نخل میدان امیر چخماق یزد

نخل میدان امیر چخماق یزد

شهر یزد، اولین شهر ایران است که در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفته است و با جاذبه های بی انتهایش، اکثر گردشگران را غافلگیر می کند. میدان امیر چخماق در این شهر بسیار معروف و مجموعه ای از بناهای مختلف را اطراف خود جای داده است. از جمله مهم ترین این بناها می توان، مسجد، بازار، تکیه، دو آب انبار، یک بقعه و نخل را نام برد که هر کدام از آن ها ویژگی های به خصوص و منحصر به فردی دارند. نخل میدان امیر چخماق، چندین سال است که منظره این میدان تاریخی را شکل داده است و افراد با تهیه کردن بلیط اتوبوس یزد، به دیدن آن می روند. جالب است بدانید، نخل به عنوان تشییع جنازه سید شهدا و سیاه پوش کردن آن به عنوان پارچه سیاه روی جنازه است. همچنین شمشیر و نیزه هایی که روی آن دیده می شود به علامت تیر و نیزه های وارد شده بر بدن امام حسین (ع)، آیینه به عنوان نور وجود امام حسین (ع)، سرو نخل به عنوان قد و قامت حضرت علی اکبر (ع) و علم ‌هایی که بر نخل بسته می شود به عنوان علمدار امام حسین(ع) است.

تاریخچه نخل میدان امیر چخماق یزد

تاریخچه نخل میدان امیر چخماق یزد

امیر جلال ‌الدین چقماق، یکی از امرا و سرداران شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی بود که مجموعه های از جمله؛ قنات، تکیه، میدان، چاه آب سر، حمام عمومی، کاروان ‌سراها و خانقاه را ساخت تا یزد را آباد کند. زمان ساخت میدان امیر چخماق مربوط به قرن نهم است، اما در دوره صفوی و زمان حکومت شاه عباس تغییرات زیادی بر روی آن انجام شد. تا قبل از دوره پهلوی میدان امیر چخماق نیز مانند، بعضی دیگر از میدان‌ ها به یک آرامگاه برای مردگان تبدیل شد. برخی از مردم به دلیل وجود حسینیه، رفتگان خود را در همان جا به خاک می‌ سپردند اما پس از به وجود آمدن حکومت پهلوی، جلوی این کار گرفته شد و قبرها را ویران کردند. بعد از این اقدام، دوباره میدان به حالت اولیه خود بازگشت و تغییراتی اساسی بر روی آن صورت گرفت. در حال حاضر این میدان زیبا پا بر جا است و شما می توانید در هر زمانی که بخواهید؛ بلیط های سفرتان را به صورت آنلاین از سایت معتبر مستر بلیط رزرو کنید و به دیدن نخل کنار آن بروید. این نخل از دوره صفوی به جای مانده است و تقریبا ۴۵۰ سال قدمت دارد. نخل میدان امیر چخماق، نزدیک به ۷۰ سال بود که مورد استفاده قرار نگرفته بود اما سر انجام در عاشورا ۱۳۹۶ آن را به حرکت در آوردند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نخل امیر چخماق، یکی از مهم ترین نخل هایی است که در شهر یزد برای مراسم عاشورا مورد استفاده قرار می گیرد. نخل، یک سازه چوبی است که قسمت جلو و عقب آن از قطعات کوچک چوبی به شكل نخلی بزرگ ساخته شده است. این نخل شامل مجموعه ای مشبکی از چوب های تراشیده و با گره چینی ها و تیرهای بزرگ تزئین شده است. نخل امیر چخماق مانند دیگر نخل ‌های شناخته شده در کشور، نمادی از درخت سرو و آزادگی است که روی دستان ۱۵۰ نفر قرار می گرفت. اگر می خواهید این نخل زیبا را از نزدیک مشاهده کنید، بهتر است بلیط هواپیما یزد را تهیه کنید و به آن جا بروید. هر ساله در محرم، مراسم نخل گردانی نیز در میدان امیر چخماق برگزار می شود و افراد می توانند در این مراسم عزاداری شرکت کنند. نبرای پایه ‌های این نخل، ۴ قطعه چوب به صورت عمودی در ۴ طرف و برای بلند کردن آن چند قطعه چوب به صورت افقی تعبیه شده است. برای بستن آن، تعدادی از خادم های حسینیه از صبح روز هشتم محرم دست به کار می شوند و بر روی آن پارچه های مشکی، خنجر، آیینه های بزرگ، علم و ۱ سازه چوبی به شکل سرو در جلو و عقب نصب می کنند. این کار معمولا تا ظهر روز نهم محرم ادامه می یابد و عزاداران هر کدام از عناصر به کار برده شده در نخل را نمادی از یک حادثه و متعلق به شخص خاصی در حادثه کربلا می دانند.

شرایط بازدید از نخل میدان امیر چخماق یزد

شرایط بازدید از نخل میدان امیر چخماق یزد

افراد گردشگر در شهر یزد می توانند همه روزه به صورت کاملا رایگان از این نخل جالب بازدید کنند.

آدرس و نحوه دسترسی

این نخل دیدنی در استان یزد، میدان امیر چخماق قرار دارد و افراد علاقمند می توانند با استفاده از هر گونه وسیله نقلیه ای که بخواهند، به آن جا بروند. ممنون از این که تا انتهای مجله مستر بلیط ما را همراهی کردید، امیدواریم سفری بی نظیر داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *