روستای لایزنگان داراب

0 292

گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری است که با بسیاری از الگوهای دیگر گردشگری پیوند دارد. ولی وجه مشخصه آن استقرار در نواحی روستایی به شمار می رود. مضاف بر این، گردشگری روستاییبه کلیه فعالیت ها و خدماتی که به وسیله کشاورزان، مردم و دولت ها برای تفریح، استراحت و جذب گردشگر و نیز فعالیت هایی که به وسیله گردشگران در نواحی روستایی صورت می گیرد، گفته می شود. گردشگری روستایی دارای مزایای بسیاری است و می تواند جزء گزینه های مناسب برای کسب درآمد و استغال زایی و ایجاد تغییرات مثبت در درآمد روستایی در نظر گرفته شود. در ایران روستاهای بی شماری وجود دارند که امروزه به عنوان مقاصد اصلی گردشگران، به خصوص افرادی که دوست دارند در طبیعت وقت بگذرانند، محسوب می شوند. روستاها به خاطر طبیعتی که دارند بسیار مورد توجه هستند و افراد برای فرار از شهرها و دوری از استرس و هیاهوی موجود در شهر به این نواحی پناه می برند. روستای لایزنگان داراب یکی از روستاهای گردشگری در استان فارس به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از طبیعت آن به آنجا سفر می کنند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این مقصد گردشگری اطلاعاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم.

معرفی روستای لایزنگان داراب

معرفی روستای لایزنگان داراب

استان فارس دارای شهرستان های زیادی است که قدمت بسیار بالایی دارند و یکی از آنها شهرستان داراب به حساب می آید. این شهرستان در جنوب استان قرار دارد و از آب و هوایی گرمسیری برخوردار و بارش های جوی در آن به صورت باران است. قسمتی از این شهرستان به صورت کوهستانی است که آب و هوایی نسبتا خنک تر نسبت به دیگر بخش های این شهرستان دارد. مردم روستاهای این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند و مرکبات آن از شهرت زیادی برخوردار است. از روستاهای این شهرستان می توان به روستای لایزنگان داراب اشاره کرد که در فاصله ۷۵ کیلومتری از شهر داراب قرار دارد و با عنوان سرزمین گل‌ های محمدی شناخته می شود. محصول عمده مردم این روستا گل محمدی محسوب می شود که باعث شده است که به عنوان یکی از قطب های گل محمدی در ایران مشهور شود. این روستا در محوطه ای کوهستانی قرار گرفته است، به همین خاطر آب و هوایی کوهستانی دارد و در فصل های گرم سال این محوطه بسیار خنک می شود. همچنین موقعیت جغرافیایی آن باعث شده است که این روستا طبیعتی بی نظیر داشته باشد. سالانه افراد زیادی به خاطر آب و هوا و طبیعت بی مانندش به سمت آن گسیل می شوند.ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

این روستا در میان دره ای قرار دارد و دور تا دور آن را تپه های مرتفع فرا گرفته اند که صحنه ای فوق العاده را در پیش چشم مسافران به نمایش می گذارد. در این روستا می تواند باغ های میوه زیادی را ببنید که تماشای آنها خالی از لطف نیست. بادام، گردو، الوزرد، انار، مویز، انجیر، هلو، پرتقال، نارنگی، توت، گوجه درختی، گل محمدی، شلیل و … برخی از درختان باغات این روستا را تشکیل می دهند. منطقه ای بیسار زیبا با نام باغکر در این اطراف این روستا وجود دارد که شامل درختان بلند و قطوری که سر به فلک کشیده می شود. در این منطقه چشمه های زلال و پر آبی وجود دارد که بر زیبایی محیط می افزایند. علاوه بر این در کوه های اطراف روستا می توانید شاهد غارهای متعددی باشید که غار لای سنه، غار معدن گاه، غار باغ کر، غار پیرنو، غار پیر شیخ علی، غار گلو آبک، غار پس کمانه، غار چاه شمسی، غار چاه زرد و … برخی از غارهای این منطقه به شمار می آیند. خانه های مردم روستا هنوز به صورت سنتی و از مصالح بومی ساخته شده اند.

راه های دسترسی به روستای لایزنگان

راه های دسترسی به روستای لایزنگان

برای اینکه به این روستا بروید راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها سفر با وسایل حمل و نقل عمومی به شمار می رود. می توانید بلیط اتوبوس داراب را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید و به این شهر بروید. پس از اینکه به داراب رسیدید، با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به این روستا بروید. روشی دیگر سفر به این ناحیه، استفاده از خودرو شخصی است. برای این کار باید در جاده داراب – حاجی آباد شوید و به سمت روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای لایزنگان داراب

دیدن این روستا رایگان است و نیازی نیست هزینه ای از این بابت پرداخت کنید. امکانات رفاهی چندانی در این منطقه وجود ندارد پس به یاد داشته باشید که کلیه وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید. می توانید از محصولات مردم روستا به عنوان سوغاتی برای خود و آشنایانتان چیزی بخرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.