شهر باستانی دشت حلقه

0 340

مینودشت یکی از شهرستان های ایران است که در استان گلستان و در شمال ایران قرار دارد. این شهرستان مانند بسیاری دیگر از مناطق دارای قدمتی بالا است که به طور دقیق نمی توان آن را بیان کرد. این موضوع را می توان از آثار تاریخی، که در این شهرستان بر جای مانده اند، فهمید. برخی از این آثار تاریخی قدمتی بیشتر از هزار سال دارند که نشان می دهد از دوران های بسیار قدیم در این منطقه افرادی سکونت داشتند، البته وجود آب و هوای مناسب و طبیعتی بی نظیر جای تعجبی برای این موضوع نمی گذارد. بیشتر افرادی که به مناطق شمالی ایران سفر می کنند تنها برای لذت بردن از طبیعت منحصر به فرد آن می روند ولی متاسفانه نمی دانند که می توانند آثار تاریخی را در آنجا مشاهده کنند، که شاید در کمتر جایی مانند آن را بیابند. این شهرستان در دوره های تاریخی گوناگون نام های مختلفی داشته است که از این میان می توان به نام هایی نظیر کبودجامه، حاجیلر، سنگر و سنگر حاجیلر و دشت مینو و مینودشت اشاره کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی این شهرستان که مطمئناً به ندرت نام آن را شنیده اید توضیحاتی برای شما ارائه می کنیم. این اثر تاریخی شهر باستانی دشت حلقه نامیده می شود.

معرفی شهر باستانی دشت حلقه

معرفی شهر باستانی دشت حلقه

یکی از آثار تاریخی جذابی که از گذشتگان ممکن است بر جای بماند، شهرهای باستانی هستند که بر اثر حادثه ای تخریب و از بین رفته اند و امروزه تنها بخش هایی از آنها وجود دارد. این شهرهای باستانی روزی از رونق فراوان برخوردار بوده اند که بر اثر حادثه ای انسانی یا طبیعی تخریب و خالی از سکنه شده اند و به مرور زمان اعتبار خود را از دست داده اند. یکی از این شهرهای باستانی در استان گلستان شهرستان مینو دشت قرار دارد و با نام شهر باستانی دشت حلقه شناخته می شود. این شهر باستانی در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد و بر اساس کاوش هایی که در آن صورت گرفته است قدمت آن را مربوط به دوران اشکانی یا ساسانی می دانند. البته گفته شده است آثار تاریخی قدیمی تری نیز در این محوطه پیدا کرده اند نشان می دهد که این شهر بر روی، شهری قدیمی تر و مربوط به دوران پیش از تاریخ قرار داشته است، که در دوران اشکانیان از شکوه و رونق فراوان برخوردار بود. این اثر تاریخی را در سال 1353 در لیست آثار ملی ایران اضافه کرده اند. هیأت کاوش های شهر جرجان به سرپرستی آقای دکتر کیانی، استاد باستان شناسی دانشگاه تهران، در سال 1353 همزمان با سومین فصل کاوش های شهر جرجان ضمن بررسی خود موفق به کشف این شهر شد. در سال 1379 هم برنامه علمی ساماندهی کاوش های باستان شناسی دشت حلقه انجام شد.

ساختار شهر باستانی

ساختار شهر باستانی

طرح و نقشه این شهر به صورت هشت ضلعی نا منظم و با مساحتی برابر با 338 هکتار است و دو حصار بزرگ، که یکی با ارتفاع 4 متر در داخل و دیگری با ارتفاع 7 در خارج آن قرار دارند، شهر را محصور کرده اند که برای بالا بردن امنیت شهر این کار انجام گرفته است. از دیگر کار هایی که برای بالا بردن امنیت استفاده شده، ایجاد خندقی با 53 متر عرض که در برخی قسمت ها به 63 متر هم می رسد، در اطراف شهر است. در قسمت جنوب شرقی این شهر می توان تپه مرتفعی به ارتفاع 20متر و مساحت 3 هکتار و محیط 824 متر را دید که احتمالا قلعه نظامی و مرکز حکومتی آن، در آنجا قرار داشته است. در ساخت این شهر از آجر و ملات استفاده کرده اند که برخی از ساختمان های آن دارای آجر های قرمز هستند.

برای سفر به مینودشت می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را یز به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و خریدی سریع و امن را تجربه کنید.

راه های دسترسی به شهر باستانی

راه های دسترسی به شهر باستانی

همانطور که متوجه شدید این قلعه در شهرستان مینو دست و در فاصله 12 کیلومتری از آن قرار دارد. برای اینکه بتوانید این محوطه باستانی را از نزدیک ببنید می توانید از خودرو های حمل و نقل عمومی، که به مقصد روستا حلقه دشت در نزدیکی آن می روند، استفاده کنید.

بازدید شهر باستانی دشت حلقه

دیدن این محوطه رایگان است و نیازی نیست بابت این کار هزینه ای را بپردازید. این محوطه در دشتی زیبا و سرسبز قرار دارد به خاطر همین می توانید زمانی را در این مکان به دور از شلوغی بگذارنید و حتی سری به روستا بزنید و از محصولات روستاییان خرید کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.