پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران با آن همه وسعت به یکی از زیباترین جاذبه های شهر گرگان تبدیل شده است و برای مسافران این شهر جزء یکی از جاذبه های گردشگری بشمار می رود. این منطقه در فاصلهٔ 8 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است و به طور کلی 300 هکتار وسعت دارد اما 168 هکتار از آن تحت نظار شهرداری استان گلستان است. این جنگل اغلب با نام پارک جنگلی ناهارخوران شناخته می شود و شاید برای خود اهالی تکراری شده باشد، اما این مکان یکی از محبوب ترین مراکز دیدنی برای بازدیدکنندگان گرگان بشمار می رود. این پارک جنگلی خیلی به شهر نزدیک شده و علت آن هم گسترش شهرها است. اما چرا اسم آن ناهارخوران گذاشته اند؟ دلیل نام گذاری این جنگل حکایتی دارد: در گذشته های بسیار دور افرادی که از زیارت مشهد یا کعبه بر می گشتند، به همراه خانواده که به استقبال آنها آمده بودند در دامنه کوه های جنوب گرگان چند ساعتی استراحت می کردند و ناهار می خوردند. همین امر باعث شد که به جنگل ناهارخوران لقب بگیرد. زیبایی جنگل واقعا خیره کننده است و از آنجایی که مسافران زیادی به آن سر می زنند، امکانات رفاهی درخوری در دسترس آنها قرار دارد. ناهارخوران را می توان کهن ترین جاذبه گردشگری استان گلستان نامید و به خاطر اینکه فاصله ناچیزی با شهر دارد، در تایم کوتاهی قادرید خود را به آنجا برسانید. چنانچه تصمیم دارید از پارک جنگلی ناهارخوران واقع در گرگان بازدید نمایید، توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاریخچه پارک جنگلی ناهارخوران

تاریخچه پارک جنگلی ناهارخوران

پیشینه این جنگل که در گروه جنگل های هیرکانی قرار دارد به حدود 40 میلیون سال قبل بر می گردد. ایام تعطیل، این جنگل به یک نقطه گردشگری مملو از اهالی گرگان یا مسافران این شهر تبدیل می شود. سازمان جنگل ها و مراتع در سال 1338 مدیریت بخشی از این پارک را به شهرداری استان واگذار کرد تا برای گردشگران، تفرجگاهی تاسیس کند. هوای تمیز استوار بر این منطقه و زیبایی جنگل باعث شده است، بیش از دیگر گردشگاه ها مورد توجه قرار بگیرد. در حاشیه این پارک جنگلی، رستوران‌ ها و قهوه‌ خانه‌ ها و جگرکی‌ هایی بر پا شده است که می توانید بعد از قدم زدن در حاشیه آن، به یکی از آنها مراجعه کنید و دلی از عزا در بیاورید. در محوطه داخلی جنگل نیز، آلاچیق هایی برای استراحت طراحی شد که این امکان را به شما می دهد، بساط تفریح را در آنجا پهن کنید و از روز پیش روی خود لذت ببرید. اگر برای گردش استان گرگان را انتخاب کردید، می توانید بلیط وسیله نقلیه خود را به صورت اینترنتی از سایت مستر بلیط تهیه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

طبیعی است که جنگلی به وسعت پارک جنگلی ناهارخوران از قسمت های مختلفی تشکیل شده باشد. ما در ادامه بخش هایی از آن را برای شما تشریح می کنیم.

پارادایز

پارادایز در بلوار ناهارخوران قرار دارد که اغلب رستوران ها، اقامتگاه ها، نمازخانه، بازارهای خرید و سرویس های بهداشتی در آن مستقر هستند.

شهربازی پارادایز

در قسمتی از منطقه پارادایز، یک شهر بازی بر پا شده است که می توانید ساعات خوشی در آن برای خود و فرزندان تان فراهم کنید.

بخش ارتفاعات

از رفتن به پارک جنگلی ناهارخوران گرگان نهایت استفاده را ببرید. در اینجا کوه ها و ارتفاعاتی وجود دارد که به صورت میانگین 450 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و در برخی قسمت ها به 700 تا 900 متر هم افزایش پیدا می کند. اگر از دوستداران ورزش کوهنوردی هستید، با رفتن به جنگل ناهارخوران، این فرصت را دارید که لحظاتی را به کوهپیمایی بپردازید و از جو حاکم بر ارتفاعات لذت ببرید. در اینجا دره، آبریز و یال های فراوانی وجود دارد که شرایط را برای کوهنوری مهیا می کند. برای اینکه از بلندی های جنگل استفاده کنید، باید از ضلع غربی و جنوب غربی میدان ناهارخوران مسیر را آغاز نمایید. از این قسمت که شروع کنید، به سفید چشمه ودیگر ارتفاعات می رسید. از زمان های گذشته، یک راه پله سنگی برای دسترسی ساده تر در این مسیر طراحی شده است. در صورتی که مسیر جنگلی را برای کوهنوردی برگزینید، با طی ۵ کیلومتر راه، می توانید پارک فوق العاده زیبای النگدره را در مقابل خود ببینید.

