قلعه هزار در؛ معرفی + راه های دسترسی

0 428

حتما تا کنون راجع به نقش قلعه ها در زمان های گذشته مطالبی شنیده اید که برخی از آنان می گویند از قلعه ها برای حفاطت مرز و نگهبانی استفاده می کردند. قلعه هزار در هم از دیگر قلعه های کهن مستثنا نیست. قلعه هزار در، در شهر بسیار زیبا و تاریخی آبدانان واقع شده است که هرساله گردشگران بی شماری را به خود جذب می کند‌.

همچنین شهر آباندانان علاوه بر قلعه هزار در مکان های تاریخی دیگری را هم در خود جای داده است که بازدید از آنان خالی از لطف نیست. شاید برایتان سوالی پیش آمده باشد که چرا نام این قلعه هزار در است؟ با مجله مستر بلیط همراه باشید تا علت نام گذاری این قلعه و همه چیز ناگفته را برایتان توضیح و شرح دهیم.

درباره

معرفی قلعه هزار در

قلعه هزار در یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین قلعه ها در گذشته به شمار می رفت. این قلعه که وسعت بسیاری دارد، دارای درهای هلالی شکل زیادی بوده است، که به دلیل زیاد بودن در ها نام آن را قلعه هزار در گذاشته اند. این مجموعه تاریخی کاملا سنگی به دلیل جنس مصالح آن و نوع ساختار دیوار های اطراف به راحتی ثابت می کند که یک قلعه نظامی و جنگی در گذشته بوده است.

منظور از قلعه نظامی و جنگی این است که در زمان هایی که یک جنگ رخ می داد، از این قلعه برای نگهداری اسلحه و آموزش نیروها و جنگنده ها استفاده می کردند. همچنین یک قلعه مشخص کننده مرز بود و هرکس که می توانست قلعه را تخریب کند، پس از آن به راحتی وارد شهر می شد. قلعه هزار در هم در منطقه ای مرزی واقع شده و نشان گر همین موضوع است.

تاریخچه

قلعه هزار در، متعلق به دوران و سلسله ساسانیان است که حدودد 1500 سال سن و قدمت دارد. این قلعه بسیار قدیمی، به خوبی نشان می دهد که معماران در گذشته از هوش و زکاوت بسیار بالایی برخوردار بوده اند؛ زیرا با گذشت چندین قرن هنوز شکل و ظاهر خود را به خوبی حفظ کرده اند.

این منطقه تاریخی در گم نامی به سر می برد و کسی از گذشته و اطلاعات آن خبری نداشت، تا اینکه در سال 1379 به ثبت ملی رسید و همه مردم را از وجود خود آگاه کرد. مستر بلیط همچنان سعی می کند که شما را برای سفری آسوده به شهر آبدانان و بازدید از قلعه هزار در آماده سازد، پس با ما تا انتها همراه باشید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر آبدانان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “آبدانان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این مجموعه تاریخی، طاق های هلالی شکل متعددی دارد؛ که جنس تمام آن ها از سنگ است. البته باید بدانید که در بیشتر بناهای تاریخی پیش از اسلام، مکان هایی که ساخته می شدند، از سنگ و گل و گچ بودند که همین عمل دوام آن ها را زیاد تر می کرد.

همچنین قلعه هزار درب دارای بخش های مختلفی است؛ که بیشتر این بخش ها بر اثر عوامل جوی تخریب شده اند، اما برخی از آن ها که مشخص است و محققان آن ها را تشخیص داده اند، شامل اتاق ها و تعداد طبقات این قلعه است.

قلعه هزار در سه طبقه بوده که در قسمت زیر زمین از اسلحه ها نگه داری می کردند. همچنین در طبقه همکف، یعنی طبقه وسط، نیروهای جنگنده آموزش می دیدند که این طبقه شامل حیاط هم است.

از طبقه آخر هم که بلندترین قسمت قلعه است، برای نگهبانی اطراف استفاده می کردند؛ به گونه ای که اگر اتفاقی در مرزها و اطراف رخ می داد، آن ها سریعا به حاکم شهر گزارش می دادند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از قلعه هزار در، هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید کاملا رایگان از آنجا بازدید کنید. همچنین اگر بخواهید تمام قسمت های بجا مانده قلعه را ببینید حدودا یک الی دو ساعت وقت شما گرفته می شود که واقعا ارزش دیدن این بنای تاریخی زیبا را دارد.

راه های دسترسی به قلعه هزار در

همان طور که در مطالب بالاتر نیز اشاره کردیم و شما متوجه شدید، قلعه هزار در، در شهرستان آبدانان و در استان ایلام واقع شده است که شما به راحتی می توانید با تهیه کردن بلیط اتوبوس به آنجا بروید یا اینکه با هر وسیله نقلیه که باب میلتان بود به آنجا سفر کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ایلام شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.