نارنج قلعه

0 234

استان اصفهان شهرهای مختلفی را داراست که هر کدام جاذبه های تاریخی و طبیعی مختلفی را درون خود جای داده اند. نائین یکی از شهرهای اصفهان است که جاذبه های گوناگونی را درون خود دارد. قلعه محمدیه، آب انبارها، باغ مصلی و … از جاذبه های این شهر به شمار می رود. نارین قلعه یا قلعه نارنج از جاذبه های منحصر فرد این شهر است. اگر قصد دارید به بازدید از این جاذبه تاریخی بردید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه

نارنج قلعه به عنوان یکی از بناهای تاریخی نائین مربوط به دوران حکومت پارتیان یا ساسانیان می شود. این قلعه باستانی در بافت تاریخی جای گرفته که نوع کاربری آن به درستی مشخص نشده است. از مهم ترین بناهای این شهر نارین قلعه است که بعد از مناره مسجد شهر با 40 متر ارتفاع به عنوان مرتفع ترین بنای شهر شناخته می شود. در گذشته های بسیار دور از قلعه به عنوان دژ کهن استفاده می کردند. این بنای تاریخی در سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نارین قلعه همان طور که گفته شد به عنوان مهم ترین بنای کهن نارین شناخته می شود که کاربرد آن کاملا  مشخص نشده است. نظریه های مختلفی در مورد استفاده از آن وجود دارد که کاملا درست نیستند. به عقیده بعضی از افراد این قلعه در دوران قبل از اسلام به عنوان آتشگاه مورد استفاده قرار گرفته است و برای به اثبات رساندن گفته های خود به کتاب اصطخری رجوع برده اند. در این کتاب نوشته شده است که 500 قلعه در شهرها و کنار کوه های پارس های وجود دارد که آتشکده ای در بالای نارین شهر آن واقع شده است. بعضی از افراد با توجه به این گفته ها معتقدند که نارنج قلعه به عنوان یک دژ مورد استفاده قرار گرفته و یا اینکه مرکز اداری و نظامی شهر بوده است.

برخی دیگر این عقیده را دارند که قلعه محل سکونت حاکمان بوده است، با توجه به آنچه که در مورد نارین قلعه ها وجود دارد که در شهرهای کویری وجود دارند می توان گفته هسته اولیه شهرهای تاریخی هستند. در قسمت های مرکزی شهر بخش حاکم نشین و آتشگاه در آن جا بوده  که نمونه ای از آن ها هم نارین قلعه میبد و ارگ بم است. هنگامی که قصد دارید برای بازدید از این قلعه راهی نائین شوید می توانید با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

حمد الله مستوفی هم در سال 740 هجری قمری در اثر های خود از نارین قلعه نام برده است. در گذشته دور تا دور قلعه را حفر کرده بودند، بنابراین ارتفاع قلعه با توجه به حفرهایی که صورت گرفته به 50 متر می رسد. معماری نارین قله به صورت چند ضلعی است که در اطراف آن چند برج قرار دارد. مصالحی که برای ساخت قلعه به کار برده اند فقط خشت خام است. طبق اسنادی که  در طول تاریخ پیدا شده می توان گفت طول خشت های قلعه نیم زرع است و عرض آن ها یک چهار زرع یعنی می توان گفت خشت هایی با اندازه 43در 22 دارد. نارین قلعه دارای 5 حصار و دربند است و از لحاظ معماری بسیار پیچیده است. دسترسی به این قلعه بسیار سخت بوده و در بسیاری از منابع آمده که اولین کسانی که وارد قلعه شده اند از طریق راه آبی این کار را انجام داده اند.

شرایط بازدید

بدون شک یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر بازدید از جاذبه های آن شهر است. تمامی شهرهای ایران جاذبه های تاریخی و طبیعی مختلفی را درون خود جای داده اند که نائین شهر هم از این حیث مستثنی نیست. یکی از جاذبه های تاریخی آن همان طور که گفته شد قلعه نارین است برای بازدید از آن نیازی نیست هیچ گونه هزینه ای را پرداخت نمایید.

نارنج قلعه

آدرس و مسیر دسترسی به وسایل مختلف

بسیاری از افراد برای مسافرت های خود از خودروی شخصی استفاده می کنند، اگر شما هم برای راهی شدن به سوی نائین از ماشین خود استفاده می کنید باید به نائین شهر اصفهان بروید در آن جا در میان بافت قدیمی شهر یعنی کنار بازار تاریخی می توانید به قلعه نارین دسترسی داشته باشید، از طرفی هم بعضی از افراد هنگام مسافرت از اتوبوس استفاده می کنند هنگامی که قصد دارید با اتوبوس به مسافرت بروید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس نائین کنید و هنگامی که به شهر نائین رسیدید باید به وسیله تاکسی های مسیری خود را به این قلعه تاریخی برسانید، در نهایت از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

آدرس: اصفهان، نائین، انتهای بازار تاریخی نائین، نارین قلعه.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.