طبیعت گردی یکی از انواع سفر به شمار می رود که در بین کسانی که تصمیم به سفر دارند، بسیار پر طرفدار است و سالانه افراد زیادی به این نوع سفر می روند. طبیعت گرید شاخه ای از گردشگری است که ریشه در طبیعت و محیط های طبیعی دارد. چشم اندازهای طبیعی اعم از حیات وحش، پوشش گیاهی، لندفرم های سطح زمین، تنوع سنگ ها، آ ب و هوا و فرهنگ های بومی از عواملی هستند که همواره گردشگران را به سوی خود جلب می کنند. از میان برخی از فعالیت هایی که در حین گردشگری طبیعی انجام می شود می توان به شكار ، ماهيگيری بر روی رودخانه و درياچه، راهپيمايی، اسب سواری، كوهنوردی، كانوسواری، قايقرانی آب های آرام و خروشان، ورزش های كنار ساحل، اسكی روی آب، قايق سواری، موج سواری، گلف، تيراندازی، شنا و … را نام برد. رودخانه ها از جمله جاذبه های طبیعی محسوب می شوند، که افراد زیادی برای گردش و گذران اوقات فراغت به سمت آنها حرکت می کنند. یکی از این رودخانه ها از استان بوشهر و شهرستان دشتی می گذرد و با نام رودخانه مند شهرت دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که به شما ارائه می دهیم.

معرفی رودخانه مند

معرفی رودخانه مند

شهرستان دشتی یکی از شهرستان های استان بوشهر به شمار می رود که در قسمت مرکزی این استان قرار گرفته است. مرکز این شهرستان، شهر خورموج محسوب می شود و از شمال به شهرستان‌های دشتستان و تنگستان، از غرب به شهرستان تنگستان و خلیج فارس، از جنوب به شهرستان‌های دیر و جم و از شرق به شهرستان فراشبند فارس همسایه می شود. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که یکی از آنها رودخانه مند به شمار می رود. رودخانه مند، بین طول های جغرافیایی 51 درجه و 28 دقیقه تا 54 درجه و 28 دقیقه شرقی و عرض های جغرافیایی 27 درجه و 20 دقیقه و 29 درجه و 51 دقیقه شمالی و در محدوده شهرستان های دیر و دشتی و شهر برخون در استان بوشهر واقع شده است. طول شاخه اصلی رودخانه مند آن معادل 750 کیلومتر برآورد شده که از دو شاخه اصلی تشکیل شده است. رودخانه قره آقاج که کوه های اناری و خانی بیگ زاگرس در استان فارس و دیگری رودخانه فیروزآباد که از رودخانه های جهرم، شور، دهرم، دژگاه و خورموج تشکیل شده است. این رودخانه پس از طی مسیری طولانی و عبور از مکان های مختلف و ترکیب شدن ریزابه ‌ها و رودخانه ‌های فراوان سرانجام در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی خورموج و پس از گذشتن از روستاهای بیکسان، خانی، شعری،کُرکی، مسیله، هلالی منصور، باغ رئیس عالی و سایر روستا های حومه کاکی و بردخون، در خور زیارت به خلیج فارس می‌ ریزد.

وجه تسمیه رودخانه مند

در مورد نا این رودخانه گفته می شود به دلیل اینکه شیب کمی دارد به آن ماند گفته می شد که  در گذر زمان به مند تبدیل شده است و همچنین ناحیه مجاور آن را مندستان نامیده اند. نام های دیگری نیز بر روی این رودخانه گذاشته اند که از آن جمله می توان سِکّ، سیتاکوس و … را نام برد.

وجه تسمیه رودخانه مند

ساختار و طبیعت اطراف رودخانه

رودخانه مند چهارمین حوضه بزرگ خلیخ فارس با مساحتی در حدود 44980 کیلومتر مربع و میانگین تراز 1024 متر از سطح دریا و شیب 84.15 درصد است. با توجه به بارش های نسبتا زیادی که در این منطقه صورت می گیرد آب این رودخانه بسیار زیاد است. مرز پایین این محدوده منطبق بر پارک ملی نخلیو و جزایر ام الکرم با 20 هکتار مساحت در بهمن 1386 از سوی سازمان محیط زیست به عنوان زیستگاه پرنده های مهاجر و با نام بهشت پرندگان خلیج فارس به ثبت رسید. همانطور که می دانید آب باعث آباد شدن محیط اطراف خود می شود و این رودخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست و در اطراف خود طبیعی بکر و زیبا پدید آورده است. آب این رودخانه شیرین است و تنها منبع آب شیرین در این ناحیه به شمار می رود. آبرفت غنی رود مند در شهرستان دشتی، که در فصل زمستان با طغیان این رودخانه از کوه‌های بالادست ایجاد شده است، با کاهش شیب زمین، ته‌نشین می‌شود. این آبرفت‌ها در فصل تابستان، با وزش بادهای گرم و خشک به صورت شن و ذرات ریزگرد و خاک معلق در هوا، به سمت سواحل شرقی در امتداد کوه‌های زاگرس و کوه‌های بالادست روستاهای بادوله تا بنیادو، حرکت می‌کنند که منطقه‌ای حاصل‌خیز و چشم‌اندازی خارق‌العاده پدید می آورند و باعث رونق بسیاری در امر کشاورزی، از مشاغل اصلی و منبع درآمد مردم بومی منطقه، شده اند. پوشش گیاهی اطراف رودخانه شامل درختچه‌های گز و جنگل‌های سرسبز حاشیه‌ی رود مند می شود. علاوه بر این در این اطراف گیاهان متعددی وجود دارد، که هر یک از خواص دارویی ویژه ای دارند. آبزیانی که در این رودخانه زندگی می کنند نیز در نوع خود بسیار بی نظیر و منحصر به فرد هستند.

راه های دسترسی به رودخانه

راه های دسترسی به رودخانه

 برای اینکه بتوانید زمانی را در کنار این رودخانه بگذرانید باید به شهرستان دشتی با مرکزیت خورموج بروید. برای رفتن به خورموج تنها کافی است که خرید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین انجام دهید.

بازدید از رودخانه مند

بهتر است برای دیدار از این رودخانه فصل های سرد سال را انتخاب کنید تا از گرمای آزار دهده جنوب در امام باشید و هوایی خنک و مطبوع را تجربه کنید. می توانید در کنار این رودخانه کمپ کنید و فعالیت های گوناگونی را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *