معدن نخلک؛ معرفی + راه های دسترسی

0 636

شهر نایین علاوه بر اینکه یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهر های استان اصفهان است؛ شهریست که دارای معادن بسیاری نیز می باشد، که کی از این معادن، معدن سرب نخلک است. از افتتاح این معدن سال های بسیاری می گذرد و در طی این سال ها افتخارات زیادی کسب کرده است. با ما همراه باشید در مجله مستر بلیط تا همه حقایق نگفته راجب این معدن سرب که به معدن نخلک معروف است را به شما بگوییم.

معرفی معدن نخلک

معدن نخلک بی شک یکی از بزرگترین معادن سرب در ایران به شمار می رود. این معدن از سالی که کار خود را آغاز کرده تا به امروز افتخار های بسیار مفیدی برای ایران و شهر نایین کسب کرده است. همچنین معدن نخلک از پیشینه بسیار غنی برخوردار می باشد؛ و جزو بزرگترین و قدیمی ترین معادن ایران محسوب می شود. این معدن جزو اولین معادن های کشور ایران به حساب می آید.

شاید تا کنون متوجه شده باشید که کار این معدن چیست، اما اگر متوجه نشده اید باید به شما بگوییم که کار معدن نخلک استخراج سرب از زیر زمین می باشد، و به دلیل اینکه در روستای نخلک واقع شده است، نام او یعنی معدن نخلک از همین روستا گرفته شده؛ همچنان با مستر بلیط همراه باشید تا کمی هم درباره تاریخچه این معدن بزرگ بدانیم.

درباره

تاریخچه

همان طور که در مطالب بالاتر نیز گفتیم این معدن از تاریخچه خیلی غنی برخوردار است. همچنین زمان ساخت و افتتاح این معدن حدودا به ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد و جزو اولین معادن ایران، و معدن سرب محسوب می شد.

این معدن همان طور که جزو معادن تاریخیست، همچنین از استحکام و مقاومت بسیار بالایی هم  برخوردار می باشد، زیرا بعد از گذشت چندین سال هنوز شکل و ظاهر  خود را حفظ کرده و تخریب نشده است.

حدود چندین قرن پیش، زمانی که معدن افتتاح شد، کارگرهای بسیاری را در خود جای داد و افراد بسیار زیادی از این معدن کسب در آمد کردند؛ البته این موضوع را از یاد نبرید که کار در معدن سرب یکی از پر مشغله ترین کارها  از گذشته تا به امروز به شمار می رود و استخراج سرب در معدن به اقتصاد وابسته است و نقش مهمی در ارز دارد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان نائین و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “نائین” را مطالعه نمایید.

کمی راجع به شهر زیبای نائین بدانیم

نایین در منطقه خشک و کوهستانی استان اصفهان واقع شده است؛ اما با این وجود هنوز از زیبایی های بسیاری برخوردار می باشد، این شهر تاریخی، هرساله گردشگران بی شماری را از سراسر دنیا و کشور های متفاوت به خود جذب می کند.

شهر نایین از روستاهای بسیاری تشکیل شده که هرکدام از این روستاها جاذبه های گردشگری متعددی دارند که این جاذبه ها شامل: مکان های تفریحی، گردشگری، مذهبی و تاریخی می باشند و هرکدام از این روستاها به صورت جدا و تک، یک کتاب تاریخی و داستان های حیرت انگیز را به دنبال دارند که اگر به تاریخ علاقه مندید، اصلا این روستاهای عجیب و زیبا را از دست ندهید.

همچنین جدا از همه این تفاسیر و صحبت از روستاها، خود شهر نایین دارای مناطق بی نظیری همانند پارک های کوهستانی و … می باشد؛ که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

اما در کل اگر قصد دارید به یک مکان جدید، که پر از شگفتی های جدید است سفر کنید؛ اصلا شهر نایین و روستاهای اطراف آن را از دست ندهید؛ ما به شما اطمینان می دهیم که به هیچ وجه از سفر خود به شهر نایین و بازدید از مکان های طبیعی و تاریخی آن که بسیار چشم گیر هستند اصلا دچار اه و افسوس نمی شوید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معدن نخلک که دارای وسعت بسیاریست، حدودا ۲۴۰ متر زیر زمین واقع شده و دارای قسمت های مختلفی نیز می باشد. برخی از قسمت ها و بخش ها فقط متلعق به استخراج و کشف سرب است، که بیشتر کارمندان و کارگران هم در این بخش مشغول به کار هستند. در کل معدن نخلک حدود ۲۰۰۰۰ نفر گنجایش دارد و در زمانی که معدن باز بود و سرب استخراج می کرد، تمام این افراد مشغول به کار بودند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از معدن نخلک شرایط مخصوصی ندارد و شما می توانید در هر زمان از شب و روز به آنجا بروید، اما به یاد داشته باشید که اکنون به داخل معدن نمی توانید وارد شوید؛ تا زمانی که معدن نخلک کاملا به نوزه تاریخی تبدیل شود، بعد از آن به راحتی می توانید به داخل معدن بروید. همچنین اکنون هزینه بازدید از معدن نخلک رایگان می باشد؛ اما امکان دارد که در زمان هایی دیگر، وقتی به موزه تبدیل شد؛ این مکان بلیطی شود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به معدن نخلک

همان طور که در مطالب بالاتر نیز گفتیم، معدن نخلک در روستای نخلک، شهر نایین و استان اصفهان واقع شده است. شما اگر قصد دارید از معدن نخلک بازدید کنید، می توانید با تهیه کردن بلیط اتوبوس نایین به آنجا سفر کنید؛ یا اینکه به همراه یک تور گردشگری مخصوص استان نایین به آنجا بروید و از این مکان تاریخی دیدن کنید و لذت تاریخ را با عمق وجود احساس کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.