درون هر یک از شهرستان های ایران، پارک ها و بوستان هایی تعبیه شده اند که اکثر عموم اوقات فراغت را در آن ها بگذارنند. این پارک ها بزرگ یا کوچک هستند و نسبت به ابعاد و مساحت، داخل آن ها وسایل های بازی هم قرار می گیرد. پارک ملت تنها یکی از پارک های متعدد قزوین است که جزء بوستان های نخستین  و اول محسوب می شود. البته طبق تحقیقاتی که مجله مستر بلیط انجام داده، می توان به این نتیجه رسید که پارک ملت، از بوستان های قدیمی ولی بسیار بزرگ قزوین است و حتی برای اثبات این موضوع مدارکی درون پارک وجود دارد.

درباره

پارک ملت، یکی از بزرگترین پارک های شهر قزوین است که مخاطبان منحصر به فرد خود را دارد. این پارک هرساله پذیرای مهمنان و مسافران زیادی از سراسر ایران است که معمولا مسافران از بوستان ملت، برای اقامت استفاده می کنند و با برپا کردن چادرهای مسافرتی، اوقات خود را در این پارک خوش آب و هوا می گذرانند. همچنین پارک ملت، دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است و تقریبا تمام محوطه پارک، درخت کاری شده است که اکثر درختان کاج و سرو هستند.

تاریخچه

تاریخچه

شاید باور کردن این مطلب کمی سخت باشد اما مردم بومی قزوین عقیده دارند که پارک ملت، متعلق به دوران صفویه و حتی زمان های قبل تر است. درون این پارک درخت هایی وجود دارد که بسیار تنومند و بزرگ هستند و ریشه آن ها بسیار قدیمی است که بر این اساس، گفته می شود پارک یا بوستان ملت، به دوران سلسله صفوی و حتی قبل تر تعلق دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب قبل تر هم ذکر کردیم، بوستان ملت، یکی از بزرگ ترین پارک های قزوین است و مساحت زیادی دارد‌ و همانند دیگر پارک ها، امکاناتی دارد که مردم از آن استفاده کنند‌. البته پارک ملت تفاوتی با دیگر بوستان های بزرگ دارد و این موضوع این است که شهربازی این مجموعه، سال ها قبل بسته شده و دلیل بسته شدن شهربازی هم، وسایل های قدیمی و فرسوده است. همچنین پارک ملت استخر و حوضچه هایی هم دارد که استفاده کردن از آن ها ممنوع است، زیرا در برخی از استخرها، حیوانات آبزی و حتی پرندگان مانند اردک زندگی می کنند. درختان کاج و سرو بسیار بزرگ و  بلند هم بخش دیگری از این مجموعه هستند که به زیبایی پارک می افزایند‌. البته این پارک بخاطر درختان زیاد و استخرهای کوچکی که دارد، به یک پارک خوش آب و هوا تبدیل شده است که در تابستان بسیار هوای مطلوبی دارد و از این رو افراد زیادی را به خود جذب می کند. پارک ملت دارای وسایل های ورزشی مبتدی هم است که صبح ها افراد سالمند از آن استفاده می کنند و عصرها هم افراد جوان با آن ها ورزش می کنند. همچنین بر روی استخرهای نسبتا بزرگ قایق هایی هم قرار گرفته اند تا افراد کمی قایقرانی کنند و کمی هم در اطراف حوضچه ها گشت بزنند. پارک ملت با وجود این که یکی از بزرگترین بوستان ها است، اما شرایط مخصوصی دارد که مستر بلیط در ادامه آن ها را برای شما شرح می دهد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

پارک ملت با وجود این که یک پارک عمومی و دولتی است، شرایطی دارد. مثلا نمی توانید از ساعت 10 شب به بعد از قسمت قایقرانی استفاده کنید زیرا این مجموعه تعطیل است. البته خود بوستان ملت شبانه روزی است و حتی نیازی نیست که برای وارد شدن به آن جا هزینه ای بپردازید یا طبق ساعات مشخصی به آنجا بروید.

آدرس و نحوه دسترسی

پارک ملت درون بلوار مدرس قزوین واقع شده است که با تمام وسیله نقلیه می توانید به داخل پارک بروید. زیرا این مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی است که با خیال راحت بدون نگرانی می توانید وسایل نقلیه خود را در مجموعه پارک کنید. البته اگر تا به حال به شهر زیبای قزوین سفر نکرده اید و می خواهید سفری با صرفه داشته باشید کافی است که بلیط اتوبوس قزوین را تهیه کنید و از پارک ملت و دیگر جاذبه های تفریحی، گردشگری قزوین بازدید کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *