پارک مفاخر رشت

0 298

شهر رشت یکی از مقصد های پر طرف دار برای سفر و گردشگری است و از این رو بازدید کنندگان بسیار زیادی هر سال برای تماشای شهر رشت و جاذبه ‌های آن، به استان گیلان سفر می‌ کنند و در سفر شان نهایت لذت را می برند. یکی از مکان ‌های بسیار زیبا در رشت که می ‌تواند باعث جذب مسافران شود، پارک مفاخر است. این پارک در واقع یک باغ بزرگ است که تمام راهروهای آن به هم راه دارند. اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که به پارک های دنج و آرام علاقه دارید؛ این بوستان بهترین گزینه است و مطمئنا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای سفر به شهر زیبای رشت، کافی است به صورت اینترنتی بلیط های خود را از سایت مستر بلیط رزرو کنید و یک سفر بی دغدغه داشته باشید.

تاریخچه

در سال ۱۳۲۶ توسط بنگاه جنگل بانی، پارک مفاخر رشت تأسیس شد و از آن به عنوان اولین نمونه جنگل داری شهری توسط اداره کل منابع طبیعی گیلان مدیریت و نگهداری می کردند. سر انجام در سال ۱۳۹۳ طبق توافق های انجام شده با سازمان جنگل ها، این پارک به طور رسمی در اختیار شهرداری رشت قرار گرفت و عملیات اجرایی احداث فاز ۱ پارک را از ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ آغاز کردند و در زمانی کمتر از ۴ ماه به بهره‌ برداری رسید. پس از این اتمام این اقدامات، با حضور برخی مسئولین از جمله محمدعلی نجفی استاندار گیلان، محمد ابراهیم خلیلی شهردار وقت رشت، اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس رشت آن را افتتاح کردند.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در زمان های قدیم بخشی از پارک مفاخر به یخچال های طبیعی اختصاص داشته است. مردم گودال های بزرگی درست می کردند و هر زمانی که برف می بارید، برف ها را در آن انبار می ‌کردند. زیرا این مکان در فصل های گرم، خنک است و برف ‌های انبار شده تا مدت زیادی آب نمی شدند و مردم در فصل های گرم از آن ها استفاده می‌ کردند. در حال حاضر از آن یخچال های طبیعی، تنها چاله هایی باقی مانده است که از گیاهان، بوته و برگ پر شده است اما همچنان بسیار خنک و دلنشین است. پس از این که بلیط اتوبوس رشت را تهیه کردید و به این پارک رفتید؛ پیشنهاد می کنیم به طور کامل از تمام قسمت های مختلف پارک دیدن نمایید. مساحت پارک مفاخر ۷۳ هزار متر مربع است و از آن به عنوان سومین بوستان بزرگ رشت یاد می کنند. این پارک از ۲ بخش تشکیل شده است و بخش اول آن سالار مشکات نام دارد. این بخش از پارک مفاخر دارای بوستان اصلی، یخچال طبیعی و چشمه می باشد و بخش دوم آن نیز به بوستان سالار معروف است و دقیق در مقابل درب اصلی بوستان واقع شده است.

تمام قسمت های مختلف این پارک بسیار زیبا و جذاب هستند. پارک مفاخر شهر رشت با  داشتن درختان سر به فلک کشیده بیشمار و محیطی بسیار آرامش ‌بخش، به یک مکان عالی برای تفریح خانواده ها تبدیل شده است. این مکان پیش از تبدیل شدن به پارک، محل تولید نهال جنگلی بوده است و هم اکنون به یک جاذبه تبدیل شده است و افراد می توانند به دیدن آن بروند. جالب است بدانید که هر یک از خیابان‌ ها و معابر اصلی این پارک به نام یکی از مشاهیر و مفاخر رشت نامگذاری شده است. از قسمت ورودی پارک که بگذرید، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند؛ راهرو های طولانی و زیبای آن هستند که درختان بلند قامت قدیمی در دو طرف آن واقع این جذابیت را بیشتر کرده اند. پارک مفاخر به علت قرار گرفتن در مرکز شهر، عبور رودخانه گوهر رود از نزدیکی آن، دارا بودن پوشش گیاهی متنوع بومی، نزدیک بودن به تالاب زیبای عینک و سازگاری با شرایط اقلیمی گیلان بسیار مورد اهمیت قرار دارد. همان طور که در ابتدای مجله مستر بلیط ذکر شد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این پارک دارای قسمت های مختلفی است و شما می ‌توانید در آن جا از دیدن تندیس چندین شهید در راهروی نخستین این پارک نیز لذت ببرید، تقریبا تعداد این تندیس ها به ۱۵ عدد می رسد که بر روی آن ها مشخصات فرد نیز به طور کامل ذکر شده است. پس از آن شما به یک کلبه چوبی می رسید که سقف آن از جنس نی است و در دو طرف آن گلدان‌ های زیبایی قرار گرفته اند. این پارک امکانات زیادی برای بازدید کنندگان مهیا کرده است. فضای سبز، صندلی، سیستم آبیاری تحت فشار، میز تنیس و شطرنج، وسایل ورزشی همگانی، وسایل بازی برای کودکان، نیمکت، کتابخانه، سرویس های بهداشتی و نمازخانه از دیگر امکانات این پارک هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. افرادی که به پینگ پنگ، شطرنج و کتاب خواندن علاقه دارند هم می ‌توانند به همراه دوستان و یا خانواده خود به این پارک بروند. در کتاب خانه پارک مفاخر، کتاب های زیادی وجود دارد و افراد می توانند ساعت ها با کتاب خواندن مشغول شوند.

شرایط بازدید

این پارک به صورت شبانه روز باز است و نیازی نیست که هزینه ای بابت ورودی بپردازید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس پارک مفاخر رشت خیلی پیچیده نیست، این بوستان بین میدان رازی و میدان یخ سازی،‌ در سمت راست داخل یک کوچه واقع شده است. همچنین شما می توانید با خرید بلیط هواپیما رشت، اتوبوس و یا خودروی شخصی به راحتی به این شهر سفر کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.