تپه کوده؛ معرفی + راه های دسترسی

0 272

رشتخوار از شهرهای استان خراسان رضوی است که در قسمت جنوبی آن قرار دارد و از پیشینه ای غنی برخوردار است. این موضوع را می توان از آثار کشف شده در این ناحیه به خوبی درک کرد.

بقایای اشیایی که در این منطقه یافته اند، مشخص کرده است که این شهر از دوران ماقبل تاریخ همیشه محل سکونت شماری از انسان ها بوده است. آثاری که در این منطقه پیدا شده است که به دوران های مختلفی از زندگی در ایران باز می گردد. این شهر در زمان حکومت خوارزمشاهیان، تیموریان و صفویان دارای اهمیت زیادی بود و از رونق فوق العاده ای برخوردار بوده است.

از آثاری تاریخی این شهر می شود به بقایای مسجد، مزار رکن الدین محمود سنجانی و تپه کوده اشاره کرد. مجله مستر بلیط می تواند مکانی برای دریافت اطلاعات در مورد آثار تاریخی کمتر دیده شده در ایران باشد، پس با دنبال کردن این مجله اطلاعات خود از آثار تاریخی ایران را افزایش دهید.

معرفی تپه کوده

تپه کوده به دوران پیش از تاریخ ایران باستان بر می گردد، در شهرستان رشتخوار روستای کوده قرار دارد. این منطقه دارای زمین های مناسبی برای کشاورزی است و در آن درختان پسته کشت می شود. بقایای اشیایی که در ناحیه پیدا شده بیانگر زندگی از گذشته های بسیار دور در این سرزمین است. در سال 1376 تحقیقاتی در مورد این تپه توسط آقای رجبعلی لباف انجام گرفت که منجر به یافت اشیایی از جمله کوزه های سفالی تا نقره شد.

همچنین مشخص شد که تاریخ این منطقه به پیش از پیدایش خط می رسد و احتمال می رود تمدن موجود در این مکان بر اثر زلزله، سیل و یا هجوم بیگانگان به کلی از بین رفته باشد. این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۷۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان رشتخوار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “رشتخوار” را مطالعه نمایید.

وجه تسمیه

نام این منطقه از روستایی در نزدیکی همین منطقه گرفته شده و کوده به معنا تپه یا توده های بلند خاك یا هر انباشت دیگری است.

ساختار تپه کوده

ساختار تپه کوده

این تپه دارای ابعادی در اندازه 18×14 متر و ارتفاع حدود 4 متر از سه جهت به زمین های كشاورزی و از جهت جنوب غرب به یك جاده خاكی می رسد.

اگر به دنبال سفری ارزان قیمت هستید، اتوبوس گزینه مناسب است پس برای سفر ارزان به رشتخوار می توانید بلیط اتوبوس را از مستر تهیه کنید و از مزایای آن نیز برخوردار شوید.

راه های دسترسی به تپه کوده

همانطور که گفته شد این تپه در روستای کوده از توابع رشتخوار قرار دارد. بنابراین اگر تمایل به دیدار این مکان دارید باید به این شهر سفر کنید، سپس خود را به این روستا برسانید. استفاده از خودرو شخصی می تواند بهترین راه برای رفتن به این ناحیه باشد. فاصله تپه توده از شهر رشتخوار 119 کیلومتر است و حدود 1 ساعت و 50 دقیقه طول می کشد تا به این مکان برسید.

شرایط بازدید

برای بازدید از اینجا نیازی به پرداخت هزینه ندارید و می توانید رایگان و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای یا خرید بلیط از آن دیدن داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.