آبشارها یکی از جاذبه های طبیعی هستند که در بین دوستداران طبیعت و طبیعت گردان بسیار پر طرفدار هستند. آبشار بخشی در رودخانه یا نهر است که آب بر روی مجموعه ای از قطرات شیب دار جاری می شود. آبشارها می توانند به روش های مختلفی شکل بگیرند، اما متداول ترین و رایج ترین روش شکل گیری این ها این است که رودخانه قبل از حرکت بر روی صخره های نرم تر، بر روی لایه ای از سنگ بستر مقاوم قرار می گیرد، که سریع تر فرسایش می یابد و منجر به سقوط فزاینده ای می شود. از قرن هجدهم آنها به عنوان مقاصد گردشگری و منابع انرژی آبی مورد توجه قرار گرفتند. در ایران تعداد زیادی از این جاذبه های طبیعی جذاب وجود دارد که یکی از آنها آبشار کاسه رود در شهرستان داراب استان فارس واقع شده است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را برای شما فراهم کرده ایم. کسانی که به این موضوعات علاقمندند و یا می خواهند زمانی برای دیدن این آبشار بروند بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهند. در این مطلب به معرفی این جاذبه می پردازیم و راه های رفتن و شرایط دیدار از آن را بررسی می کنیم.

معرفی آبشار کاسه رود

معرفی آبشار کاسه رود

شهرستان داراب که در استان فارس قرار دارد یکی از شهرستان های قدیمی این استان پهناور به شمار می رود. در این شهرستان که آب و هوایی گرمسیری دارد، بخش هایی دیده می شود که کوهستانی هستند و آب و هوای آن ها نسبت به دیگر بخش های شهرستان خنک تر و مطبوع تر است. داراب با شهرستان‌های نی‌ریز، فسا، استهبان، جهرم، زرین‌دشت و لارستان در استان فارس و حاجی‌آباد در استان هرمزگان مرز مشترک دارد. در این شهرستان می توانید مراکز گردشگری متعددی را ببنید که یکی از آنها آبشار کاسه رود به شمار می رود که در 80 کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب و در دل کوه ‌های سر به فلک کشیده جریان دارد. این آبشار در دره‌ای به نام دره فورگ جاری و در مسیر این دره آبشارهای متعددی ایجاد شده است. از آنجایی که در اطراف این آبشار طبیعتی زیبا و دیدنی شکل گرفته است سالانه افراد زیادی برای تفریح و گردش به این محل می روند. آنها زمانی را دل طبیعت می گذرانند و از زیبایی های آن نهایت لذت را می برند و آرامش و آسایشی را که نیاز دارند از آن می گیرند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

گرداگرد کاسه رود را کوه های بلندی فرا گرفته اند که در کنار آبشار طبیعتی زیبا را خلق کرده اند. آب این آبشار، شیرین و بسیار فراوان است و با چشمه های بالا دست نیز ترکیب می گردد و بخشی از اراضی دشت حاصلخیز را سیراب می کند. آبشار کاسه رود با گذشتن از بستر 4 کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می ‌رسد. این پل دارای چهار دهانه 35 متری و ارتفاع 84 متر است و به صورت قوسی بین دو تونل به طول‌های 358 متر و 278 متر قرار دارد و جنس آن از بتون و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است. در اطراف این آبشار خزه های مختلفی دیده می شود که سرسبزی خاصی به آبشار بخشیده اند و نمایی خاص دارند. در پایین دست این آبشار حوضچه ای تشکیل شده است که می تواند محل مناسبی برای آب تنی در فصل های گرم سال باشد.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

اگر می خواهید با وسایل حمل و نقل عمومی به این آبشار بروید می توانید اقدام به تهیه بلیط اتوبوس داراب از مستر بلیط کنید و به این شهر بروید. پس از اینکه به این شهر رسیدید باید با کمک وسایل نقلیه ای که به سمت منطقه فورگ می روند حرکت می کنند خود را به این آبشار برسانید. در صورتی که با خودرو شخصی سفر می کنید و مبدا شما شهر داراب است باید وارد جاده داراب حاجی آباد شوید و 80 کیلومتری این جاده وارد جاده ای فرعی شوید که به سمت فروگ شما را هدایت می کند.

بازدید از آبشار کاسه رود

برای رفتن به این آبشار هزینه خاصی نیاز نیست پرداخت کنید و تماشای آن رایگان است. به یاد داشته باشید در اطراف این آبشار امکانات رفاهی و خدماتی خاصی وجود ندارد پس کلیه وسایل و لوازم مورد نیازتان را به همراه داشته باشید تا در آنجا دچار مشکل نشوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *