خلیج نایبند؛ معرفی+راه های دسترسی

0 601

خلیج نایبند کجاست؟ با شنیدن نام عسلویه اولین چیزی که به ذهن ما می رسد منابع و شرکت های نفتی است که در این منطقه مشغول به کارند. نام این منطقه با کار گره خورده است و کمتر توجهی بابت گردشگری به این منطقه می شود.

ولی باید بگوییم عسلویه مانند اکثر شهرهای ایران از جاذبه های گردشگری مختلفی برخوردار است که در سفر به این شهرستان بهتر است از آنها دیدار کنیم. جاذبه های گردشگری این منطقه شامل آثار تاریخی و طبیعی گوناگون است که به تماشای هر کدام برویم در دل خود زیبایی های بسیار دارد.

در مورد وجه تسمیه عسلویه مهندس حامی در کتاب خود از عسلویه به جای شروع با «ع» حرف «الف» به کار برده و اینگونه بیان کرده است: «این نام هم مثل بسیاری از نام های منطقه مثل خارک، لارک، تنب و … یک نام ایلامی است و از دوره ایلامی ها به جا مانده است و کلمه «اسلو» با حرف الف در ابتدا به معنای آبگیر، استخر و محل توقف کشتی ها است».

برای آشنایی بیشتر از جادذبه های گردشگری عسلویه می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه کنید.

پارک ملی دریایی نایبند

این پارک ملی را می توان تنها پارک ملی دریایی ایران به شمار آورد که در 35 کیلومتری شهر عسلویه قرار دارد. این منطقه دارای مساحتی برابر با ۴۹۸۱۵ هکتار است که در دو استان بوشهر که در شهر ستان عسلویه و استان هرمزگان در کوشکنار قرار دارد.

27 هزار هکتار آن را دریا و مابقی را خشکی تشکیل داده است. این مجموعه زیر نظر محیط زیست شهرستان عسلویه اداره و شامل خلیج نایبند، ساحل نایبند و جنگل های حرا نایبند می شود. بدون شک خلیج نایبند در عسلویه یکی از زیباترین مناطق ساحلی در امتداد خلیج فارس است. تاریخچه بندر نایبند بیانگر تاریخ طولانی این منطقه است.

مطالعات مرتبط نشان می دهد که این بندر یکی از مراکز اصلی ماهی گیری و تجارت مروارید در زمان خاندان آل بویه بوده است. سواحل شنی نایبند محل لانه سازی و تخم گذاری لاک پشت های دریایی بوده است. جنگل های حرا یکی از شگفتی ها و زیبایی های خلیج نایبند است.

این جنگل ها در فصول سرد به زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر تبدیل شده اند. وجود تپه های مرجانی برای غواصی، غرش موج دریا و دره های عمیق پوشیده از خاک های رنگارنگ، این مکان را آنقدر زیبا کرده است که گردشگران و طبیعت گردان از سراسر دنیا برای لذت بردن از این زیبایی ها به این نقطه از ایران می آیند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عسلویه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “عسلویه” را مطالعه نمایید.

خلیج نایبند

معرفی خلیج نایبند

یکی از نواحی حفاظت شده مهم و استراتژیک در جنوب کشور است که علاوه بر منابع نفتی موجود در آن دارای جاذبه های طبیعی منحصر به فردی مانند ساحل شنی و ماسه ای است که دارای صخره های رسوبی بسیار است که آن را از دیگر سواحل ایران متمایز می کند.

این صخره ها منظره ای متفاوت را رقم زده اند که پیاده روی بر روی آنها می تواند آرامش و لذتی خاص به انسان بدهد. آب شفاف آن نمایی خیره کننده را برای بینندگان به وجود می آورد و فرصتی را برای عکاسی به بازدید کنندگان می دهد. حیوانات و موجودات آبزی که در این خلیج وجود دارند می توانند برای شما صحنه هایی را ایجاد کنند که شاید در کمتر جایی قادر به تماشای آن باشید.

حواصیل بزرگ هندی، حواصیل سبز و خاکستری، فلامینگو، پلیکان، انواع سلیم، عقاب ماهی گیر و کفچه نوک کاکایی از جمله پرندگانی هستند که در این خلیج  می توانید مشاهده کنید. اگر قصد سفر به عسلویه با هواپیما را دارید می توانید بلیط هواپیمای عسلویه را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خریدی آسان، سریع و ارزان را تجربه کنید.

سواحل نایبند

سواحل نایبند

این سواحل که در خلیج نایبند قرار دارند پوشیده از شن و ماسه هستند و در قسمت های مختلف آن صخره های رسوبی به چشم می خورد. این سواحل مملو از پرندگان مهاجری هستند که زیبائی خاصی به این منطقه داده اند و صحنه ای حیرت انگیز را به تصویر کشیده اند. این سواحل محل تخم گذاری لاکپشت های عظیم الجثه هستند.

جنگل های حرای تایبند

جنگل های حرای تایبند

حرا از جمله درختانی است که در رسته گیاهی مانگرو قرار دارد. این درخت در آب و هوائی استوائی رشد  می کند و در مناطقی مانند سواحل پست خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها وجود دارد. جنگل های حرا تایبند با مساحتی برابر با 390 هکتار در اکوسیستم خود گیاهان شور پسند دریایی، جانداران کف زی و پرندگان مهاجر اقیانوسی را جای داده‌ است.

جنگل‌های حرای عسلویه بوشهر به عنوان ذخیره گاه بیوسفری ساحلی آب‌های جنوب کشور در پارک ملی دریایی نای‌بند یکی از مناطق حساس ساحلی به‌شمار می‌آید.

بازدید از خلیج نایبند

بازدید از خلیج نایبند

برای بازدید از این منطقه بهتر است فصول سرد سال را انتخاب کنید. گرمای این منطقه در فصل تابستان و بهار قابل تحمل نیست به خصوص سواحل جنوبی که علاوه بر گرما از رطوبت بالائی برخوردار هستند و موجب آزار می شود و کمتر کسی می تواند آن را تحمل کند.

راه های دسترسی به خلیج نایبند

برای رفتن به این منطقه فقط کافی است خود را به عسلویه برسانید و به خلیج نایبند بروید. برای رفتن به آنجا بهترین گزینه استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی است.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بوشهر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.