علم موزه شناسی به معنای کنونی آن در قرن هجدم میلادی به وجود آمد. این علم شامل تاریخ موزه ها، وظائف، تاسیسات، تشکیلات و کلیه مواردی است که موزه مربوط می شود. موزه ها امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری معرفی می شوند که سالانه افراد زیادی به دیدار از آنها می روند. انواع مختلفی از موزه ها وجود دارد که یکی از آنها موزه مردم شناسی به شمار می رود. پایه موزه های مردم شناسی دنیا را می توان مجموعه های کوچکی دانست که توسط شخصیت های مختلف در کشورهای اروپایی، مربوط به دوره های رنسانس و یک قرن بعد از آن از اشیاء نادر نقاط مختلف دنیا، به شیوه علمی به وجود آمده بودند. قدیمی ترین شیئی که از این مجموعه ها به جای مانده، بالاپوشی است که از پر پرندگان درست شده و به گروه سرخوپوستان توبی نامبا تعلق داشته است و در حال حاضر در موزه انسان در شهر پاریس نگهداری می شود. امروزه در ایران موزه های مردم شناسی مختلفی در شهرهای آن به وجود آمده است که یکی از آنها موزه مردم شناسی تايباد در استان خراسان رضوی به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط این موزه را به شما معرفی می کنیم.

معرفی موزه مردم شناسی تايباد

معرفی موزه مردم شناسی تايباد

شهرستان تایباد یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به حساب می آید، که از قدمتی بالا نیز برخوردار است. این شهرستان که از جمله شهرستان های مرزی ایران به شمار می رود از شمال با شهرستان تربت جام، از مشرق با مرز ایران و افغانستان، از جنوب با شهر شهرستان خواف و از مغرب با شهرستان های تربت حیدریه و خواف همسایه است. تایباد به نام های تایاباذ، تایاباد، دیه باد هم آمده است. در گذشته ظاهرا در مسیر یکی از شاخه های جاده‌ی ابریشم قرار داشته است. در دوره اسلامی جاذبه نیشابور به بوشنج و هرات از آن می گذشت. این شهرستان تاریخی بلند بالا دارد که باعث شده است موزه مردم شناسی تایباد در آن احداث شود. در این موزه می توانید با گذشته مردم این شهرستان و همچنین آداب و رسوم آنها آشنا شوید. علاوه بر این در این حمام می توانید آداب و رسوم، شیوه زندگی گذشتگان، نحوه امرار معاش، فولکلور، باورها، عقاید مذهبی و … این شهرستان را بهتر بشناسید. این موزه را در حمام قدیمی شهر در سال 1387 احداث کردند و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار آن شناخته می شود. از شهرستان تایباد 48 اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس، تپه، محوطه و بافت تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختار و بخش های مختلف موزه

ساختار و بخش های مختلف موزه

همانطور که گفتیم این موزه در حمام قدیمی این شهر احداث شده است و علاوه بر موزه در این حمام می توان شاهد فرهنگسرای خیام، مرکز آموزش صنایع دستی و همچنین نگارخانه و نمایشگاه آثار هنری هنرمندان شهرستان بود. این موزه که مساحتی برابر با هزار متر مربع دارد، از غرفه های متعددی مثل تون بافی، قاليبافی، خانه سنتی، عطاری، آهنگری، غرفه كشاورزی و زراعت سنتی، غرفه عشاير و كوچی ها و ويترين اشياء تاريخی تشکیل شده است. با سر زدن به هر یک از این غرفه ها می توانید اطلاعات کاملی درباره آنها کسب کنید و تاریخچه ای در مورد آن نیز بدست آورید. اشیاء تاریخی موجود در این موزه شامل اشیائی مثل مجمع مسی، سینی مسی، ملاقه مسی، آفتابه و لگن، شمعدان، شاقول بنایی و … می شود. این اشیا، ابزار کاربردی زندگی روزمره مردم در زمان گذشته بوده اند و در حال حاضر تنها یادآور خاطرات زیبا و فراموش‌نشدنی بازدیدکنندگان باشد. علاوه بر تمام این ها در این موزه برنامه های گوناگونی اجرا شده است.

راه های دسترسی به موزه

راه های دسترسی به موزه

برای اینکه بتوانید از این موزه دیدن کنید باید به شهر تایباد سفر کنید باید بلیط اتوبوس تایباد را به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن از مستر بلیط تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. این موزه در خیابان خیام قرار دارد که برای رسیدن به آن می توانید با استفاده از تاکسی های موجود در شهر به این محل بروید. از آنجایی که این موزه در داخل شهر قرار دارد، دسترسی به آن به راحتی و سریع است.

بازدید از موزه مردم شناسی تایباد

دیدار از این موزه در ساعات 8 الی 17 بعد از ظهر امکان پذیر است و در مدت زمان یک تا دو ساعت انجام می شود. موزه در ایام سوگواری رسمی و روزهای دوشنبه هر هفته تعطیل است، پس باید در زمان هایی غیر از این روزها به آن مراجعه کنید. برای بازدید از آن باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید که این مبلغ برای گردشگران داخلی 30 هزار ریال و گردشگران خارجی 200 هزار ریال می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *