خانه مستوفی

خانه مستوفی؛ معرفی + راه های دسترسی

خانه مستوفی کجاست؟ خانه های تاریخی ایران بخشی از تاریخ این سرزمین را تشکیل داده اند. این خانه ها در دل خود  تاریخچه ای از اهالی ایران گذشته را دارند که با دیدن آن ها می توان به سبک زندگیشان پی برد.

بیشترین خانه های تاریخی به جای مانده در ایران به دوران قاجار بر می گردند. خاندان قاجاريه از 1158 ش تا 1304 ش در ايران سلطنت كردند و تحولات بسيار زيادی در شئون مختلف مملكت صورت گرفت. جامعه سنتی ايران مواجه با نسيم ها و گاها تند باد های مدرنيته قرار گرفت و بسياری از هنجارهای اجتماعی، سياسی، فرهنگی و هنری دستخوش تغييرات شد.

موضوع معماری نيز خارج از اين تغيير و تحولات نبود و پيكره معماری سنتی ايران و اصول نظری و شيوه های اجرايی آن در مقابل شرايط جديدی قرار گرفت. در این دوران خانه هایی بنا شده اند که دارای معماری خاصی بودند، خانه هایی با مساحت زیاد و نوع معماری متفاوت از قرون گذشته هستند.

مجله مستر بلیط سعی در جمع آوری اطلاعاتی در مورد آثار تاریخی به جای مانده از گذشتگان در ایران است پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعاتی در مورد خانه مستوفی در شوشتر برای شما ارائه دهیم.

درباره خانه مستوفی

معرفی خانه مستوفی

اين بنا، مربوط به دوره‌ی قاجاريه و متعلق به يكی از مستوفی های آن دوره بوده است. خاندان مستوفی در آن دوران در شهر شوشتر از شهرت خاصی برخوردار بودند و از متملکان آن زمان به حساب می آمدند. معماری بنا منحصر به فرد است، حياط بزرگی دارد و نيز دارای اتاق ها، ايوان ها، پنجره ها و… است كه همه نشان دهنده‌ی سبك معماری دوره‌ی قاجار است.

این بنا را می توان یکی از مهمترین خانه هایی دانست که از دوران قاجار به جای مانده است. صاحب این خانه محمدعلی مستوفی از تجار شوشتر بود و در سال 1378 به عنوان اثر ملی به ثبت رسید. دلیل ساخت این خانه در نزدیکی رود شطیط هم نمای دل نواز آن و هم آب و هوای مساعد بوده است.

معماری خانه مستوفی

معماری

این خانه مانند بسیاری از خانه های قدیمی در زمان قاجار دارای حیاط مرکزی است و کلیه اتاق های آن دور تا دور حیاط ساخته شده اند. چشم انداز این خانه رو به رودخانه شطیط و پل بند شادروان قرار دارد که می توان این را یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن دانست.

این خانه همچون دیگر خانه های زمان قاجار با پیروی از معماری آن دوره ساخته شده و دارای اندرونی و بیرونی است. درب ورودی این خانه در قسمت جنوب غربی آن قرار دارد که پس از عبور از آن اولین قسمت خانه که مشاهده می کنید، هشتی است و در اندرونی قرار دارد که هنگام ورود به خانه با آن مواجه می شوید.

هشتی خانه را برای دور نگهداشتن اهالی خانه از دید نامحرمان بود که بر اساس اعتقادات مردم در آن زمان شکل گرفته بود. قسمت بعدی که، با گذشت از راهروئی کم عرض که در دو طرف آن دو اتاق کوچک قرار دارد، با آن مواجه می شوید حیاط خانه است که از انواع حیاط های مرکزی شناخته می شود و اتاق ها در اطراف آن قرار گرفته اند.

شاه نشین نیز در بخش اندرونی خانه قرار دارد که همانطور که از نامش پیداست برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شده و بهترین قسمت خانه و امروزه به موزه تبدیل شده و قسمت اندرونی خانه امروزه به اداره میراث  فرهنگی تعلق پیدا کرده است.

قسمت بیرونی خانه که مخصوص مردان خانه بود، نیز از قسمت های مختلفی تشکیل می شد و دارای معماری زیبایی است. قسمت بیرونی خانه مخصوص مهمانان غریبه و نامحرمی بود که برای دیدار مردان خانواده می آمدند. قسمت درب ورودی و سکوهایی که در کنار درب خانه قرار داشت به بخش بیرونی خانه تعلق داشت. بخش اندرونی و بیرونی خانه به وسیله راهروئی باریک به هم مرتبط می شدند.

بادگیرهائی در بخش شمال شرقی برای تهویه هوا و همچنین هدایت باد به داخل خانه تعبیه شده اند. این بادگیرها را رو به سوی رودخانه ساخته اند تا بیشترین بازده را داشته باشند. تزئیناتی که در خانه استفاده کرده اند شامل گچ بری، خوون چینی، کاربندی آجری و ریگ فرش می شود.

یکی از عناصری که جلوه بخش این خانه است حوض مستطیل شکل خوش منظری است که در بخش شرقی خانه قرار دارد. کف این حوض را حوض دایره ای کوچکی تشکیل می دهد که زیبایی خاصی به آن داده است و توجه ها را به خود جلب می کند.

موقع ورود یا خروج از خانه مطمئنن متوجه ساباطی می شوید که با ایجاد سایه در روبروی خانه مدت زمان انتظار در پشت در خانه را برای مهمانان و ساکنان خانه آسان می کرده است که آن را از خشت ساخته اند. مصالح به کار رفته برای ساخت این خانه خشت خام، آجر و ملات گچ و گل است.

اگر قصد سفر به شهر شوشتر را دارید می توانید بلیط اتوبوس شوشتر را به صورت آنلاین و از مستر بلیط تهیه کنید و از مزایای خرید آنلاین بهره مند شوید.

موزه خانه مستوفی

راه های دسترسی به خانه مستوفی

این خانه در بخش مرکزی شهر شوشتر، میدان باطنی، جنب مسجد مستوفی و در کنار دیگر آثار تاریخی این شهر قرار  گرفته است، بنابراین اگر قصد دیدار از آن را داشته باشید می توانید از انواع وسایل نقلیه نظیر تاکسی و اتوبوس های شهری نیز استفاده کنید. اگر تمایل به استفاده از خودرو شخصی دارید می توانید خودرو خود را در پارکینگ این مجموعه قرار دهید.

بازدید از خانه مستوفی

شرایط بازدید

خانه مستوفی امروزه شامل بخش های مختلفی مانند موزه و رستوران سنتی و عکاس خانه است. بنابراین زمانی که به بازدید آثار تاریخی موجود در بخش تاریخی رفتید می توانید برای رفع خستگی و صرف غذا به این مکان مراجعه کنید و با یک تیر دو نشان بزنید. هم از زیبائی و امکانات آن لذت ببرید و هم به استراحت بپردازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شوشتر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *