پل خشتی نیاکو

0 209

یکی از شهرستان های قدیمی و زیبا در استان گیلان شهرستان آستانه اشرفیه است که در قسمت شمالی آن قرار دارد. این شهرستان یکی از مناطق آزاد ایران به شمار می رود که همراه با مناطق آزاد رشت و بندر انزلی در استان گیلان قرار گرفته است. این شهرستان از اطراف به دریا،  شهرستان رشت، منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی و رودخانه سفیدرود محدود می شود. در گذشته این شهرستان، کوچان نامیده می‌شد و پس از تدفین پیکر سید جلال‌الدین اشرف پسر امام موسی کاظم (ع) در این شهر نام آن را به درگاه (آستانه) ورود به بارگاه سید جلال الدین اشرف یا «آستانه اشرفیه» تغییر دادند. آب و هوای آستانه مانند دیگر نقاط گیلان از نوع آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای با رطوبت کمی بیشتر است. در بعضی از سال ها، چنانچه توده هوای سرد شمال، این ناحیه را تحت تأثیر قرار دهد، نظم و اعتدال چند ساله به هم می خورد و شدت سرما، زیاد می‌شود. این شهرستان به خاطر قدمتی که دارد، انواع مختلفی از آثار تاریخی را در خود جای داده است که از میان آن ها می توان آرامگاه محمد معین، ساحل و بازار، بقعه سیدجلال‌الدین اشرف،  بقعه آقا سید محمد، پل خشتی نیاکو و بسیاری دیگر نام برد.

معرفی پل خشتی نیاکو

معرفی پل خشتی نیاکو

یکی از انواع آثار تاریخی که در ایران وجود دارند، پل های تاریخی هستند. این پل ها علاوه بر اینکه هنوز برای عبور و مرور از آنها استفاده می شود، به عنوان اثری تاریخی سالانه بازدیدکنندگان بسیاری نیز دارند. یکی از این پل ها، که در استان گیلان شهرستان آستانه اشرفیه و روستای نیاکو قرار دارد، پل خشتی نیاکو نامیده می شود. این پل در دوران صفویه ساخته شده است و تا به امروز همچنان به فعالیت خود به عنوان پل ادامه می دهد. در گذشته این پل از اهمیت زیادی برخوردار بوده، زیرا بر سر راه لاهیجان به رشت قرار داشته است که در زبان محلی از آن با عنوان «خشت پل» نام می برند. در حال حاضر مسیری جدید برای رشت به لاهیجان ساخته شده که باعث شده است، دیگر از این پل استفاده نشود و تنها برای عبور و مرور اهالی روستای نیاکو کاربرد داشته باشد. پل خشتی نیاکو در سال 1335 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1443 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. اگر دوست دارید درمورد این پل بیشتر بدانید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

معماری پل خشتی

معماری پل خشتی

در ساخت و ایجاد یك پل، موارد مختلفی مدنظر قرار گرفته می شد و در طول تاریخ با توجه به پیشرفت ها و تجربیاتی که حاصل شده است، تغییراتی برای تکامل پیدا کردن پل ها ایجاد کرده اند و مواردی را افزوده اند. اجزای تشکیل دهنده یك پل شامل موارد زیر می شود: پی سازی یا شالوده ریزی، پایه پل ها، موج شكن یا آب برها، طاق دهانه، كانه یا كنو، جان پناه و كتيبه ها. پل نیاکو نیز برخی از این بخش ها را دارد. این پل حدودا 13 متر طول و 40 سانتی متر عرض دارد و ارتفاعش از سطح آب 6 متر می شود. سطح بالایی پل را سنگ فرش کرده اند و در دو طرف آن جان پناهی قرار داده اند. این پل از دو دهانه چشمه تشکیل می شود که یکی بزرگ و دیگری کوچک تر است. در ساخت این پل از مصالحی همچون آجر و ساروج استفاده کرده اند. این پل از دو طرف دارای شیب زیادی است که کمک می کند آب باران بر روی پل جمع نشود و فشار بیش از حد به آن وارد نیاید.

برای سفر به شهر آستانه اشرفیه و خرید بلیط اتوبوس آستانه اشرفیه می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کمترین زمان بلیط خود را تهیه کنید.

راه های دسترسی به پل

راه های دسترسی به پل

همانطور که در بخش های قبل گفته شد این پل در روستای نیاکو شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است، که در 10 کیلومتری شهر آستانه قرار دارد. برای رفتن به این روستا هم می توانید از وسایل نقلیه ای که در شهر آستانه به این سمت می روند استفاده کنید و هم از خودرو شخصی که روشی راحت تر و سریع تر به شمار می آید.

بازدید از  پل خشتی نیاکو

دیدن این پل رایگان است و نیازی نیست بابت آن هزینه بپردازید، در ضمن می توانید از طبیعت زیبای اطراف پل نیز استفاده کنید و زمانی را به گردش و استراحت در آن محیط بپردازید. گشت و گذار در روستا و خرید از محصولات روستاییان نیز خالی از لطف نیست.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.