دشت ماران کوه

0 345

هر ساله با فرا رسیدن تعطیلات، موج عظیمی از مسافران به سوی شمال کشور سرازیر می شود. شهرستان سرسبز آزاد شهر به عنوان یکی از زیباترین مناطق استان گلستان، مورد توجه گردشگرانی واقع بوده که علاقه بسیاری به گشت و گذار در دل طبیعت دارند. شما می توانید پس از تهیه بلیط اتوبوس آزاد شهر و لذت بردن از جاذبه های بی نظیر آن، به رامیان نیز که در نزدیکی این شهرستان زیبا قرار دارد، سری بزنید و از مناظر طبیعی شگفت انگیز نواحی شمال کشور، نهایت استفاده را ببرید. یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی که در این منطقه وجود دارد، قلعه ماران است. این مکان با نام های قلعه موران، دشت ماران کوه و دژ تاکی نیز شناخته می شود و همه ساله پذیرای کوه نوردان و طبیعت گردانی است که به استان گلستان سفر می کنند. دشت ماران کوه در 76 کیلومتری مرکز استان گلستان واقع شده و برای دسترسی به آن تنها کافی است 12 کیلومتر از شهر رامیان به سمت غرب رانندگی کنید. لازم به ذکر است که این منطقه به دلیل برخورداری از موقعیت مکانی بسیار مناسب و استراتژیک، انتخاب شاهان سلسله ها و قبالیل بی شماری برای حکمرانی بوده است. خوب است به این مطلب نیز توجه داشته باشید که دشت ماران کوه، تنها یک جاذبه گردشگری طبیعی نیست. بلکه مکانی تاریخی و بر جای مانده از زمان حکومت اشکانیان است. به این ترتیب، علاوه بر تفریح در این دشت سرسبز و فتح قلعه ماران، لذت سفر به تاریخ پرشکوه ایران را نیز خواهید چشید.

تاریخچه دشت ماران کوه

تاریخچه دشت ماران کوه

جالب است بدانید که مثل بسیاری از شهرهای ایران، آزاد شهر در ابتدا روستایی کوچک واقع در استان گلستان به نام «قره تکن» بوده که به مرور زمان توسعه یافته است و به شهری پر رونق تبدیل می شود. عصر پهلوی نقطه عطف پیشرفت این شهر محسوب می شود. در همین زمان بود که با بازدید رضا شاه و مورد پسند واقع شدن این منطقه جنگلی خوش آب و هوا توسط او، نام روستا از قره تکن به شاه پسند تغییر پیدا کرد. البته عده ای نیز علت نام گذاری این مکان را وجود گلی دارای خواص دارویی، معروف به شاه پسند می دانند که البته قابل پذیرش نیست. چرا که این گیاه در واقع بومی اروپا و آمریکا بوده و به عنوان گل زینتی برای تکثیر به این منطقه منتقل شده است. حال اگر آزاد شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اید و تمایل دارید که با گشت و گذار در این مکان دیدنی، خاطراتی به یاد ماندنی را در ذهن خود ثبت کنید، در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا به اطلاعات مفید بسیاری در خصوص آن دست پیدا کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

لازم به ذکر است که در زمان گذشته، قلعه ای سنگی و غیر قابل نفوذ به قدمت هزاران سال در ارتفاعات ماران کوه ساخته شده بود اما بعدها به دلایلی تخریب می شود. بر طبق نظرات برخی کارشناسان، این بنا در دوران تیموریان و حکومت پادشاهان عرب هم مورد استفاده قرار می گرفته است. بر اساس تاریخ های به جای مانده مشخص شده است که در زمان های گذشته، روزی تیمور لنگ و پسرش راهی رامیان می شوند و به همین مناسبت دستور ساخت دو قلعه دیگر را نیز می دهند. سپس خود تیمور لنگ شخصا نام یکی از دژ ها را «میرانشاه» می گذارد که اتفاقا نام یکی از پسرانش است و از آن زمان تا به اکنون به آن قلعه ماران می گویند. در اطراف این کوه دیدنی، بقایایی نیز از یک زندان باستانی دیده می شود که اطلاعات کاملی در مورد آن در دسترس نبوده است و برای تخمین قدمتش باید مطالعات بیشتری صورت گیرد. برخی از رودهای منطقه از همین کوهستان سرچشمه می گیرند. رودهایی مانند قره چای، خاک پیرزن، جادره و پشمکی از ارتفاعات ماران کوه مسیر خود را به زمین های اطراف آغاز می کنند.

شرایط بازدید از دشت ماران کوه

با وجود اینکه بعضی از کوهنوردان ترجیح می دهند تا در فصل سرما به این قله صعود کنند، مستر بلیط بهترین زمان برای بازدید از قلعه ماران را هنگام بهار و به خصوص ماه اردیبهشت می داند. چرا که در آغاز سال نو، سرتاسر دشت رخت سبز به تن کرده است و گل های رنگارنگ دامن پر مهر طبیعت، منظره ای مسحور کننده را برای چشم های شما به ارمغان می آورند. البته فصل پاییز هم با حضور برگ های زرد، نارنجی، طلایی و سرخ چشم انداز شگفت انگیزی ایجاد می کند که دیدنش خالی از لطف نیست و فتح این قله را به تجربه ای بسیار لذت بخش برای شما تبدیل خواهد کرد. ناگفته نماند که در فصل تابستان نیز دشت ماران کوه میزبان گردشگران متعددی است که از سراسر ایران به منظور تفریح و وقت گذرانی در این منطقه خوش آب و هوا جمع شده اند. هرچند باید عواملی همچون میزان شرجی بودن هوای شهرستان رامیان و مسیر جنگلی که برای صعود به قلعه ماران مورد استفاده قرار می گیرد را هم در نظر داشته باشید.

شرایط بازدید از دشت ماران کوه

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسیر اصلی دسترسی به دشت میران کوه، از روستای پا قلعه در گلستان شروع می شود. برای رسیدن به این منطقه گردشگری، امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی وجود ندارد و شما باید با خودروی شخصی عازم آنجا شوید. پس از اینکه حدود 2 کیلومتر از مرکز این روستا عبور کردید، باید خودروی خود را کنار جاده پارک کنید و در مسیر صعود به قلعه میران کوه قدم بگذارید. بدون شک پیاده روی در هوای دل انگیز و طبیعت زیبای این منطقه، اوقاتی بسیار فرح بخش برای شما رقم خواهد زد. اگر تمایل داشته باشید که شب را در محیط آرام و بی هیاهوی روستا سپری کنید، یک خبر خوب برای شما داریم. عده ای از مردم محلی روستای پا قلعه، خانه های سنتی خود را به صورت موقت به مسافران اجاره می دهند. شما می توانید به انتخاب خودتان، شب را در یکی از این خانه های گرم و صمیمی به صبح برسانید. صعود به قلعه ماران آزاد شهر از این روستا به توانایی های خود شما بستگی دارد و چیزی در حدود 2 تا 3 ساعت طول خواهد کشید. در آغاز راه، مسیر منتهی به قله خشک است. اما هنگامی که کمی جلوتر می روید، با جنگلی رویایی رو به رو می شوید و بعد از پشت سر گذاشتن این جنگل، مسیر دوباره خشک و کوهستانی خواهد بود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.