سفر به روستاها امروزه به یکی از پرطرفدار ترین انواع سفر تبدیل شده است. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی – اجتماعی در نیمه دوم قرن هجدهم در بریتانیا و سپس سایر کشورهای اروپایی ظاهر شد. رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال 1945 آغاز گردید. در این دوران به دلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابجایی، راهیابی به روستا آسان شد و تقاضا برای بازدید از مناطق روستایی رو به افزایش نهاد. شرایط طبیعی همراه با ساختار اجتماعی و فرهنگی محیط روستا اشکال گوناگون و متنوعی از روستاها را به وجود می آورند. این وجوه تمایز، خود خالق جاذبه هایی است که گردشگران روستایی را به بازدید از این مناطق علاقه مند می سازد. ایران یکی از کشورهایی است که در جای جای آن روستاهای گوناگونی به چشم می خورد که مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت هستند. یکی از این روستاها که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، منطقه ایرندگان به شمار می آید.

معرفی منطقه ایرندگان

معرفی منطقه ایرندگان

در این قسمت از مجله مستر بلیط در مورد یکی از مناطق گردشگری در شهرستان خاش که با نام منطقه ایرندگان شناخته می شود توضیحاتی را برای شما ارائه می کنیم. شهر خاش با ارتفاع 1394 متر از سطح دریا از مرتفع ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان به شمار می آید. ارتفاع محل باعث شده این شهر از هوای نسبتاً معتدلی در استان برخوردار باشد. متوسط بارش سالانه حدود 148 میلیمتر و متوسط دمای سالانه 2/ 21 درجه سلسیوس است. این شهر در محدوده سرحد بلوچستان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین بخش های این استان به حساب می آید. در این شهرستان جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها منطقه ایرندگان به شمار می رود و از آب و هوایی مناسب در فصول گرم سال برخوردار است. این منطقه از روستاها و قسمت های مختلف تشکیل می شود که از شمال به شهر خاش و از جنوب به شهرستان ایرانشهر و از شرق به شهرستان مهرستان(زلبلی) و سیب سوران و از غرب به روستای کارواندر محدود می شود. روستاهای ايرندگان در دو طرف حاشيه يك رودخانه بزرگ با طول ٥٠ كيلومتر منظره و چشم اندازی زيبا از طبيعت پاك و سرسبز را به نمايش مي گذارد و از باغات خرما، جنگل های گز، نی زارهای فراوان، مزارع گندم و جو تشكيل است. در رشته كوه بيرك ايرندگان گونه های جانوری و گياهی زيادی از قبيل پلنگ، قوچ، بز كوهی، خفاش دم موشی، انواع خزندگان، كبك و تيهو و درختان داز و پُرك، بنه و صدر وحشی نيز وجود دارد از ديگر ظرفيت های اين منطقه كوهستانی می توان به وجود داروهای گياهی نيز اشاره كرد.

جاذبه های گردشگری ایرندگان

جاذبه های گردشگری ایرندگان

ايرندگان ظرفيت های گردشگری، ديدنی و تاريخی زيادی در خود جای داده است كه قلعه ايرندگان، سنگ نگاره های كوه چهارگَران، غار صداكی، غار گواتامك و … از جمله مهمترين اين جاذبه ها هستند. در ادامه توضیحاتی در مورد آنها برای شما می دهیم.

قلعه ايرندگان

این قلعه را مربوط به دوران قاجار می دانند ولی احتمال داده می شود که بیش از این زمان قدمت دارد. محل قرار گیری این قلعه در روستای ده قلعه است و در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۰۹ در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است. گفته می شود که در زمان افشاریه محل زندگی حاکمان این منطقه بوده است که از آن جمله می توان به دوست محمد، مم دوست، سبز علی و رحیم خان اشاره کرد. قلعه در دو طبقه ساخته شده است و پلانی مستطیل شکل دارد، مساحت آن برابر با 592 متر مربع می شود و حصاری که در اطراف آن کشیده شده، دارای سه متر ارتفاع است.

سنگ نگاره های كوه چهارگران

سنگ نگاره های كوه چهارگران

این سنگ نگاره های یکی دیگر از آثار تاریخی این منطقه به شمار می روند که توسط اهالی ساکن در این محل پیدا شده اند. متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد این اثر تاریخی وجود ندارد و به علت فعالیت طبیعی بخشی از آنها بین رفته است.

غار صداكی

این غار یکی از جاذبه های طبیعی موجود در شهرستان خاش است که در منطقه ایرندگان قرار دارد. این غار در ارتفاع 1500 متری از سطح زمین در رشته کوه بیرک قرار گرفته است و یکی از جاذبه های اشناخته این منطقه به شمار می رود. این غار در ۵۵ کیلومتری شهر خاش و بالا دست روستای پستاک قرار گرفته است و ویژگی های منحصر به فردی دارد که از آن جمله می توان به سه چاهک و یک دهانه چشمه آب اشاره کرد. تا کنون کسی موفق نشده است که به انتهای این غار برسد.

غار گواتامك

این غار نیز از جاذبه های طبیعی زیبا و حیرت انگیز در منطقه ایرندگان به شمار می رود که در رشته کوه بیرک واقع شده است. این غار دارای دهانه ورودی با ارتفاع 3 متر و عرض 1.5 متر است که پس از ورود به دالانی می رسد که هر به پیش می رود بر عرض و ارتفاع آن افزاده می شود.

راه های دسترسی به منطقه

راه های دسترسی به منطقه

اگر از آن دشته افرادی هستید که می خواهید به این منطقه سفر کنید می توانید با خرید بلیط اتوبوس خاش به شهر خاش بروید سپس از آنجا به سمت این منطقه حرکت کنید. اگر هم تصمیم دارید با خودرو شخصی به این سفر بروید می توانید به سمت جاده ایرندگان حرکت کنید و به شهر ده رییس بروید.

بازدید از منطقه ایرندگان

برای دیدار از این محل نیازی به پرداخت هزینه ندارید و می توانید در تمامی روزهای هفته به آنجا بروید و از طبیعت بی نظیر و همینطور جاذبه های تاریخی آن دیدار کنید و لحظاتی خوشرا به همراه دوستان و همراهانتان تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *