خانه آقا گل

0 231

شهرستان نطنز یکی از باغشهر های تاریخی و گردشگری ایران به شمار می رود، که در استان اصفهان در دامنه های کوهستان کرکس قرار گرفته است. این شهر به دلیل داشتن پیشینه کهن و مکان های تاریخی و گردشگری برای تاریخ و فرهنگ ایران بسیار با اهمیت است. شهر پر جاذبه نطنز به دلیل تاریخچه ای که در گذشته کسب کرده است، مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیبا و متنوعی دارد؛ که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این شهر سفر می کنند. امروز می خواهیم در مجله مستر بلیط درباره یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین آثار ملی ایران یعنی باغ گل ها یا خانه آقا گل  که در شهرستان نطنز قرار گرفته است، را به شما معرفی کنیم. امروزه این مکان تاریخی به یکی از معروف ترین مکان های گردشگری نطنز شناخته می شود که چندین سال در ایران برپا مانده است. این جاذبه گردشگری در شهر خالد آباد قرار دارد، که در سرشار از هویت و فرهنگ گذشتگان است. در این شهر بیش تر از چهل آثار تاریخی شناسایی شده، که خانه آقا گل یکی از آن آثار است. اگر قصد سفری چند روزه در نطنز را دارید به شما پیشنهاد می دهیم حتما از این جاذبه تاریخی که در شهرستان زیبای خالد آباد قرار گرفته است و یکی از قدیمی ترین جاذبه های ایران است دیدن کنید و این جاذبه گردشگری بی نظیر را اصلا از دست ندهید.

تاریخچه خانه آقا گل

تاریخچه خانه آقا گل

خانه آقا گل یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در شهر نطنز است که از زمان های قاجار باقی مانده است. این مکان ارزشمند در تاریخ 09/11/1384 با شماره ثبت 14189 در لیست آثار باستانی کشور ایران ثبت شده است. صاحب این خانه فردی به نام آقا گل از ارباب اسبق روستا و آقا گل انصاری خالدی تعلق داشته است. در حال حاضر این اثر از طرف وارث مرحوم آقا گل به شهرداری خالد آباد رسیده است. این خانه توسط شهرداری شهرستان خالد آباد در سال 1394 وارد فاز اول مرمت و بازسازی شد. از فعالیتی که در ارتباط با این عمل انجام شد شامل سبک سازی بام و آوار برداری به اندازه بیست متر مکعب برای تعویض ناودان ها،شمشه گیری منطقه زیر زمین خانه،طاق زنی و صاف کاری بدنه و مرمت پله ها بوده است. برای آشنایی بیشتر با باغ گل ها در خالد آباد در ادامه این مقاله با مستر بلیط همراه باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری و بخش های متعدد اطراف خانه آقا گل به صورت قدیمی ساخته شده است. نقشه و طرح فضا ی حیاط به شکل خصوصی به انجام رسیده است، تا ویژگی های معماری گذشته شهر نطنز را نمایش بدهد. این خانه قدیمی از یکی حیاط مرکزی و سه منطقه ساخت پیرامون حیاط ساخته شده است. طرف اصلی حیاط شامل فضای شاه نشین و دو عدد اتاق در گوشه جبهه شمال حیاط قرار گرفته است. در سمت جنوبی فضای خانه اتاق سرایداری، انبار و فضای نگهداری از احشام واقع شده است. همچنین در سمت غربی آن راه پله های دسترسی به حیاط خانه قرار گرفته است. در طبقه همکف یک ناحیه سرداب مانند فضای شاه نشین ساخته شده، که مساحتی حدود صد متر مربع را تشکیل داده است. از زیبا ترین و جالب ترین نمای این خانه خط آسمان در فضای جبهه اصلی این اثر است. این خط آسمانی مانند طول محور اکس بوده و به شکل هلالی باعث جدا شدن زمینه خود شده است. از دیگر بخش های این باغ اندرونی عمارت است که در گذشته برای اقامت خصوصی خانواده حاکم و جهت پذیرایی از میهمانان و برپا کردن تشریفات مهمانی بود و به صورت قاب های گچی ایوان، رخبام های تزئینی و با طاق نما ها احداث شده است. از ویژگی ها معماری قدیمی که در گذشته در این اثر به کار برده اند رویکرد دو گانه آن به محیط اطراف خود است. یعنی محور اصلی که در فضای شاه نشین قرار دارد، دارای ویژگی درون گرایی برای حیاط خانه و همچنین دارای ویژگی برون گرایی به محیط اطراف خود است.

شرایط بازدید از خانه آقا گل

شرایط بازدید از خانه آقا گل

بازدید از باغ گل ها یا خانه تاریخی آقا گل در هر فصل و ماه از سال امکان پذیر است. به این نکته توجه داشته باشید که هرگونه فعالیتی که باعث آسیب زدن به این اثر تاریخی شود ممنوع است و باید در حفظ و نگهداری آن بسیار کوشا باشیم.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روش های مختلفی برای رسیدن به باغ گل ها وجود دارد. شما می توانید با خودرو شخصی خود یا تاکسی و اتوبوس خود را به باغ برسانید و از آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به نطنز و دیدن از این باغ را دارید می توانید برای  تهیه و رزرو بلیط  از مستر بلیط اقدام کنید. آدرس دقیق این جاذبه در شهرستان نطنز در بخش امامزاده و شهر زیارتی و تاریخی خالد آباد، بلواربسیج در محله توده و اواسط خیابان باستان واقع شده است. شما برای سفر به این شهر می توانید بلیط اتوبوس نطنز را خریداری کنید و از مسیر این شهرستان لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.