کلیسای ماریوخنه

0 445

ایران مکان های گردشگری بسیاری دارد و همین موضوع سبب شده تا هر ساله بسیاری از توریست ها برای دیدن این اماکن به اینجا سفر کنند. اکثر مکان های توریستی که ما می شناسیم، باغ ها و عمارت های تاریخی ای هستند که پیشینه بسیار خوبی دارند. اما یکی دیگر از مکان های جالب و دیدنی که در برخی شهرهای کشور شاهدشان هستیم، کلیساها هستند. وجود این کلیساها ممکن است کمی عجیب به نظر برسد چون ما مسلمان هستیم و مسیحیت در کشورمان وجود ندارد اما این موضوع یکی دیگر از شگفتی های کشور پهناورمان است. با مستر بلیط همراه باشید تا با یکی از کلیساهای شمال کشور آشنا شویم.

درباره کلیسای ماریوخنه

درباره کلیسای ماریوخنه

این کلیسا علی رغم اهمیت تاریخی ای که دارد، از توجه کمی برخوردار شده و حتی ممکن است بسیاری از اهالی ارومیه نیز از وجود آن بی خبر باشند. اهمیت بالای این کلیسا وابسته به تاریخ و دورانی است که از آن به جای مانده است. این کلیسا که با نام های دیگری مانند یوحنا و ماریوحنا شناخته می شود، یکی از بناهای یادگار از دوره ساسانی است. کمتر بنایی با این پیشینه و قدمت در کشور یافت می شود و همین موجب متمایز بودن کلیسا شده است. کلیسای ماریوخنه علاوه بر جنبه گردشگری و تاریخی خود، از لحاظ مذهبی نیز مکان با اهمیتی شمرده می شود. درست است که بیش از90 درصد مردم کشور، مسلمان هستند اما اقلیت هایی هم وجود دارند که با صلح و آرامش در کنار ما زندگی می کنند. ارمنی هایی که در ارومیه ساکن هستند، مراسم های مذهبی خود را در این کلیسا انجام می دهند و به عبادت می پردازند. گفته می شود که جشن های سالیانه مانند جشن دانیال در این کلیسا برگزار می شود.

تاریخچه کلیسای ماریوخنه

همانطور که گفتیم قدمت و پیشینه کلیسا به دوره ساسانی باز می گردد. تاریخ ساخت کلیسا نیز سال 1901 میلادی ثبت شده است، یعنی چیزی حدود یک قرن پیش. یکی دیگر از دلایل اهمیت کلیسا، اشخاصی هستند که آن را بنا کرده اند. یا به عبارت دیگر دین و مذهب آن اشخاص. گفته می شود که این بنای مهم به دست نستوری ها ساخته شده است. شاید برایتان سوال به وجود بیاید که نستوری ها چه کسانی بودند؟ دین مسیحیت شاخه های بسیار زیادی دارد. نستوری ها نیز یکی از این شاخه ها بودند که عقاید متفاوتی درباره عیسی مسیح داشتند. این افراد معتقد بودند که عیسی مسیح دارای دو ذات وجودی است، ذات آدمی که با عیسی شناخته می شود و ذات الهی که بیانگر پسر خدا بود. برخی از امپراطور های آن زمان با این عقیده مخالف بودند، اما بعد از آن این عقاید پذیرفته شد و این مذهب در ایران رواج پیدا کرد. برخی کلیساهایی که اکنون در کشور وجود دارند نیز در نتیجه پذیرفته شدن این مذهب ساخته شده  اند. این کلیسا در سال 1362 به عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسید و اکنون در زمره آثار ملی کشور قرار دارد. در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا با ساختمان این بنا آشنا شویم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

می دانیم که تمامی کلیساها برجی به نام برج ناقوس دارند، کلیسای ماریوخنه نیز از آن ها مستثنی نیست. در ساختمان این کلیسا برج بلندی به ارتفاع 4 طبقه وجود دارد که در طبقه آخر آن نیز ناقوس بزرگی واقع شده است. این کلیسا به شکل یک مستطیل، با استفاده از آجرهای چهارگوش ساخته شده است. زمانی که وارد محوطه کلیسا می شویم،4 ستون سنگی را می بینیم که حجاری های زیبایی بر روی خود دارند. این 4 ستون وزن سقف صحن را تحمل می کنند. در گوشه و کنار کلیسا و همچنین نمای بیرونی آن  نیز صلیب هایی را مشاهده می کنیم که نماد و سمبل مسیحیت هستند. همچنین استفاده از آجرهای  چهار گوش در ساختمان کلیسا موجب ایجاد حس صمیمت و همدلی بیشتر به عنوان مکانی برای عبادت شده است.

شرایط بازدید از کلیسای ماریوخنه 

شرایط بازدید از کلیسای ماریوخنه 

برای بازدید از این کلیسا باید به ارومیه بروید. ارومیه یکی از کلان شهرهای کشور است و امکانات حمل و نقلی بسیاری دارد از این رو می توانید با خرید بلیط هواپیما ارومیه و یا هر نوع وسیله نقلیه دیگری به این شهر سفر کنید. برای بازدید از این مکان 1 الی 2 ساعت کافی می باشد، بنابراین می توانید باقی زمان خود را به بازدید از مکان های گردشگری مختلف بپردازید. همچنین هزینه ورود به مکان نیز رایگان است و نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه وجود ندارد.

آدرس و نحوه دسترسی

برای رفتن به این کلیسا می توانید به راحتی یک تاکسی بگیرید. اما اگر با وسیله نقلیه شخصی به ارومیه می روید، می توانید با پرسش از اهالی ارومیه، مسیر خود را به راحتی پیدا کنید. برای راحتی هرچه تمام تر شما ما آدرس این کلیسا را در ادامه برای شما قرار داده ایم.

آدرس کلیسای ماریوخنه: استان آذربایجان غربی، ارومیه، ضلع غربی خیابان قدس.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.