لشت نشا

0 545

وقتی پای سفر و گردش به میان می آید، اولین گزینه ای که به ذهن همه ما می رسد، شمال کشور و استان هایی مانند گیلان و مازندران هستند. گیلان را می توان زیباترین استان کشور دانست. استانی پوشیده از جنگل ها و نزدیکی به دریای زیبای خزر. امروز در مجله مستر بلیط می خواهیم یکی از شهرهای همیشه سبز گیلان را به شما معرفی کنیم. همانطور که می دانیم، گیلان شهرهای بسیاری دارد که نیمی از آن ها به معروفیت رشت نیستند اما در زیبایی و سرسبزی، چیزی از رشت کم ندارند. امروز می خواهیم به شهر لشت نشا برویم و با جاذبه های بی نظیر آن آشنا شویم. پیش از هر چیزی باید این نکته را متذکر شویم که معرفی کامل جاذبه های این شهر زیبا، در یک مقاله ممکن نیست، با این حال تلاش می کنیم اطلاعات را به صورت مختصر و مفید برایتان شرح دهیم.

درباره شهر لشت نشا‌

درباره شهر لشت نشا‌

استان گیلان با داشتن جنگل های بسیار زیاد و آب و هوای مطلوب و بسیار دلچسبی که دارد، یکی از بهترین مکان ها برای کاشت برنج است. می دانیم که کاشت برنج در شالیزار ها به آب بسیار زیادی نیاز دارد، از این رو استان گیلان برای این کار محدودیتی ندارد. نام این شهر نیز به نوعی به شالیزار های برنج گیلان بر می گردد. از گذشته تا به حال، برنج کاری در گیلان بسیار مرسوم بوده است، در زبان گیلکی نیز نشا به معنی کاشت برنج و لشت نیز خاک حاصل خیز یا همان گل است. افسانه و داستان های بسیاری درباره علت نامگذاری این شهر به لشت نشا وجود دارد. در ادامه می خواهیم یکی از معروف ترین این افسانه ها را به اختصار توضیح دهیم، پس تا با پایان این مطلب با مستر بلیط همراه باشید.

  • افسانه لشت نشاء

داستان نامگذاری این شهر، به قیام زنان علیه پادشاهی ظالم بر می گردد. گفته می شود در زمان های قدیم، گیلکی ها بدون پادشاه و در آسودگی تمام زندگی می کردند. با وجود اینکه هیچ پادشاه و فرمانروایی نداشتند، هر روز به مزرعه هایشان می رفتند و کار می کردند. چند سالی به همین منوال گذشت تا زمانی که مردم متوجه شدند با این گونه زندگی کردن، برخی از بزرگان صاحب مال و ثروت بیشتری نسبت به سایر مردم می شدند. از اینجا برخی از این ریش سفیدان به این فکر افتادند تا فرمانروایی را انتخاب کنند. بعد از مشورت و بحث تصمیم گرفتند یکی از بزرگان سرشناس را انتخاب کنند. در نهایت فردی به نام مروان، که به دلاوری مشهور بود را برای فرمانروا شدن انتخاب کردند. تا مدتی مروان به خوبی رفتار می کرد، اما بعد از چندی شروع به ظلم و ستم به مردم کرد. پول های مردم را چپاول می کرد و به هر طریقی بود از مردم بیگاری می کشید. بعد از مدتی بهانه گیری هایش مبنی بر اینکه به حرمسرا نیاز دارد شروع شد، دستور داد که دخترهای زیبای مردم برای خدمت به او، به حرمسرا داده شوند. مردم با یکدیگر مشورت کردند و به مروان گفتند روزی که دخترها در شالیزار مشغول برنج کاری بودند، خودش به آن جا برود و هر دختری را پسندید برای حرمسرای خود ببرد. روزی  که مروان برای انجام این کار به شالیزار رفته بود، زنان و دخترانی که در شالیزار بودند، شروع کردند از گل های شالیزار، گلوله هایی درست کردند و به سمت مروان و همراهانش پرتاب کردند، آنقدر این کار را انجام دادند تا همه ظالمان هلاک شدند. از آن روز این منطقه به لشت نشا معروف شد. حال که سال های زیادی از این افسانه می گذرد، لشت نشا به یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین شهرهای استان گیلان تبدیل شده و در تمام تعطیلات سال، پذیرای تعداد زیادی مسافر و توریست است.

طبیعت لشت نشا

  • طبیعت لشت نشا

همانطور که گفتیم، گیلان جنگل های بسیار زیادی دارد و همین موضوع سبب شده که اغلب شهرستان ها نیز با جنگل پوشیده شده باشند که لشت نشاء نیز از این موضوع مستثنی نیست. این شهر دیدنی از شمال به دریای زیبای خزر راه دارد و دارای سواحل بسیار فریبنده ای است. جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی در این شهر وجود دارند اما به دلیل توجه کمی که به آن ها می شود، مانند سایر نقاط گردشگری گیلان مشهور نشده اند، به همین دلیل این شهرستان به بهشت گمشده گیلان معروف شده است. وقتی که وارد شهر شوید، به خوبی متوجه خواهید شد که صفت بهشت به خوبی برازنده اش است. همچنین سواحل بسیار زیبای آن مانند ساحل زیباکنار و یا ساحل چمخاله به زیبایی و آرامش این منطقه می افزاید. طراوت و شادابی موجود در این شهر قابل توصیف نیست.

تاریخچه لشت نشاء

بناهای تاریخی بسیاری که در این شهر وجود دارند، نشان از تاریخچه کهن و با قدمت آن دارند. برخی از تاریخ شناسان با بررسی عمارت ها و خانه های تاریخی ای که در این شهر وجود دارند، می گویند که قدمت آن به دوران قبل از اسلام باز می گردد. در دوران مختلف مانند قاجاریه، صفویه و پهلوی لشت نشا دستخوش تغییرات زیادی شده و در طول تاریخ شاهد جنگ ها و خون ریزی های زیادی بوده است. برای مثال در زمان قدیم عمارتی به نام عمارت عادل شاه کبیر وجود داشته است. اما بعد از اینکه عادل شاه، از یکی از شاهان صفوی در حمله خود به این منطقه شکست خورد، فرمان داد این عمارت را به آتش بکشند، به طوری که امروز هیچ اثری از آن عمارت بزرگ و قدیمی وجود ندارد، اگرچه بعدها در آن مکان گلزار شهدا ساخته شد. یکی دیگر از مثال هایی که می توان برای اثبات تاریخ خونین لشت نشا‌ زد، عمارت هشتی میرزا علی خان امین الدوله است که در دوره قاجاریه ساخته شده است. با این حال به سرنوشت عمارت عادل شاه دچار شد و امروز خبری از جلال و زیبایی آن نیست. همچنین این شهر یکی از اولین مناطق در ایرن بود که هنگام ورود اسلام، مذهب شیعه را قبول کرد، این موضوع نیز یکی دیگر از علت های جنگ های بی شماری بود که در این منطقه رخ می داد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معرفی بخش های مختلف

یکی از علل محبوبیت این شهر برای مسافران و توریست نزدیک بودنش به رشت، مرکز استان گیلان، است. فاصله این شهر تا رشت تنها ۲۹ کیلومتر است که با ماشین سواری فقط بین ۴۰ الی ۱ ساعت طول می کشد. علاوه بر آن، این شهر ۵۲ روستا دارد که معروف ترین آن ها زیباکنار است. زیباکنار دارای یکی از زیباترین سواحل ماسه ای ایران است و هر سال بسیاری از مردم، برای گذراندن اوقات فراغت خود با خانواده یا دوستان به آن سفر می کنند. همچنین زیباکنار اقامتگاه های بوم گردی بسیاری نیز دارد که هم به صورت حضوری و هم اینترنتی می توان آن ها را رزرو کرد تا سفری بسیار دلنشین را تجربه کرد.

  • جاذبه های گردشگری و زیبای لشت نشا

علاوه بر این که لشت نشا، به مناطق گردشگری بسیاری مانند زیباکنار و رودخانه اوشمک، نزدیک است در خود شهر نیز مکان های دیدنی بسیاری وجود دارند که می توانید در سفرتان به گیلان، از آن ها دیدن کنید و با تاریخ بی نظیر بخشی از کشورمان آشنا شوید. یکی از این بناهای دیدنی، عمارت بلوک باشی است. این عمارت در دوران قاجار ساخته شده و با معماری ساده و دل نشینی که دارد، صمیمیت و مهربانی مردمان گیلکی را تمام و کمال نشان می دهد. این عمارت در دو طبقه ساخته شده است و در همسایگی خانه مردم بومی قرار دارد که این خود همبستگی و صمیمیت میان مردم و گذشتگان را می رساند. همچنین گفته می شود که در گذشته ریش سفیدان و بزرگان در این عمارت به موعظه و سخنرانی برای مردم می پرداختند.

دومین چیزی که در لشت نشا توجه توریست ها و مسافران را به خود جلب می کند، رودخانه اوشمک است که دقیق از وسط شهر می گذرد و فضایی بسیار دیدنی را به وجود می آورد. اغلب رودخانه هایی که در کشورمان وجود دارند، خشک و بی آب شده اند. اما رودخانه اوشمک نه تنها خشک نشده بلکه به دلیل متصل بودنش به دریای خزر، ماهی های بسیاری را دل خود پرورش می دهد. این رودخانه یکی از پرطرفدار ترین مقاصد گردشگران در این شهر سرسبز و زیبا است. در نزدیکی رودخانه اوشمک نیز، بازارچه محلی برای خرید سوغات و خوراکی های محلی گیلان وجود دارد. غذاها و شیرینی های محلی شمال کشور، یکی از خوشمزه ترین خوراکی هایی هستند که می توان در ایران خورد. این بازارچه در روزهای فرد یکشنبه و سه شنبه فعالیت می کند. مردمان بومی و محلی نیز بسیاری از خرید هایشان را از این بازارچه انجام می دهند. انواع و اقسام سوغاتی در این بازار وجود دارد، اما پیشنهاد ما به شما بیسکوییتی است که به نون خشک معروف است. شاید تصور کنید که قرار است با نان خشک مواجه شوید، اما گول اسمش را نخورید. این بیسکوییت یکی از خوشمزه ترین شیرینی هایی است که در شمال وجود دارد، و مانند آن را در هیچ یک از شهرهای شمالی نمی توانید پیدا کنید. پس حتما آن را امتحان کنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

تمام شهرهای شمالی، به دلیل نزدیکی به دریا و باران های طولانی مدت، آب و هوایی مرطوب و شرجی دارند. با این حال بهترین زمان سفر به گیلان و لشت نشا، فصل بهار و پاییز است. در فصل تابستان دمای هوا گاهی به ۳۷ درجه نیز می رسد. از طرف دیگر در زمستان نیز هوا به قدری سرد می شود، که منفی ۵ درجه نیز می رسد. با این اوصاف فصل بهار و ماه های مهر و آبان بهترین زمان برای سفر به بهشت ایران هستند.

آدرس و نحوه دسترسی

راه های مختلفی برای رفتن به لشت نشا وجود دارند اما به دلیل نزدیکی آن به رشت، بهترین راه این است که به رشت و بعد از آن جا با ماشین به بهشت گمشده گیلان بروید و از زیبایی های آن بهره مند شوید. اگر قصد رفتن به رشت را دارید می توانید به صورت اینترنتی، بلیط اتوبوس رشت را از سایت مستر بلیط خریداری کنید. مستر بلیط برای شما لیستی از اتوبوس های موجود در تاریخ انتخابی تان را نمایش می دهد. با بررسی لیست موجود می توانید ارزان ترین بلیط را خریداری کنید. خرید اینترنتی بلیط از مستر بلیط، مزایای بسیار بیشتری نسبت به خرید حضوری دارد. به طور مثال علاوه بر صرفه جویی در وقت، از تخفیف هایی که به صورت اینترنتی وجود دارند نیز بهرمند می شوید و تا حد زیادی، در هزینه های سفر خود صرفه جویی می کنید.

آدرس: استان گیلان، ۲۹ کیلومتری شهرستان رشت، شهر لشت نشا.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.