سفر کردن امروزه به یکی از جذاب ترین فعالیت های بشر تبدیل شده است و سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت خود این روش را در پیش می گیرند. چگونگی گذران اوقات فراغت یکی از مهمترین عناصر انتخاب سبک زندگی افراد در جامعه به شمار می رود، تا آنجایی که سقراط بیان می کند زندگی دو بخش می شود، یکی کار و دیگری زمان استراحت که اولی وسیله است و دومی هدف. انسان های خسته از زندگی ماشینی، همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغت خود را در فضاهایی دور از هیاهوی زندگی مدرن بگذرانند. برای این افراد، طبیعت بهترین گذرگاه و پناهگاه به شمار می آید. اندیشمندان گردشگری گونه های مختلفی برای توسعه گردشگری شناسایی کرده اند که از آن نمونه می توان به گردشگری مذهبی، فرهنگی، طبیعت گردی، تجاری و … اشاره کرد. در این بین گونه ای که از اثرات مخرب و منفی زیست محیطی و اجتماعی کمتری برخوردار است و انطباق و همخوانی بیشتری با توسعه پایدار دارد، طبیعت گردی است. امروزه طبیعت گردی در بین سایر بخش های صنعت گردشگری بالاترین نرخ رشد را دارا است. در ایران جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که محل مناسبی برای گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی به شمار می روند و یکی از آنها دره نی گاه در استان لرستان و شهرستان دورود محسوب می شود.

معرفی دره نی گاه

معرفی دره نی گاه

لرستان یکی از استان های غربی ایران به شمار می رود که دارای شهرستان های زیادی است و یکی از آنها دورود نام دارد. شهر دورود در منطقه ای کوهستانی واقع و آب و هوای آن معتدل و نیمه مرطوب است. آب فراوان و خاک مناسب در این شهرستان، پوشش گیاهی غنی برای چرای دام به وجود آورده و شهرستان دورود محل ییلاق و قشلاق ایل های پاپی، بیرانون، میوند و چند طایفه مستقل مانند رحمت است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که یکی از آنها، دره نی گاه به شمار می رود. این دره یکی از جاذبه های گردشگری منطقه محافظت شده اشترانکوه محسوب می شود. این دره دارای طبیعتی بی نظیر است که باعث می شود که سالانه افراد زیادی به انجا بروند و زمانی را به دور از هیاهو و شلوغی شهرها بگذرانند. این دره در محلی قرار دارد که دسترسی به آن آسان نیست و همین امر باعث شده است که جزء مناطق بکر و دست نخوره محسوب شود. اکثر کسانی که به این محل می روند از صخره نوردان و کوهنوردان حرفه ای تشکیل می شوند. برای اینکه با دره بیشتر آشنا شوید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

ساختار و طبیعت دره

ساختار و طبیعت دره

در این دره رودی جریان دارد که از دریاچه گهر سرچشمه می گیرد و پس از عبور از دره به روستای تی ختم می شود. این دره طولی در حدود 20 کیلومتر دارد در طول مسیر آن آب رودخانه های دره گردو و خرس به آن وارد می شود و این امر باعث پر آب شدن آن می گردد. صخره های آن دارای شکلی طبیعی هستند که زیبایی خاصی به این دره بخشیده اند. در قسمت های مختلف دره و صخره های اطراف آن آبشارهای بلندی به چشم می خورد که طول برخی از آنها به چند صد متر می رسد. در این دره می توانید شاهد گیاهان خوراکی مانند ریواس و درختان میوه نظیر انجیر، گردو و بادام باشید. همچنین گونه های جانوری این منطقه اغلب شامل حیواناتی نظیر روباه، گراز، گربه وحشی، خرس، گرگ و پلنگ و همچنین گونه های مختلفی از پرندگان می شوند. اگر دوست دارید این منطقه را از نزدیک ببنید بهتر است که بلیط سفر خود را از مستر بلیط خریداری کنید و راهی این منطقه شوید.

راه های دسترسی به دره

راه های دسترسی به دره

برای اینکه از این محوطه دیدن کنید بهتر است که تقدام به خرید بلیط اتوبوس دورود به صورت آنلاین کنید و راهی این شهرستان شوید. پس از رسیدن به آنجا به سمت اشترانکوه حرکت کنید و سپس از آنجا به این دره بروید. لازم به ذکر است که قسمت زیادی از مسیر را باید به صورت پیاده طی کنید و تا به دره برسید.

بازدید از دره نی گاه

برای دیدار از این محل نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید ولی پیشنهاد می کنیم که در فصل بهار و تابستان برای این سفر اقدام کنید. از آنجایی که قسمتی زیادی از مسیر را باید پیاده طی کنید پس این در صورتی که توان این کار را ندارید از این سفر بپرهیزید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *