مهرانه رود؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 591

تبریز یکی از شهرهای زیبای ایران بوده که طبیعت بکر و سرسبز آن موجب جذب گردشگر از تمام نقاط کشور به آن شده است. در این شهر، رودهای زیادی وجود دارد که مهرانه رود با طول بیش از 20 کیلومتر یکی از آنها است که از کوه‌ سهند نشات می گیرد.

این رود که از تبریز عبور می کند در هر قسمت نامی به آن اختصاص داده شده، مثلا قبل از وارد شدن به تبریز به آن باسمنج چای، در ضلع شرقی و شمالی به آن اسبه ‌ریز و در ناحیه جنوبی به آن قوری چای می گویند. در محله پل‌ سنگی باغمیشه، بخش های مختلف آن به هم متصل می شوند و میدان چایی را به وجود می آورند و در آخر در ضلع غربی این شهر به آجی چای می ‌پیوندند.

تاریخچه

تاریخچه مهرانه رود

از تاریخ به وجود آمدن این رود اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما خاقانی یکی از شاعران بزرگ کشورمان که در قرن ششم می زیسته، درباره این رود شعری سروده به شرح زیر:

تا به تبریزم دو چیزم حاصل است / نیم نان و آب مهران‌رود و بس.

از آنجا که این رود در سال های متمادی کم آب بوده، 9 سال پیش، شهردار وقت تبریز برنامه آبرسانی آن را با کمک گرفتن از سد شهید مدنی، در دستور کار قرار داد. شکل گیری این اتفاق می تواند نکات مثبتی برای تبریز در پی داشته باشد از جمله: زیبا سازی شهر و تغییر شرایط زیستی، فرهنگی و اقتصادی.

مجله مستر بلیط در تلاش است تا اطلاعات کاملی در مورد جاذبه های گردشگری مختلف از شهرهای کوچک و بزرگ در سراسر کشور برای شما جمع آوری کند و در اختیار شما قرار دهد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تبریز و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تبریز” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مهرانه رود که آن را با نام میدان پایی نیز می شناسند، از قسمت شرق تا غرب تبریز ادامه داشته و این شهر زیبا را به قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. گاهی اوقات شهر دچار آلودگی هوا می شود و این رود شرایط خوبی را برای تلطیف هوا فراهم می کند. این رودخانه در سال های قبل از نظر آبی، وضعیت پایداری نداشته و تنها برخی از سال ها آن هم به دلیل سیل و بارش فراوان، آبی گل آلود از آن جاری گشته است.

چنانچه آب سد شهید مدنی وارد مهرانه رود شود، می تواند شرایط خوبی هم برای گردشگری منطقه فراهم کند و آنان را به تبریز بکشاند. قرار بود که تا اواخر سال 1394 آب این سد در مهرانه رود جاری باشد اما چنین نشد.

ایجاد فضای سبز، قرار دادن امکانات ورزش صبگاهی، ایجاد مسیر مخصوص دوچرخه سواری، نصب چراغ به منظور نورپردازی، توسعه زیرساخت های تفریحی، نصب مبلمان در حوالی رودخانه، قرار دادن تابلوهای مخصوص، نصب فواره های با ارتفاع زیاد و … همگی از برنامه هایی هستند که در طرح آبدار کردن این روخانه باید اجرا شوند. عملی شدن این طرح بی شک تاثیرات فراونی بر جذابیت منطقه خواهد گذاشت.

محققین زیست محیطی بر این باورند که کم آب شدن دریاچه ارومیه، اثرات مخربی بر اکولوژیک منطقه گذاشته، اما آب رسانی به مهرانه رود بی شک می تواند موجب کم شدن آلودگی متاثر از وزش بادهای نمکی به تبریز گردد و یقینا سلامت مردم این شهر را در پی خواهد داشت.

شرايط بازديد

شرايط بازديد

اگر از تهران عازم تبریز هستید و می خواهید با خودروی شخصی به آنجا سفر کنید باید بگوییم که تقریبا ۶۳۱ کیلومتر راه در پیش دارید. چنانچه برای رسیدن به تبریز عجله داشته باشید و قرار باشد در زمان کوتاهی به مقصد برسید، پیشنهاد ما به شما، خرید یک عدد بلیط هواپیما تبریز است. برای بازید از مهرانه رود، هر زمان از روز که تمایل دارید، می توانید اقدام نماید. به طور کلی بهترین زمان سفر به شهر زیبا و سرسبز تبریز به دلیل آب و هوای نسبتا سردی که دارد، فصل بهار و تابستان خواهد بود.

هوای بهاری تبریز به واقع زیبا و دیدنی می شود و شرایط برای رفتن به آن با هر وسیله نقلیه ای فراهم است. شما قادرید که بلیط سفر خود را از راه های مختلف تهیه کنید اما روش اینترنتی بهترین و به صرفه ترین روش می باشد. می توانید بلیط سفر را از سایت های مورد اعتمادی مثل مستر بلیط خریداری نمایید.

راه های دسترسی به مهرانه رود

برای رساندن خود به مهرانه رود می توانید از خودروی شخصی یا اتوبوس استفاده نمایید. آدرس: آذربایجان شرقی٬ تبریز.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تبریز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.