شهرستان تایباد در شرق استان خراسان قرار دارد که دارای جاذبه های تاریخی فروان است و این موضوع از قدمت تاریخی آن سرچشمه می گیرد. اسن شهرستان از شمال به شهرستان تربت جام، از مشرق به مرز ایران و افغانستان، از جنوب به شهرستان خواف و از مغرب به شهرستان های تربت حیدریه و خواف محدود می شود. شهر تایباد مرکز این شهرستان به حساب می آید که در 223 کیلومتری شهر مشهد در ارتفاع 810 متری، در دشت مرتفعی قرار دارد. فاصله آن با شهر تربت جام 62 کیلومتر و تا مرز افغانستان 23 کیلومتر می شود. دمای آن در تابستان ها به 40 درجه و در زمستان ها به 9- درجه می رسد. میزان بارش سالانه آن حدود 240 میلیمتر است. رودمرغاب در حدود 12 کیلومتری آن در جریان است. در آن بادهای خشک و سوزانی از سمت دشت ناامید و سیستان از اوایل خرداد تا مرداد می وزد و گفته می شود وزش باد گاهی دوازده ساعت در روز ادامه دارد و نام تایباد را نیز مرتبط به همین موضوع  می دانند. در گذشته تایباد با نام های تایاباذ، تایاباد، دیه باد هم خوانده می شده است. این شهر دارای جاذبه های تاریخی مختلفی است که یکی از آنها مدرسه غیاثیه خرگرد به شمار می رود.

معرفی مدرسه غیاثیه خرگرد

معرفی مدرسه غیاثیه خرگرد

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های تاریخی تایباد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. این اثر تاریخی مدرسه غیاثیه خرگرد نامیده می شود که در روستای خرگرد خواف قرار گرفته است. درباره معنای خرگرد بین تاریخ شناسان اختلاف وجود دارد، زیرا برخی از آن ها معتقدند که خرد گرد در لغت به معنای خورگرد بوده است، خور در این جا به معنای خورشید و گرد به معنای شهر می باشد. بنابراین خورگرد به معنای شهر آفتاب است. این مدرسه یکی از مهم ترین و زیباترین بناهای ناحیه شرق ایران واقع در خراسان است که در سال ۸۴۸ هجری به دستور غیاث الدین پیر احمد خوافی، وزیر شاهرخ تیموری و هنرمندترین معماران آن زمان، یعنی استاد قوام الدین و غیاث الدین شیرازی، ساخته شد. این مدرسه با شماره ۱۲۶ در فهرست بناهای تاریخی و اماکن باستانی ایران در تاریخ پانزدهم دی ماه ۱۳۱۰ به ثبت رسیده است. این مدرسه امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می رود. نام این مدرسه به یاد بانی آن نام گذاری شده است.

معماری بنای مدرسه غیاثیه معماری بنای مدرسه غیاثیه

شکل بنای این مدرسه مانند سایر بناهای مذهبی مشابه، چهار ایوانی است و هر ایوان آن چهار و نیم متر عرض و ۱۱ متر ارتفاع دارد. میان سرای مدرسه به شکل مستطیل در دو طبقه و با ۳۲ حجره برای استفاده طلاب علوم دینی ایجاد شده است. زیباترین قسمت مدرسه غیاثیه خرگرد تزئینات آن به شمار می رود، که به خصوص از نظر کاشی کاری معرق بی نظیر است. نمای درخور ستایش مدرسه غیاثیه خرگرد، کوتاه و پهن است. تمام نمای ساختمان، حالتی افقی و خوابیده را القا می کند که جنبه تازه ای در سبک معماری تیموریان بوده است. در مدرسه غیاثیه خرگرد می توان نواختی تنظیم شده را در نما دید که به واسطه طاقچه ها و قاب بندی ها پدید آمده است. معمار مدرسه غیاثیه به جای اینکه برای جان بخشیدن به نماهایش، همچون بناهای پیشین تیموری، تقریباً فقط به کاشی متوسل شود، ملاحظات فضایی را به کار بسته است، گو اینکه این کاربرد هنوز جنب های محافظه کارانه دارد.

راه های دسترسی به مدرسه غیاثیه

راه های دسترسی به مدرسه غیاثیه

برای اینکه به این بنا برسید باید شهرستان تایباد سفر کنید و سپس از آنجا به سمت روستا بروید. برای رفتن به تایباد می توانید بلیط اتوبوس تایباد را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سپس به آنجا بروید. برای رفتن به این روستا هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی در این شهر کمک بگیرید.

بازدید از مدرسه غیاثیه خرگرد

برای دیدار از این مدرسه باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید و زمانی که نیاز دارید برای دیدار از این محل بین 2 تا 3 ساعت است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه نیز فصل اواخر زمستان و اوایل بهار به شمار می آید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *