رشد و گسترش گردشگری از جمله پدیده های مهم اواخر قرن بیستم است که با سرعت در قرن جدید ادامه دارد. نواحی روستایی و کوهستانی مهم ترین عرصه هایی هستند که در زمینه گردشگری و فعالیت های وابسته به آن به شدت مورد بهره برداری قرار گرفته اند. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی  اجتماعی در نیمه دوم قرن هیجدهم در بریتانیا و سپس سایر کشورهای اروپایی ظاهر شد. رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال 1945 آغاز گردید. در این دوران بدلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابجایی، راه یابی به روستا آسان شد و تقاضا برای بازدید از مناطق روستایی رو به افزایش نهاد. شرایط طبیعی همراه با ساختار اجتماعی و فرهنگی محیط روستا اشکال گوناگون و متنوعی از روستاها را به وجود می آورند. این وجوه تمایز، خود خالق جاذبه هایی است که گردشگران روستایی را به بازدید از این مناطق علاقه مند می سازد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که روستاهای بسیاری در آن وجود دارند که مقصد گردشگران بسیاری به شمار می روند. یکی از این روستاها روستای مازیچال در شهرستان کلاردشت استان مازندران است.

معرفی روستای مازیچال

معرفی روستای مازیچال

شهرستان کلاردشت در شمال ایران و استان مازندران قرار دارد و از مراکز مهم گردشگری در این استان محسوب می شود. مرکز این شهرستان، شهر کلاردشت است که از جنوب به کوه ‌های تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان، از شمال به شهر عباس‌آباد و دریای خزر، از شرق به شهر مرزن‌آباد چالوس و بخش کجور نوشهر و از غرب به سه هزار تنکابن محدود می شود. در این منطقه می توان جاذبه های گوناگونی نظیر مرداب دیوک، چشمه آب گرم روستای دلیر و روستاهای کلاردشت، آبشار اکد، روستای رودبارک، جنگل مازیچال، روستای مازیچال و … را مشاهده کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد روستای مازیچال، یکی از جاذبه های طبیعی کلاردشت، با شما صحبت خواهیم کرد پس اگر به این موضوع علاقه دارید تا انتها این مطلب را مطالعه کنید. این روستا، منطقه ای ییلاقی به شمار می رود که فقط در فصل گرما افرادی در آن ساکن هستند و دیگر فصل های سال خالی از سکنه می شود. این روستا در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای طبیعتی بی مانند است. از آنجایی که این روستا در ارتفاعات قرار دارد، مقصد کوهنوردان بسیاری است که از سراسر ایران راهی اینجا  می شوند.

جاذبه های گردشگری مازیچال

جاذبه های گردشگری مازیچال

مهمترین جاذبه این روستا طبیعت چشم نواز و فوق العاده آن به شمار می رود که دلیل اصلی سفر به این منطقه به شمار می رود. این روستا که رد ارتفاعات قرار دارد در احاطه ابرها قرار دارد که منظره ای بی نظیر را پیش چشم بینندگان و مسافران خود قرار می دهد و هیجانی وصف نشدنی را برای آنها به ارمغان می آورد. جاده جنگلی پر از درختان بلوط که به دهکده ییلاقی مازیچال می رسد، بسیار سرسبز و تماشایی است. همچنین این منطقه رد احاطه جنگل های انبوه از درختان بلوط قرار دارد که نمایی خاص را به نمایش می گذراد و دل هر بیننده ای را می رباید. از آنجایی که این روستا در ارتفاعات قرار دارد، چشم انداز بسیار زیبایی رو به دریا و جنگل های انبوه در پیش چشم مسافران قرار دارد. در صورتی که می خواهید از این روستای رویایی دیدار کنید بهتر است برای تهیه بلیط از مستر بلیط کمک بگیرید و خود را به این محل برسانید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای دیدن این روستا از نزدیک باید راهی شهر کلاردشت شوید و با خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین به این شهر بروید. پس از رسیدن به کلاردشت با وسایل نقلیه عمومی به سمت روستا حرکت کنید. اگر تمایل دارید که با خودرو شخصی سفر کنید باید در جاده قرار بگیرید و به این روستا بروید.

بازدید از روستای مازیچال

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه ای بپردازید ولی زمانی که به آنجا می رسید باید محل اقامت خود را از روستاییان کرایه کنید و هزینه مورد نظر را بپردازید. بهتر است فصل بهار و تابستان را برای این سفر انتخاب کنید زیرا در فصل های دیگر قادر به ماندن در این روستا نخواهید بود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *