طبس یکی از شهرهای حاشیه کویر به شمار می رود، از مشهد که در شمال آن واقع شده است 500 کیلومتر فاصله دارد و یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی محسوب می شود. از شمال به کویر لوت، از جنوب به کویر نمک، از شرق به شهر فردوس و گناباد و از غرب به یزد محدود می شود و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 700 متر است. این شهرستان از جمله شهرستان های ایران به شمار می رود که دارای تاریخی قدیمی و بسیار غنی است و پیشینه آن به دوران قبل از اسلام می رسد. در این منطقه آثار تاریخی متنوعی وجود دارد که همگی نشان از گذشته طول و دراز آن دارند. علاوه بر این در این ناحیه می توانید جاذبه های طبیعی منحصر به فردی را مشاهده کنید که از میان آنها می توان دره کال جنی، روستای ییلاقی ازمیغان، روستای ییلاقی خرو، سد وزنی قوسی کریت و … را نام برد. در این بخش از  مجله مستر بلیط در مورد یکی از روستاهای این شهرستان، که با نام روستای پیرحاجات شناخته می شود، اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیار شما قرار می دهیم. اگر تصمیم دارید زمانی از این منطقه دیدن کنید این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی روستای پیرحاجات

معرفی روستای پیرحاجات

یکی از انواع گردشگری که در سال های اخیر بسیار پر طرفدار شده است، گردشگری روستایی به شمار می رود. با توجه به گسترش روز افزون شهرها و افزایش زندگی روتین شهری، تمایل مردم برای گذران اوقات فراغت در روستاها بیشتر شد، به طوری که بیشتر افراد تعطیلات آخر هفته خود را در روستاها می گذرانند. گردشگری روستايی به ايجاد نوعی ارتباط بين ساكنين مراكز شهری و روستايی منجر می گردد كه نتايج آن دو جانبه است و علاوه بر آن نقش مؤثری در روابط آن ها دارد. یکی از روستاهای ایران که در استان خراسان جنوبی قرار دارد، روستای پیرحاجات نامیده می شود. این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان طبس به شمار می آید که در فاصله 110 کیلومتری از شهر طبس قرار دارد. این روستا را می توان تلفیقی از جاذبه های طبیعی و تاریخی دانست، به همین خاطر مقصدی مناسب برای سفر محسوب می شود. زیرا در عین اینکه می توانید از طبیعت زیبای آن لذت ببرید، همچنین می توانید در تاریخ آن نیز به گذشت و گذار بپردازید. با سفر به این روستا، به واسطه وجود همین جاذبه ها می توانید لحظاتی خوش را در کنار دوستان و همراهانتان بگذرانید. از آنجایی که این روستا در دامنه کوه «روضه» واقع شده، دارای آب و هوایی خنک است پس برای روزهای گرم سال می تواند مأمنی مناسب به حساب آید.

جاذبه های گردشگری روستا جاذبه های گردشگری روستا

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، در روستای پیر حاجات می توانید ترکیبی از تاریخ و طبیعت را بیابید. از جمله این مناطق می توان به قلعه قدیمی پیرحاجات، قبرستان قدیمی با ظروف سفالین، سرسبزی روستا، بافت جالب روستایی، کوچه باغ ها، گل های زیبای نرگس در فصل پاییز، کنار هم قرار گرفتن آب، کویر و کوهستان، محیط آرام روستا، منطقه شکار ممنوع پیرحاجات اشاره کرد. در ادامه برخی از این اماکن و نواحی را برای شما توضیح می دهیم.

قلعه قدیمی پیرحاجات

 تاریخ این قلعه به دوران قبل از اسلام بر می گردد و در مرکز روستا و بر روی صخره ای کم ارتفاع قرار دارد. در ساخت آن از سنگ و گل استفاده کرده اند و دیوارهایش حدودا 70 متر عرض و 70 متر طول دارند. این قلعه زمانی محل زندگی مردم روستا محسوب می شد و موقعیت آن به گونه ای است که از فاصله دور دیده و شناسایی می شود.

قبرستان قدیمی

این قبرستان یکی دیگر از جاذبه های تاریخی روستا به شمار می آید که در نزدیکی قلعه قرار دارد. این قبرستان به دوران پیش از اسلام بر می گردد و گفته می شود به زرتشتیان مرتبط می شود.

کوچه باغ های روستا

در این روستا کوچه باغ هایی وجود دارد که دارای منظره ای بی نظیر هستند. قدم زدن در این کوچه باغ های می تواند بسیار لذت بخش و شادی آور باشد. می توانید نزدیکی غروب به پیاده روی در این کوچه ها بپردازید و آرامشی وصف نا پذیر از آن به دست آورید.

کوچه باغ های روستا

منطقه شکار ممنوع پیرحاجات

این منطقه یکی از مناطق شکار ممنوع در استان خراسان جنوبی به شمار می رود، که زیستگاه حیواناتی همچون کل و بز وحشی است.

بافت خانه های روستایی

از دیگر جذابیت های این روستا، معماری خانه های آن محسوب می شود، که باعث زیبایی هر چه بیشتر این ناحیه شده است. خانه های مردم روستا اکثرا از خشت و گل و با معماری سنتی ساخته شده است.

موزه مردم شناسی

در این روستا موزه ای با نام موزه مردم شناسی احداث شده، که در آن آثار تاریخی و مکشوفات بدست آمده در تپه های باستانی روستا در معرض دید عموم قرار گرفته است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رفتن به این روستا می توانید در ابتدا بلیط هواپیمای طبس را خریداری کنید و به شهر طبس بروید. سپس با کمک خودروهای حمل و نقل عمومی که در این شهر وجود دارد و به سمت روستا می روند خود را به روستای پیرحاجات برسانید. در غیر این صورت می توانید با خودرو شخصی به سمت این روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای پیرحاجات

رفتن به این روستا رایگان است و می توانید بدون پرداخت هزینه ای به داخل روستا بروید. بهتر است برای خرید مایحتاج خود از فروشگاه ها و مغازه های موجود در روستا استفاده کنید. در زمانی که در روستا هستید به سنت ها و مراسم مردم روستا احترام بگذارید و از آسیب رساندن به محیط زیست و روستا خودداری کنید. سعی کنید حتما از محصولات روستاییان، به عنوان سوغاتی، خریدی انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *