رودخانه بمپور

0 114

یکی از جاذبه های طبیعی که هر ساله افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند، رودخانه ها به شمار می رود. رودخانه ها از جمله مکان هایی هستند که در طول تاریخ همواره مورد توجه بشر بوده اند، هم به عنوان مسیر حمل و نقل و هم به عنوان منبع تامین غذا، آب شرب و آب مورد نیاز در بخش کشاورزی. از طرفی جذابیت های ویژه طبیعی موجب شده است تا رودخانه ها به مکان هایی در جهت تفریح و گذران اواقت فراغت تبدیل شوند. همچنین آب فراتر از کاربردهای مهم صنعتی و تامین انرژی، فرصت های گسترده ای را برای فعالیت های تفریحی و گردشگری فراهم می کند. گونه گردشگری رودخانه ای از دسته گردشگری مبتنی بر آب و منابع آبی به شمار می رود. در واقع رابطه بین آب و گردشگری با درک دوگانه از این عنصر به عنوان یک منبع با ارزش و به عنوان یک جاذبه مشخص می شود. بنابراین آب به عنوان جاذبه گردشگری منبعی با پتانسل بالا شامل گردشگری رودخانه، تالاب، چشمه های آب گرم، سد و مخازن، دریاچه ها و استخرهای طبیعی یا دریا را فراهم می کند. ایران با دارا بودن منابع آبی مختلف، دارای استعداد ویژه ای برای ایجاد و توسعه گردشگری وابسته به رود است. در ایران رودخانه های متعددی وجود دارد که یکی از آنها رودخانه بمپور در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان بمپور به شمار می رود.

معرفی رودخانه بمپور

معرفی رودخانه بمپور

بمپور یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که از قدیمی ترین شهرستان های ایران است. مرکز این شهرستان، بمپور نام دارد و از پیشینه آن و مناطق روستایی اطرافش قبل از اسلام اطلاعاتی در دست نیست. به نوشته لسترنج بمپور همان شهری است که مقدسی در قرن چهارم هجری از آن به نام «بربور» در مکران نام برده است. در 283، یعقوبی می نویسد «سپس به سوی بل و فهرج» می روند که احتمالا بل همان بربور مقدسی و بمپور کنونی است، بمپور در حدود شش کیلومتری فهره قرار دارد. این شهر که قدمتی طولانی دارد، دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که یکی از آنها رودخانه بمپور به شمار می رود. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم که در اختیار شما قرار می دهیم. رودخانه بمپور یکی از رودخانه‌های دائمی و پر آب بلوچستان است که از ارتفاعات کارواندر، در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی ایرانشهر، سرچشمه می‌گیرد.

ساختار و طبیعت اطراف رودخانه

ساختار و طبیعت اطراف رودخانه

این رودخانه طولی برابر با 175 کیلومتر دارد و کف آن شنی است. این رود با جهت شمالی – جنوبی در دشت ایرانشهر، پس از پیوستن رود کنارو، به طول 75 کیلومتر، از مشرق آن، به نام رود بمپور، از دو کیلومتری جنوب شهر بمپور می گذرد و به جازموریان منتهی می شود. شاخه های اصلی این رودخانه شامل کارواندر، ایرندگان و دامن می شود. در اطراف و حاشیه این رودخانه طبیعتی زیبا با چشم اندازی بی نظیر وجود دارد که محل مناسبی برای گردش و گذران اوقات فراغت به شمار می روند. همچنین اگر از دوستداران کمپ کردن محسوب می شوید، می توانید در کنار آن رودخانه چادر بزنید و مدت زمانی را در آنجا سپری کنید. بر روی این رودخانه سده های گوناگونی ساخته شده است که یکی از آنها در سال 1334 ش، بر روی آن در مشق شهر احداث شده است. این سد، سدی بتونی است که طول تاج آن هشت متر و ارتفاعش از کف 5.5 متر و ضخامتش 6 متر می شود. این سد، 3500 هکتار از اراضی بمپور را زیر کشت برد.

راه های دسترسی به رودخانه

راه های دسترسی به رودخانه

اگر می خواهید زمانی از ایین رودخانه دیدن کنید می توانید به سمت شهرستان بمپور حرکت کنید. برای این کار هم خرید بلیط اتوبوس بمپور به صورت آنلاین روشی بسیار کارآمد به شمار می رود. پس از رسیدن به شهر بمپور هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در آنجا کمک بگیریید و به سمت رودخانه حرکت کنید.

بازدید از رودخانه بمپور

برای گت و گذار در کنار این رودخانه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می تانید به این مکان بروید. از آنجایی که این محل از جمله مناطق گرمسیر به شمار می رود بهتر است در فصل زمستان و بهار به آنجا بروید. مستر بلیط برای شما سفر خوش در کنار همسفرانتان آرزو می کند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.