مسجد علی خان لامرد

0 168

شهر لامرد از نظر موقع جغرافيايی در 53 درجه و  10 دقيقه طول شرقی و 27درجه و 22 دقيقـه عـرض شمالی در جنوبی ترين نقطه استان فارس قرار گرفتـه است. اين شهر در اراضي دره مانندي از سمت شمال توسط ارتفاعـات چـاه شـور و شـكربان و از سـمت جنـوب توسـط ارتفاعـات سـادول از سلسـله جبـال زاگرس محصور گرديده است. در سال 1362 و طـی تقسـيمات اداری و سياسی، لامرد با مجموع 36 نقطه جمعيتی كوچـك و بزرگ پيرامون خود تبديل به شهر شد. شهرستان لامرد با ۵۶۸۳/۴ کیلومتر مربع مساحت، به‌ طور دقیق در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد و ۴٫۶٪ از مساحت کل استان را به خود اختصاص داده ‌است. این منطقه آب و هوایی گرم و خشک دارد که حداکثر گرما در فصل تابستان ۵۰ درجه سانتیگراد و سردترین زمان آن صفر درجه سانتیگراد است. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که از جمله آنها می توان به سنگ چله گاه، قلعه اشکنان و … اشاره کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی ازحاذبه های گردشگری این شهر اطلاعاتی را برای شما ارائه می کنیم. این جاذبه گردشگری مسجد علی خان لامرد نام دارد که با خواندن این مطلب مطمئناً اطلاعات خوبی راجع به آن پیدا می کنید.

درباره مسجد علی خان لامرد

درباره مسجد علی خان لامرد

 مسجد بنای مذهبی اصلی اسلام به شمار می رود كه از بين كاركردهای متعدد آن، والاتر از همه، كاركرد عبادت جمعی آن است. از مهمترين عناصر شهرهای اسلامی، بنای مسجد است كه هويت شهر اسلامی را تشكيل می دهد. پس از اسلام در اکثر شهرهای ایران، مساجد مختلفی ساخته شدکه برخی از آنها هم اکنون نیز باقی مانده اند و همچنان به عنوان مسجد مورد استفاده هستند. البته لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از این بنا نیز به عنوان اثری تاریخی شناخته می شوند. یکی از این ساختمان ها، مسجد علی خان لامرد نام دارد که در شهرستان لامرد استان فارس واقع شده است. این مسجد در شهر اشکنان قرار دارد و از دوران قاجار در این محل برجای مانده است. این مسجد توسط والی منطقه، علی خان، ساخته شده است که امروزه از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان یاد می شود. علیخان که منصب حکومتی خود را از قوام السلطنه حاکم فارس دریافت کرد، در آن سال ها که نا امنی زیادی بر جامعه حکم فرما بود موجب آبادانی این ناحیه شد. علی خان که فردی مذهبی بود این بنا را در شهر اشکنان بنا نهاد و در کنار آن نیز حمامی نیز برپا کرد. این دو بنا به علت قدمت و معماری که دارند در لیست آثار ملی ایران جای گرفته اند.

معماری و ساختار مسجد علی خان

معماری و ساختار مسجد علی خان

این بنا دارای مساحتی برابر با 600 متر مربع است و از دو شبستان و یک صحن تشکیل می شود. شبستان اصلی در محوطه مسجد قرار دارد و سقف آن را با تیر و تیرچه‌ی چوبی منقش کرده اند، همچنین ایوانی زیبا ورودی شبستان اصلی را به طور کامل پوشش داده است. ظاهر ایوان تقریبا به درون مسجد شباهت دارد با این تفاوت که ستون های داخلی مسجد مدور ولی ستون های ایوان چهار گوش است. صحن این مسجد سقف شبستانی را تشکیل می دهد که به صورت زیرزمینی ساخته شده و معماری آن با شبستان اصلی متفاوت است. سقف آن از داخل به صورت گنبدی ولی از بیرون مسطح که با سنگ و گچ پوشش داده شده است. هر دو شبستان به طور مجزا دارای محراب هستند که البته محراب شبستان اصلی به شکل خاصی متفاوت از سایر قسمت های مسجد گچ بری شده است. تزئینات این مسجد شامل نقاشی های چشم نواز و خیره کننده ای می شود که با رنگ آمیزی منحصر به فرد بر روی تیرها و تیرچه های سقف همراه است. این نقاشی ها به قالیچه های قدیمی که اکنون رنگشان رفته است شباهت دارند. ديوارها وستون های شبستان به رنگ سبز ملايم و با طرح برگ نقاشی شده بودند كه در تعميرات از بين رفته اند. در مجموع استفاده از رنگ لاجوردی به عنوان رنگ زمینه به همراه رنگین کمانی از رنگ های طبیعی فضایی رویایی را در مسجد به وجود آورده است. در این مسجد کتیبه ای دیده می شود که بر سر در ورودی شبستان نصب شده است و بر روی آن ابیاتی در وصف مسجد و سازنده آن و همچنین در مدح ناصرالدین شاه قاجار دیده می شود. در جمله آخر آن نیز سال ساخت بنا، که 1296 هجری قمری است، آورده اند. از ویژگی های منحصر به فرد این بنا، سیستم تهویه ای است که در معماری آن تعبیه کرده اند. در دیواره های بلند شبستان دو نوع پنجره ایجاد شده است، یک نوع آن پنجره مشبکی است که در ارتفاع حدود 4 متری و تقریبا در زیر سقف مسجد قرار دارد و درست در زیر آن، پنجره ای بزرگ تر و چسبیده به کف تعبیه شده است. این ساختار را در چهار طرف مسجد اعمال کرده اند که سبب شده است که همیشه بادی در محوطه داخلی مسجد جریان داشته باشد.

راه های دسترسی به مسجد علی خان

راه های دسترسی به مسجد علی خان

برای دیدار از این مسجد می توانید در ابتدا با تهیه بلیط هواپیمای لامرد به این شهر سفر کنید و پس از آن با وسایل حمل و نقلی که مقصدشان شهر اشکنان است خود را به این شهر برسانید. در صورتی که با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید به صورت مستقیما به این شهر بروید. لازم به ذکر است که شهر اشکنان در فاصله 48 کیلومتری از این شهر قرار دارد.

بازدید از مسجد علی خان لامرد

برای بازدید از مسجد می توانید در هر روزی از سال اقدام کنید. پس از اینکه از این مسجد دیدن کردن می توانید از دیگر آثار تاریخی این منطقه نیز دیدار به عمل آورید. گردش در شهر هم خالی از لطف نیست و می تواند باعث شود لحظات خوبی را تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.