خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد)

0 317

شهرستان نجف آباد چهارمین شهر پر جمعیت اصفهان به شمار می رود و دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. این شهر به دلیل داشتن پیشینه کهن و مکان های تاریخی و گردشگری برای تاریخ و فرهنگ ایران بسیار با اهمیتاست. شهر پر جاذبه نجف آباد به دلیل تاریخچه ای که در گذشته کسب کرده است، مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیبا و متنوعی دارد، که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این شهر سفر می کنند. امروز می خواهیم در مجله مستر بلیط درباره یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین آثار ملی ایران یعنی باغ گل ها یا خانه آقا گل  که در شهرستان نجف آباد قرار گرفته است، را به شما معرفی کنیم. امروزه خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد) به یکی از معروف ترین مکان های گردشگری نجف آباد شناخته می شود که چندین سال در ایران برپا مانده است. این جاذبه یکی از زیبا ترین اثرهای این شهر محسوب می شود که معماری بسیار منحصرد بفردی دارد و نمای آن نشانه ای از ویژگی معماری در دوره های گذشته این شهر است. این موزه تاریخی از اولین موزه های شهر نجف آباد است و توسط شهرداری خریداری و پشتیبانی شد، قسمتی از این مکان برای بازدید و دید عموم مردم اهدا شده است. اگر قصد سفری چند روزه در نطنز را دارید به شما پیشنهاد می دهیم حتما از این جاذبه تاریخی که در شهرستان زیبای نجف آباد قرار گرفته است و یکی از قدیمی ترین جاذبه های ایران است دیدن کنید و این جاذبه گردشگری بی نظیر را اصلا از دست ندهید. این موزه از نظر فرهنگ و هنر معماری و تاریخی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تاریخچه خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد)

تاریخچه خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد)

خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد) از زمان اواخر دوره قاجار و ابتدای دوره پهلوی در شهر نجف آباد بر پا مانده است. تاریخ دقیق از ساخت این موزه در دست نیست اما این زمان ساخت در پایان دوره قاجاریه آغاز شده و در ابتدای دوره پهلوی به اتمام رسیده است. علاوه بر این شهرداری کل نجف آباد برای حفظ این اثر تاریخی در سال 1393 اقدام به بازسازی و مرمت این مکان پرداخت و آن را تبدیل به یک موزه مردم شناسی کرده است. برای آشنایی بیشتر با موزه مردم شناسی نجف آباد در ادامه این مقاله با مستر بلیط همراه باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری و بخش های مختلف این موزه نجف آباد به شکل کاملا سنتی و قدیمی ساخته شده و کل مساحت آن حدود 360 متر مربع است. فرم و نمای منظره این موزه به شکل مستطیل در اطراف حیاط بزرگ آن قرار گرفته است. این موزه از دو جبهه اصلی جنوبی و شمالی تشکیل شده است و دارای نوع تزئینات آجری خاص، تعدادی از طاق بندی ها، فرم و چگونگی گسترش پلان مرکزی، مطبخ، حوضخانه، زیر زمین موزه و سقف تیر کشی شده و … هستند. بخش ورود موزه در سمت جنوب غربی قرار گرفته شده، که توسط یک طاق به شکل هشتی و روش رومی در خارج حیاط موزه ساخته شده است. همچنین یک حوض سنگی لچکی که شامل دو باغچه و دو قوس کند می شود که در آن واقع شده است. در قسمت تالار اصلی و شاهنشین خانه دو اتاق که در زاویه هم هستند در سمت جبهه شمالی موزه قرار گرفته است. در حاشیه ایوان موزه چهار ستون هایی با جنس چوب با پایه های سنگی ارتفاع خانه را بر دوش گرفته اند. علاوه بر این در نما و معماری این موزه از طاق نماهای مختلف، درهای چوبی مشبک گره های طرح اسلیمی، پنجره های هلالی شکل، آجر های قالبی و کاشی هایی با شکل فیروزه ای وسنگ فرش در زیبایی آن استفاده شده است. در قسمت ضلع شمالی آن زیر زمین با جزر های بزرگ و سقف گنبدی شکل و تاق های گهواره ای قرار گرفته است. ساخت و معماری این زیر زمین کاملا با فضای فوقانی خود متفاوت است.

شرایط بازدید از خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد)

شرایط بازدید از خانه مهرپرور (موزه مردم شناسی نجف آباد)

بازدید از خانه مهرپرور یا موزه مردم شناسی نجف آباد در هر فصل و ماه از سال امکان پذیر است و می توانید در هر زمان که علاقمند هستید به صورت رایگان به مدت چند ساعت از آن دیدن کنید. توجه کنید که ارزش این موزه برای ایران بسیار با اهمیت است، پس در حفظ و آسیب نرساندن به آن باید تلاش کنیم تا صدمه ای به این موزه ارزشمند و تاریخی وارد نشود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روش های مختلفی برای رسیدن به خانه مهرپرور وجود دارد. شما می توانید با خودرو شخصی خود یا تاکسی و اتوبوس خود را به این موزه زیبا برسانید و از آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به نطنز و دیدن از این موزه تاریخی را دارید می توانید برای  تهیه و رزرو بلیط از مستر بلیط اقدام کنید. آدرس دقیق این جاذبه گردشگری در شهر نجف آباد خیابان امام خمینی و کوچه شهید باستانی است. شما برای سفر به این شهر می توانید بلیط اتوبوس نجف آباد را خریداری کنید و از مسیر این شهرستان لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.