برای گذران اوقاتی به یاد ماندنی اقدام نمایند و هیچ محدودیتی برای دیدار از طبیعت چشم نواز منطقه وجود ندارد، اما همانطور که در قسمت های قبل گفتیم به همراه داشتن امکانات و وسایل ضروری را فراموش نکنید تا سفری خاطره انگیز را تجربه نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

حد فاصل 180 کیلومتری از شهر اصفهان و در غرب آن فریدون شهر قرار دارد، که محل آبشار بی نظیر پونه زار به شمار می رود. برای رفتن به سمت آبشار ابتدا باید از بخش خروجی میدان جهاد گذر کنید و پس از طی مسافتی حدود 3 کیلومتر به سمت راست بروید. در طول مسیر از پیست اسکی فریدون شهر نیز عبور خواهید نمود. 10 کیلومتر جلوتر تابلوی روستایی به نام چغیورت را مشاهده می کنید و سپس از قسمت غربی روستا به مسیرتان ادامه دهید. مسافتی 7 کیلومتری را که بگذرانید به روستای دربند برسید و در آغاز مسیری پر پیچ و خم قرار خواهید گرفت، از دست چپ جاده که بروید 3 کیلومتر جلوتر چهره زیبای آبشار پونه زار توجه شما را به خود جلب می نماید. البته در ابتدای جاده نیز تابلو آبشار می تواند راهنمایی تان کند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.