پارک کوهستان جلفا

0 1,600

اهميت رو به افزايش فضای سبز در برنامه های رشد و توسعه، از دو نظر قابل توجه است. اول به عنوان عاملی متعادل كننده در زندگی شهری به لحاظ زيست محيطی آن كه وظيفه اش جلوگیری از افزایش آلودگی هوا در شهر ها است. همچنين فضاهای سبز به جهت زيبا سازی شهرها از يك سو و مكانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان از طرف ديگر، در برنامه ريزی های شهری جایگاهی خاص دارد. انسان به صورت ناخودآگاه نیازی ویژه ای به طبیعت دارد، و بسیاری از افراد هستند که به دلایل مختلف توانایی خروج از شهر و رساندن خود به طبیعت را ندارند به همین خاطر احتیاج که مناطقی در شهرها وجود داشته باشد که شهروندان بتوانند از آنها به عنوا رفع نیاز به طبیعت استفاده کنند. همچنین آثاری كه از طريق كاهش فضای سبز شهری بر اكولوژی شهری به ويژه در زمينه های اقليم، هوا، خاك، آب های زيرزمينی و جامعه‌ی حيوانی گذاشته می شود، آن چنان زیاد است كه عناصر سازنده‌ی آن را در محيط شهری به كلی دگرگون می كند. امروزه در هر شهر از ایران می توانید این فضای سبز ها یا پارک ها را مشاهده کنید. یکی از این پارک ها که در شهر جلفا استان آذربایجان شرقی قرار دارد، پارک کوهستان جلفا نامیده می شود.

معرفی پارک کوهستان جلفا

معرفی پارک کوهستان جلفا

در این بخش از مجله مستر بلیط به دنبال آشنا کردن شما بیشتر شما با پارک کوهستان جلفا هستیم. اگر علاقه دارید در مورد این پارک و همچنین امکانات آن بیشتر بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. جلفا که در مرز ایران و کشور آذربایجان قرار دارد، یکی از شهر های قدیمی ایران نیز به شمار می آید. در این شهر می توانید تعداد زیادی از آثار تاریخی و فرهنگی را مشاهده کنید. این شهر زمانی یکی از شهرهای ارمنی نشین ایران به شمار می آمد و تعداد زیادی از هموطنان ارمنی ما زمانی در این شهر زندگی می کردند. آب و هوای جلفا در زمستان سرد و در تابستان ملایم و معتدل است به همین خاطر می توان گفت که این شهر مقصدی مناسب برای سفرهای تابستانی محسوب می شود. یکی از جاهایی که افراد در حین سفر می توانند به آنجا سر بزنند پارک های شهری هستند. شهر جلفا پارک های زیادی دارد ولی شاید بتوان گفت بزرگ ترین و معروف ترین آنها، پارک کوهستان است. این پارک در قسمت شمال غربی شهر و در حاشیه رود ارس قرار دارد و از یک سمت نیز  به کوه می رسد. در این پارک امکانات متعددی قرار داده شد است تا لحظات خوش برای بازدیدکنندگان رقم بخورد. اکثر مسافران در زمان دیدار از جلفا این مکان را برای چادر زدن انتخاب می کنند.

امکانات پارک کوهستان

هر پارک از امکانات رفاهی متعدد تشکیل می شود که برخی بیشتر و برخی کمتر از شامل این امکانات می شوند. پارک کوهستان نیز از این قاعده مستثنی نیست و امکانات زیادی را در خود جای داده است که در ادامه برخی از آنها را به اختصار توضیح می دهیم.

دریاچه مصنوعی

این پارک علاوه بر اینکه در حاشیه رود ارس قرار دارد، دارای دریاچه مصنوعی نیز است. در این دریاچه قایق هایی وجود دارد که امکان قایق سواری در دریاچه را برای شما میسر می کنند و اکثر این قایق ها قایق های پایی هستند.

زیپ لاین

یکی از بخش های پر هیجان این پارک زیپ لاین است. زیپ لاین فعالیتی است که در آن فرد به وسیله سیم و دیگر تجهیزات ایمنی از ارتفاعات به سمت پایین حرکت می کند. که هیچانی مضاعف را برای استفاده کنندگان خود به همراه می آورد. اگر دارای مشکل خاص و یا ترس از ارتفاع هستید بهتر است این سرگرمی را امتحان نکنید.

ویلاهای اجاره ای

ویلاهای اجاره ای

چندین ویلا در این پارک وجود دارد که در حاشیه کوه واقع شده اند و نمایی زیبا رو به پارک و شهر دارند. در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید از این ویلاها جهت اسکان استفاده کنید.

مسیرهای پیاده روی

مسیر هایی جهت استفاده افرادی که به پیاده رویی علاقه مند هستند در این پارک تعبیه شده است. در صورتی که به پیاده روی علاقه دارید می توانید در صبح و یا شب برای پیاده روی به این مکان بروید. البته که منظره ای که در شب می توانید مشاهده کنید بسیار دیدنی تر است.

امکانات دیگر

از دیگر امکاناتی که می توان در این پارک مشاهده کرد، سرویس بهداشتی، انواع فروشگاه ها، نمازخانه، پارکینگ و … هستند.

راه های دسترسی به پارک کوهستان

راه های دسترسی به پارک کوهستان

روش های ختلفی برای سفر به جلفا است که یکی از آنها استفاده از قطار است، شما می توانید با خرید بلیط قطار جلفا خود را به این شهر برسانید. در ضمن می توانید با خودرو شخصی نیز به این شهر سفر کنید.

شرایط بازدید از پارک کوهستان جلفا

دیدار از این پارک بدون هزینه ورودی است ولی برای استفاده از هر یک از امکانات آن باید هزینه ای را  به طور جداگانه پرداخت کنید. از آنجا که این پارک در حاشیه رودخانه و دامنه کوه قرار دارد می تواند به نوعی طبیعت گردی نیز به شمار آید و برای کسانی که به طبیعت علاقه دارند مکانی ایده آل محسوب شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.