موزه محلی چابهار؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 376

شهرستان چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی، آب و هوای مناسب و جاذبه های بیشمار، جزء شهر هایی است که هر ساله بیشترین گردشگران را به سمت خود جذب می کند و افراد از سفر به آن جا بسیار لذت می برند. یکی از این جاذبه های جذاب، دیدنی و تاریخی در چابهار، موزه محلی چابهار است که در این قسمت از مجله مستر بلیط می خواهیم به طور کامل درباره ویژگی های آن بپردازیم. اگر می خواهید با این موزه جالب آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

تاریخچه موزه محلی چابهار

ساختمان این موزه تاریخی، در دوران قاجاریه ساخته شده است و در گذشته از آن به عنوان ساختمان فرمانداری استفاده می کردند. در سال ۱۳۸۹ این ساختمان به موزه محلی تبدیل شد و افراد می توانند به راحتی از آن بازدید کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر چابهار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “چابهار” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

معرفی بخش های مختلف

بنای موزه محلی چابهار بر روی سکویی به ارتفاع ۱ متر و نیم و به وسعت ۶۵۰ متر مربع ساخته شده و دارای دو طبقه است. این بنا دارای سه درب ورودی، مجموعه اتاق ها، راهرو و قسمت های مختلف و قسمتی از آن به وسیله یک سکو با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده است.

طبقه همکف این ساختمان شامل اتاق های مربوط به آثار با ارزش کشف شده در چابهار است که آن را به سه قسمت دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و معاصر تقسیم کرده اند. شما می توانید بلیط هواپیما چابهار را خریداری و این قسمت ها را از نزدیک مشاهده کنید.

  • قسمت مربوط به دوران پیش از تاریخ

در قسمت مربوط به دوران پیش از تاریخ می توانید پیاله، سفال های نقاشی شده، کوزه های دسته دار زیبا، خمره، لیوان های آجری، دیگ مفرغی و کاسه های دیدنی مرمری که هر یک قدمتی بسیار کهن دارند را مشاهده کنید.

  • قسمت مربوط به دوران تاریخی

قسمت دیگر این موزه که مربوط به دوران تاریخی است نیز شامل سفال های گوناگون، لیوان های آجری، پیاله های آجری، قیف، سکه هایی قدیمی که مربوط به دوران ساسانی است و پوشش بام سفالی می شود.

قسمت مربوط به دوران معاصر

  • قسمت مربوط به دوران معاصر

شما می توانید در قسمت سوم یا همان قسمت مربوط به دوران معاصر، قیف منقوش، تاج سر درب ساختمان قدیم فرمانداری، سنجاق سر، گوشواره، تعویذ، مجسمه حیوانات، چوری، لیوان های دسته دار و خیلی چیز های با ارزش دیگر را مشاهده کنید.

اگر شهر شما تا چابهار بسیار فاصله دارد، بهتر است بلیط هواپیما را برای خود تهیه کنید تا علاوه بر راحتی بیشتر، در کمترین زمان ممکن به آن جا برسید و به دیدن این موزه زیبا بروید.

در قسمت دوران معاصر می توانید تابلو هایی مربوط به گیاهان دریایی، پرندگان کوچک و بزرگ آبزی، دو کفه ای ها، کوسه ماهی ها، لاک پشت ها، نهنگ ها و سپر ماهیان که همه مربوط به دریای عمان و خلیج فارس هستند را ببینید.

  • طبقه اول موزه

طبقه اول موزه را به بخش مردم شناسی و کتابخانه اختصاص داده اند. در قسمت موزه مردم شناسی، ماکت های بسیار زیبایی از مراسم ازدواج زن و مرد بلوچ، فعالیت کشاورز بلوچ، سوزن دوز بلوچ، صیاد بلوچ و آهنگر بلوچ وجود دارد. در قسمتی دیگر از موزه، یک زن بلوچ در حال پختن نان قابل رویت است. همچنین در قسمتی دیگر سکه، رومیزی، سامان، سبد های جمع آوری خرما و ابزار های مختلفی را می توانید ببینید که هر یک نشان دهنده فرهنگ مردم چابهار هستند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

افراد علاقه مند می توانند برای بازدید از موزه محلی چابهار همه روزه البته به غیر از روز های تعطیل رسمی و جمعه ها، در فصل های بهار و تابستان از ساعت ۸ الی ۱۲ و ۱۶ الی ۲۰، همچنین در فصل های پاییز و زمستان از ساعت ۸ الی ۱۲ و ۱۵ الی ۱۹ به آن جا مراجعه کنند. هزینه ورودی این موزه خیلی زیاد نیست و می توانید با بازدید از آن با فرهنگ مردم چابهار تا حدودی آشنا شوید.

راه های دسترسی به موزه محلی چابهار

موزه محلی باشکوه چابهار در استان سیستان و بلوچستان، استان چابهار، خیابان دریا، ساختمان فرمانداری قرار دارد و افراد می توانند با تهیه کردن بلیط های سفر خود از سایت معتبر مستر بلیط، به این شهر سفر کنند و سپس به دیدن این موزه بروند.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زاهدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.