پارادایز

آبشار مصنوعی

یکی از جدیدترین قسمت های اضافه شده به پارک جنگلی ناهارخوران، یک آبشار مصنوعی با طول و عرض 13*12 و بلندای 15 متر است. این آبشار، زیبایی جالب توجه ای به پارک بخشیده و در شب هنگام با نورپردازی که در آن طراحی شده است، منظره فوق العاده ای را خلق می کند.

سفید چشمه‌

زمانی که در طول جنگل مشغول پیاده روی یا کوهنوردی هستید، با چشمه های متعددی روبه رو می شوید. یکی از چشمه های حائز اهمیت آن «سفید چشمه» خوانده می شود. از آنجایی که این چشمه در ارتفاعات واقع شده است، با بازدید از آن، شرایط بهره بردن از هوای پاک منطقه را دارید. دورتا دور چشمه را سنگ چینی کرده اند تا به راحتی بتوان از آب آن استفاده کرد. این چشمه و چشمه‌های دیگری که در این جنگل قرار دارند، آب پارک را تامین می کنند.

رودخانه زیارت

تنها رودخانه جاری در این منطقه، زیارت نام دارد و علت نام گذاری آن به این دلیل است که از بلندی های دهکده زیارت نشأت می گیرد. این رودخانه در زیر مجموعه آبریزه قره سو قرار دارد و یک مسیر 40 کیلومتری را پشت سر می گذارد. فارغ از اینکه برای حوزه تحت پوشش خود، یک زیبایی خلق کرده، یکی از منابع تامین آب شهر نیز بشمار می رود.

تپه باباطاهر

تپه باباطاهر

این تپه در جوار بلوار ناهارخوران قرار دارد و زمانی که به آن صعود کنید، می توانید منظره زیبایی از شهر و پارک را جلوی چشمان خود به نظاره بنشینید.

شرایط بازدید از پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران در هر فصلی زیبایی خاصی از خود به نمایش می گذارد. اگر می خواهید نهایت لذت را در اینجا تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم که فصل بهار را برگزینید که جنگل سر سبز و شرایط آب و هوایی به طور مساعدی فراهم است. نکته بسیار مهمی که در زمان مراجعه به جنگل ها باید آن را رعایت کنید، این است که در حفظ آنها کوشا باشید و هیچ گونه آلودگی ایجاد نکنید و به درختان آسیبی نرسانید. برای خرید بلیط اتوبوس گرگان می توانید از سایت های معتبر به صورت آنلاین اقدام نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی 

همانطور که قبلا هم گفتیم، پارک جنگلی ناهارخوران در کمترین فاصله ممکن از شهر واقع شده است از این رو به سهولت می توان با هر وسیله نقلیه ای به آن دسترسی داشت.

آدرس: شهر گرگان، ۸ کیلومتری مرکز شهر گرگان به سمت جنوب، بلوار ناهارخوران

پوشش گیاهی و جانوری

پوشش گیاهی و جانوری

به دلیل شهرسازی های خارج از عُرف و نابودی قسمت هایی از جنگل ناهارخوران، گونه های جانوری کمی در آن زیست می کنند. اغلب آنها در ساعات خلوت جنگل یا شب هنگام، خود را نشان می دهند. گونه هایی که در این جنگل وجود دارند شامل پرندگانی همچون عقاب، شاهین، قمری، جغد و دیگر جانوران مانند راسو، گراز، سنجاب، خفاش، موش، شغال، و مارمولک جنگلی هستند. در خصوص پوشش گیاهی جنگل ناهارخوران گرگان همانطور که پیشتر اشاره کردیم، از نوع جنگل های هیرکانی است اما در قسمت هایی از آن، درختان مختلفی توسط انسان ها کاشت شده اند. از جمله این درختان می توان انجیلی، افراپلت، آزاد، خرمندی، نمدار، بلوط، درخچه های تمشک، گیلاس وحشی، کوله خاس، ممرز، کاج، سرو، ماگنولیا و … را نام برد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *