مدارک لازم برای اجاره خودرو

مدارک لازم برای اجاره خودرو چه چیزهایی هستند؟

مدارک لازم برای اجاره خودرو چه چیزهایی هستند؟ این روزها با توجه به پیشرفت در صنعت های مختلف خصوصا صنعت گردشگری و بیزنس های متفاوت، صنعت رنت خودرو یا همون اجاره خودرو هم رو به پیشرفت می باشد.

بدون شک این موضوع برای تان اتفاق افتاده است که در سفر به شهری نا شناخته هستید و آشنایی چندانی با خیابان ها هتل ها و جاذبه های گردشگری آن ندارید! ممکن است سفر شما کاری یا تفریحی و یا درمانی باشد. تصورش را بکنید که برای رفتن به یک جلسه مهم کاری ساعت ها در ترافیک معطل می شوید و یا برای اینکه هزینه های سفرتان کاهش یابد، ترجیح می دهید با وسایل نقلیه عمومی همچون مترو و اتوبوس به این طرف و آن طرف بروید!

اما مجبور می شوید که ساعت ها در ایستگاه اتوبوس و مترو معطل بمانید تا بالاخره به مقصد برسید و قطعا آنقدر از این انتظار حوصله سر بر خسته شده اید که دیگر رمقی برای خوش گذرانی نخواهید داشت!

ممکن است برخی از جاذبه هایی که قرار است از آن ها دیدن کنید، خارج از شهر باشند و برای بازدید از آن ها مجبور شوید یک تاکسی در اختیار بگیرید و برای اینکار شاید چند روزی تاکسی نیاز داشته باشید که اگر بخواهیم یک حساب سر انگشتی کنیم هزینه تاکسی دربست و در اختیار سر به فلک کشیده و مجبور می شوید کل هزینه ها را پای تاکسی بدهید آن هم تاکسی که در طول مدت رفت و آمد و تردد شاید خیلی با آن راحت نباشید.

خصوصا اگر یک مسافت طولانی را با آن طی کنید! پس با تمام این اوصاف و تفاسیر به احتمال زیاد خوب می دانید که اجاره خودرو یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه تر است. حداقل اش این است که به جای کلی هزینه بابت تاکسی برای تردد خارج از شهر، می توانید با اجاره یک ماشین خودتان به گردش بروید.

در واقع با اوضاع اقتصادی فعلی و نرخ هزینه های تاکسی و عبور و مرور هزینه ای که بابت تاکسی و آژانس می پردازید هم تراز با هزینه اجاره خودرو است! صنعت اجاره خودرو آنقدر گسترش یافته که بسیاری از شرکت های کرایه خودرو با فرودگاه های مهمی مانند فرودگاه امام خمینی همکاری می کنند تا مسافرین بتوانند از همان بدو ورودشان به شهر مقصد و پیاده شدن از هواپیما به راحتی یک خودرو اجاره کرده و با آزادی بیشتری به سفرشان برسند.

مهم نیست که چه مدل خودرویی مد نظر داشته باشید، همه چیز بستگی به بودجه شما دارد. اما از طرف دیگر یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در خصوص اجاره خودرو در نظر داشته باشید، شرایط شرکت های مختلف و مدارکی است که باید به همراه داشته باشید.

پس اگر تا کنون به فکر اجاره خودرو نبوده اید و یا تجربه ای در این مورد نداشته اید، کافیست سری به وب سایت های مختلف اجاره خودرو زده و شرایط شان را مطالعه نمایید. اما از آنجایی که اکثر این شرکت ها شرایط تقریبا یکسانی دارند و همه آن ها طبق قوانین جمهوری اسلامی مدارکی یکسال برای تحویل بابت اجاره خودرو می خواهند، ما قصد داریم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای اجاره خودرو چیست؟

مدارک لازم برای اجاره خودرو چیست؟

همانطور که می دانید برای اجاره خودرو دو انتخاب پیش روی شماست. یعنی اینکه می توانید ماشین مورد نظرتان را با راننده و بدون راننده اجاره کنید. در هر دوی این انتخاب ها مزایا و معایبی وجود دارد که در ادامه به آن ها هم خواهیم پرداخت.

اما از آن جایی که ممکن است شما جزء اتباع خارجی باشید نیازمند گواهینامه بین المللی می باشد و اصلا جدا از این ها یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو بدون راننده، داشتن گواهینامه است.

معمولا افرادی که گواهینامه ندارند و جزء اتباع خارجی هستند که گواهینامه شان بین المللی نیست، نمی توانند ماشین بدون راننده اجاره کنند و باید حتما خودرو را با راننده کرایه نمایند. اما برای اجاره خودرو بدون راننده  یک سری قوانین وجود دارد و ازهمه مهم تر ارائه مدارک زیر به شرکت مذکور الزامی می باشد:

 • ارائه کارت ملی
 • فرد معتبر که متقاضی اجاره خودرو است، باید حتما گواهینامه داشته باشد و گواهینامه هم حتما باید دارای 6 ماه اعتبار باشد.
 • به افرادی که زیر 20 سال سن داشته باشند خودرو برای اجاره داده نمی شود.
 • شخص متقاضی باید حتما گواهی احراز موقعیت شغلی خود را به شرکت ارائه دهد. برای آن دسته از عزیزانی که نمی دانند گواهی احراز موقعیت چیست باید بگوییم که این گواهی به معنی فیش حقوقی، جواز کسب کار، مهر رسمی رئیس شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، دفترچه تامین اجتماعی، می باشد. به طور کلی گواهی احراز شغلی یعنی اینکه شما باید برای اثبات اینکه یک شغل دارید حتما یک مدرک مهم و معتبر به شرکت اجاره خودرو ارائه دهید.
 • ارائه یک چک یا ودیعه نقدی که به ارزش خودروی مد نظرتان برای اجاره است، بسیار اهمیت دارد.
 • شما باید برای اجاره خودرو آن هم بدون راننده، کل مبلغی که تعیین شده را از طریق پرداخت نقدی یا کارت های عابر بانک بپردازید.
 • مبلغی هم که به عنوان ودیعه پرداخته اید زمانی که خودرو را صحیح و سالم تحویل شرکت دادید، به شما بازگردانده می شود.

 

مدارک لازم برای اجاره خودرو برای اتباع خارجی 

مدارک لازم برای اجاره خودرو برای اتباع خارجی 

شخص متقاضی برای اجاره خودرو از اتباع خارجی باید حتما 20 سال سن را داشته باشد، زیرا بر اساس قوانین به افراد زیر 20 سال خودروی اجاره ای داده نخواهد شد. در خصوص گواهینامه اتباع خارجی، کمی سختگیری بیشتری گرفته می شود. اول از همه باید دارای گواهینامه باشند آن هم گواهینامه ای که  حداقل 6 ماه اعتبار دارد.

دوم آنکه با ارائه گواهینامه کشوری که در آن اقامت دارید به شما خودرو داده نمی شود و باید حتما به مراکز مربوطه کشوری که در آن زندگی می کنید مراجعه کرده و گواهینامه تان را به گواهینامه بین المللی تبدیل کنید. در غیر این صورت همانطور که در قسمت بالا گفتیم، شما قادر به کرایه ماشین نخواهید بود مگر اینکه خودرو را با راننده اجاره کنید! با ارائه گواهینامه محلی که در آن زندگی می کنید می توانید تا 6 ماه در ایران رانندگی کنید.

 • به هنگام اجاره خودرو حتما اصل پاسپورت تان را به همراه داشته باشید.
 • ارائه کارت شناسایی معتبر هم جزء ملزومات اصلی برای اجاره خودرو است.
 • روش های پرداخت برای کسانی که جزء اتباع خارجی هستند هیچ فرقی با افراد عادی مقیم ایران ندارد! آن ها هم باید یک چک به مبلغ خودرویی که اجاره می کنند تحویل شرکت دهند.
 • همچنین پرداخت کل مبلغ اجاره خودرو در زمانی که قرار است ماشین را تحویل بگیرند ضروریست که این پرداخت را می توان از طریق خودپرداز های شتاب یا نقدی انجام داد.
 • البته در برخی از شرکت ها نیازی به پرداخت ودیعه نقدی نیست آن هم در یک صورت! اگر شخص متقاضی اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشد آن را به عنوان گرو برداشته و پس از اینکه زمان تحویل خودرو سر رسید پاسپورت به آن ها بازگردانده می شود.

مدارک لازم

مدارک لازم برای اجاره خودرو توریست ها 

 • توریست ها جزء بیشترین افرادی هستند که برای سفر به فکر اجاره خودرو می باشند. البته توریست های طبیعت گرد بیشتر به سراغ ون های بزرگ و یا خودروهایی می روند که قابلیت رفتن به طبیعت و کویر را داشته باشد! به هر حال برای این دست از افراد ماجراجو هم لیست خاصی برای مدارک لازم برای اجاره خودرو وجود دارد که به شرح زیر می باشد:
 • توریست های متقاضی برای اجاره خودرو باید حداقل 20 سال سن داشته باشند.
 • توریست هایی که جزء اتباع خارجی هستند باید حتما دارای گواهینامه معتبر بین المللی باشند و حتما دارای 6 ماه اعتبار نیز باشد.
 • این دسته از افراد هم می توانند به مدت 6 ماه در ایران رانندگی کنند.
 • ارائه کپی و اصل پاسپورت برای توریست های خارجی الزامی می باشد.
 • در برخی از شرکت ها هنگامی که متوجه می شوند شخص متقاضی برای کرایه خودرو جزء اتباع خارجی و یا توریست است، از او ودیعه نقدی نخواهند گرفت و همان ارائه اصل پاسپورت کافیست، اما در برخی از شرکت ها هم پرداخت مبغلی به ارزش خودرویی که قرار است اجاره کنند واجب و ضروریست.

مدارک لازم برای اجاره خودرو برای افراد با شغل‌های اداری 

برخی از شرکت ها و ادارات برای کارمند هایشان مزایای بسیاری قرار می دهند. مثلا اینکه کارمندها می توانند در سفر به هتل هایی مشخص رفته که با شرکت و یا اداره آن ها قرارداد دارند و تخفیفاتی شامل هزینه های اقامتیشان شود و یا اینکه برخی از شرکت های اجاره اتومبیل با توجه به قراردادی که با کارخانجات یا شرکت ها و اداره های مختلف دارند، بنابر یک سری شرایط خاص به کارمندها خودرو اجاره می دهند.

برای اجاره خودرو توسط کارمندهای مختلف ارائه مدارک و شرایط زیر الزامی است:

 • تحویل اصل کارت ملی و هر گونه مدارک شناسایی متقاضی
 • ارائه گواهی احراز اشتغال به کار که شامل یک گواهی معتبر از سوی شرکت، کارخانه یا اداره ای است که در آن مشغول به کار هستید.
 • شخص متقاصی باید یک چک کارمندی به شرکت رنت خودرو تحویل دهد که ارزش آن 20 درصد بیشتر از خودرویی است که قصد اجاره آن را دارد.

هزینه اجاره خودرو

چگونه خودروی اجاره ای که پشیمان شده ایم را به شرکت عودت دهیم؟

و اما تمامی شرایط اجاره خودرو برای افراد مختلف را به همراه مدارکی که باید ارائه می داند را برای تان شرح دادیم اما موضوع مهمی هم دیگری هم وجود دارد. بسیاری از افراد به هر دلیلی مجبور می شوند که خودروی اجاره شده را زودتر از موعد تحویل دهند. حال ممکن است که علت آن کنسل شدن سفر و یا مشکلات و اتفاقات مختلفی باشد! به هر حال برای عودت خودرو به شرکت باید حتما خودرو را به درب شرکت برده و در آن جا تحویل دهید همانطور که خودرو را در روز اول از شرکت تحویل گرفته اید. در غیر این صورت شما بر اساس قرارداد موظف خواهید بود که هزینه ترانسفر ماشین را بپردازید. شما باید این موضوع را در نظر بگیرید که ممکن است به هر دلیلی مجبور به عودت خودرو شوید پس پیش از اینکه قرارداد اجاره خودرو را امضا کنید، بهتر است که یک محل برای تحویل یا عودت و برگردانده شدن خودرو در نظر بگیرید.

چگونه هزینه خودروی اجاره ای را پرداخت کنیم؟

هزینه خودروی اجاره ای بستگی به این دارد که شما چه نوع و چه مدل خودرویی را انتخاب کنید! برای مثال اجاره خودرو لوکس، هزینه نسبتا بیشتری در مقایسه با خودروهای معمولی و مدل پایین ایرانی دارد! اما به طور کلی برای پرداخت هزینه خودرو به صورت عمل می شود:

پرداخت هزینه

پرداخت هزینه اجاره بهای خودرو بدون راننده

در شرکت ها برای اجاره خودرو بدون راننده معمولا به ازای هر 24 ساعت یک روز اجاره می گیرند. همچنین در برخی از شرکت ها در ازای لغو و عودت خودرو هزینه ای نخواهند گرفت. برای پراخت اجاره بهای اتومبیلی که بدون راننده است باید تمامی مبلغ را در همان لحظه عقد قرارداد واریز کنید.

علاوه بر این مبغلی هم بر مبنی دیزپوینت یا همان ودیعه نقدی از شما گرفته می شود. پس از اینکه خودرو را در زمان معین شده تحویل شرکت دادید مبلغ دیزپوینت به شما برگردانده خواهد شد.

البته شرکت های مذکور مبلغ 200 الی 500 هزار تومان از پول ودیعه را به مدن 15 الی 20 روز نزد خود نگه می دارند، زیرا امکان اینکه با خودرو خلافی کرده باشید و یا جریمه شده باشید وجود دارد و اگر اینگونه باشد آن مبلغ را به عنوان جریمه ماشین بر می دارند و در غیر این صورت پس از زمان معین شده پول را عودت خواهند داد.

پرداخت هزینه اجاره بهای خودرو با راننده

پرداخت اجاره خودرو با راننده معمولا دارای شرایط متفاوت تری می باشد. بسیاری از افراد بنا بر دلایل مختلف ترجیح می دهند که خودرو را با راننده اجاره کنند که باید بگوییم این روش اجاره اتومبیل هزینه های بسیاری روی دست تان خواهد گذاشت چراکه علاوه بر اجاره بها، باید هزینه ای هم بابت دستمزد راننده بپردازید!

با این حال برای پرداخت باید آن باید در هنگام رزرو یا بستن قرار داد حدود 10 درصد از ارزش خودروی انتخاب تان از شما گرفته خواهد شد! بقیه هزینه کرایه خودرو هم زمانی از شما گرفته می شود که خودرو را به شرکت تحویل داده و در اصل مدت زمان اجاره تان به پایان برسد.

امکان اینکه خودرو را بدون ارائه چک اجاره کرد وجود دارد؟

برخی از شرکت های اجاره خودرو در این مورد بسیار سخت گیری می کنند و بدون ارائه چک 10 الی 20 درصدی از ارزش خودرو، آن را اجاره نمی دهند. اما برای برخی دیگر از شرکت ها این موضوع فرق دارد. برای مثال اگر جزء اتباع خارجی باشید ارائه اصل پاسپورت یا ویزای سفرتان کافیست و اگر ساکن ایران هستید، به جای چک حتما باید سفته تحویل دهید.

آیا می شود بدون پرداخت ودیعه خودرو اجاره کرد؟

بله برخی از شرکت ها این امکان را برای متقاضی فراهم می کنند که به جای پرداخت ودیعه نقدی یک چک صیاد تحویل دهد. البته شرکت بررسی می کند که چک حتما در وضعیت استعلام سفید باشد.

بدون پرداخت ودیعه

آیا امکان اجاره خودرو بدون ارائه مدارک و ودیعه امکان پذیر است؟

اما همانطور که می دانید ارائه مدارک توسط فردی که قصد اجاره ماشین را دارد، این است که در قبال خودرویی که از شرکت اجاره می کند مسئولیت پذیر بوده و تمام مدتی که آن را به دست دارد به خوبی مراقبش باشد!

در واقع گرفتن مدارک لازم برای اجاره خودرو به نوعی گرو گذاشتن چیزهای ارزشمندی است که قرار است در ازای آن چیزهای ارزشمند بیشتری دریافت کنید! مانند وام های بانکی که شاید برای گرفتن آن مجبور شوید ضامن های معتبر به بانک برده و حتی سند خانه تان را گرو بگذارید. همانطور که مطالعه نمودید شرایط و مدارک لازمه برای اتباع خارجی و ساکنین کشور متفاوت بود.

اما برخی از متقضیان هیچکدام از شرایط لازمه و حتی مدارک لازمه را مانند گوهی احراز شغلی را ندارند! حال این سوال پیش می آید که آیا شرکت های اجاره ماشین به این دسته از افراد خودرو اجاره می دهند؟ در پاسخ باید بگوییم که بله برخی از شرکت ها وجود دارند که حتی بدون سند، بدون هیچگونه گواهی و حتی بدون پرداخت دیزپوینت به شما ماشین اجاره می دهند.

چگونه بدون سند و پرداخت دیزپوینت ماشین اجاره کنیم؟

همانطور که گفتیم تمامی شرکت های مذکور به دلیل شرایط و موقعیت موجود مجبور به این هستند که از افراد متقاضی مدارک دریافت کرده و کمی در این مورد سختگیری کنند. اما از طرف دیگر شرکت هایی هم وجود دارند که بدون دریافت چک و سند و ودیعه قبول می کنند که طی یک قرار داد رسمی به شما خودرو اجاره دهند اما حتی بدون دریافت مدارک و شرایط لازمه، یک سری قوانین وجود دارد که برای آگاهی بیشتر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

اول اینکه اگر شرایط اینکه به شرکت چک بدهید را ندارید، می توانید به راحتی پس از انتخاب خودروی مورد نظرتان به اندازه ارزش ماشین سفته از بانک تحویل گرفته و به شرکت بدهید.

همانطور که گفتیم اجاره خودرو بدون پرداخت مبلغ نقدی هم قابل قبول است. اما به جای آن باید حتما یک فیش حقوقی یا یک گوای معتبر که ثابت کند شما شغل دارید را به شرکت ارائه دهید. البته چک صیاد هم قابل قبول است.

پرداخت دیزپوینت

هزینه پرداخت ودیعه نقدی چقدر است؟

برای پرداخت ودیعه باید ابتدا مشخص کنید که چه نوع خودرویی در نظر دارید. پیش از هر چیز باید بگوییم که بهتر است قبل از راهی شدن به سفر و رسیدن به شهر مقصد به فکر رزرو اتومبیل باشید! بهتر است تمام کارهای خود را اینترنتی و به صورت آنلاین انجام دهید حتی خرید بلیط برای سفر!

در همین راستا پیشنهاد می کنیم که اگر به دنبال یک وب سایت فروش بلیط معتبر هستید می توانید به وب سایت و اپلیکیشن مستر بلیط مراجعه کنید. این وب سایت یک اپلیکیشن برای راحتی انجام کارهای مشتریان خود طراحی کرده که می توانید آن را از گوگل پلی و بازار دانلود و نصب نمایید.

از طرف دیگر اگر این سوال برای تان پیش آمده که چقدر باید بابت هر خودرو دیزپوینت بپردازید، باید بگوییم که بستگی به مدل خودرویی دارد که انتخاب می کنید. مسلما هر چه مدل بالاتر قیمت هم بالاتر خواهد بود!

اما به طور تقریبی باید بگوییم که قیمت خودروهای ایرانی از خارجی کمتر است. برای مثال برای ماشین های ایرانی باید حدود 1 الی 2 میلیون تومان پرداخت کنید که در پایان کار به شما عودت داده می شود.

و برای خودروهای لوکس و مدل بالای خارجی هم معمولا از 5 الی 20 میلیون تومان باید بپردازید یعنی هرچه مدل ماشین بالاتر باشد شما باید مبلغ بیشتری بپردازید!

مدارک لازم

نکاتی دیگر در خصوص مدارک لازم برای اجاره خودرو

 • اگر فرد متقاضی گواهینامه ندارد باید با شخصی که دارای گواهینامه بوده و جزء بستگان درجه اولش می باشد برای اجاره خودرو اقدام نماید و هنگامی که قرار است قرارداد بسته شود حضور هر دو نفر الزامی بوده و هر دو باید برگه ها را امضا و اثر انگشت کنند.
 • لازم به ذکر است که بگوییم تمامی خودروهای شرکت اجاره ای بدون کارکرد بوده و دارای بیمه نامه کامل هستند.
 • شما باید به عنوان فردی که خودرو اجاره کرده اید از ماشین به درستی مراقبت کنید.
 • یکی دیگر از قوانین مهم در خصوص اجاره ماشین این است که کیلومتر خودرو به حد محدود و مجاز است یعنی به اندازه هر یک روزی که ماشین را اجاره کرده اید حق دارید تنها 250 کیلومتر با آن رانندگی کنید و اگر غیر از این باشد شما موظف هستید که مبلغ بیشتری در پایان کار و موقع تحویل اتومبیل بپردازید!
 • مبلغ 200 تا 500 هزار تومان از ودیعه به شما باز گردانده نخواهد شد تا 15 الی 20 روز بعد که استعلام خلافی خودرویی که اجاره کرده اید بررسی شود و اگر جریمه شده باشید مبلغ به عنوان پرداخت جریمه برداشته و در غیر اینصورت به شما عودت داده می شود (این قسمت در بند قرارداد ذکر شده است چرا که هر گونه جریمه به عهده فرد مستاجر است).
 • اگر ماشین را به مدت یک ماه اجاره کنید باید تنها 6 هزار کیلومتر با آن رانندگی کنید و در غیر اینصورت موظف به پرداخت مازاد مبلغ هستید.
 • اگر در حین اجاره، خودرو دزدیده شود فرد مستاجر موظف است تا زمانی که بیمه مبلغ ارزشی خودرو را می پردازد، به ازای هر روز اجاره خودرو پرداخت کند!

اگر اطلاعات بیشتری در رابطه با مدارک لازم برای اجاره خودرو دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید. 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *