مسجد کوفه بوشهر

0 464

 استان بوشهر یکی از مناطق گرمسیری کشور ایران به شمار می رود که برای دوست داران طبیعت و علاقه مندان به تاریخ جاذبه های بی نظیری را درون خود جای داده است. هوای معتدل پاییز و زمستان، تالاب های کم نظیری که اطراف شهر را احاطه کرده اند، پوشش های گیاهی مناسب، جزیره های بی نظیر و … همگی باعث شده اند که طبیعتی بکر و بی نظیر در این منطقه به وجود آید. بوشهر یکی از بزرگترین شهرهای استان بوشهر به شمار می رود که می توان با رفتن به آن جا از جاذبه های تاریخی فراوانی بازدید به عمل آورد. این جاذبه ها نقش ارزنده ای را در جذب مسافران و گردشگران به خود ایفا می کنند. علاوه بر جاذبه های تاریخی رودخانه های مختلفی اطراف آن مشاهده می شود که می توان آن ها را جز قشنگ ترین جاذبه های طبیعی این شهر محسوب کرد. وجود این جاذبه ها باعث می شود که دوستداران جاذبه های تاریخی و طبیعی به فکر سفر به این دیار مهمان نواز بیفتند. از این رو برای تهیه بلیط مورد نیاز خود به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه خواهند کرد. یکی از جاذبه های تاریخی بوشهر مسجد کوفه نام دارد که اسم خود را از بزرگترین مسجد مذهبی شهر کوفه برداشته است.

درباره مسجد کوفه

این مسجد یکی از مسجد های دوران اسلام به شمار می  رود که سادگی آن زمان را می توان در بنای مسجد به خوبی مشاهده کرد. مساجد از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از مراکز مذهبی در ایران به شمار می روند که از زمان ورد اسلام به ایران تاکنون تغییراتی را در این مسجدها به وجود آورده اند. امروزه می توان هر مسجدی را به عنوان هویت شهرها به شمار آورد. مسجد کوفه به عنوان یکی از چهار مسجد قدیمی در زمان اسلام شناخته می شود که در آن یکی از مهم ترین واقعه های مذهبی و تاریخی رخ داد، در این مسجد حضرت علی (ع) ضربت خورد و در همان جا به شهادت رسید.  در بسیاری از شهرها مسجد هایی وجود دارد که با نام کوفه مشاهده می شوند این مسجد ها تمامی معماری خود را از مسجد کوفه شهر کوفه برگرفته اند. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید به اطلاعت منحصر به فردی از این جاذبه  تاریخی دست پیدا کنید.

درباره مسجد کوفه

تاریخچه

مسجد کوفه در محله قدیمی بهبهان بوشهر واقع شده است، این محله در زمان های بسیار دور یعنی در قرن 12 و 13 هجری پذیرای بازرگانان زیادی بوده که همگی برای مهاجرت به این شهر راهی شده اند. بعد از آن در بوشهر ساکن شدند و به زندگی خود ادامه دادند. این محله قدیمی را بازرگانانی که به این شهر مهاجرت کرده بودند برای محل زندگی خود انتخاب کردند و خانه هایی را در آن جا بنا نهادند به همین علت آن را محله بهبهانی می نامند. این محله با توجه مواردی که ذکر شد از اهمیت زیادی برخوردار بوده و امروزه هم برای گردشگران جای بسیار مناسبی است، چرا که می توان در اطراف آن جاذبه های مختلفی را مشاهده کرد که اثرهای تاریخی ارزشمندی در این محله واقع شده اند.  مسجد کوفه که یکی از بناهای واقع در این محله است در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد، این مسجد را می توان در کنار خانه آیت الله سید مهدی علم الهدی مشاهده کرد. مسجد کوفه بوشهر به دلیل قدمتی که دارد به عنوان یکی از آثار تاریخی ایران در فهرست آثار ملی در سال 1385 به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در کشور ایران تمامی مسجد ها را به صورت گلدسته دار ساخته اند و سقف آن ها را به صورت گنبدی بنا نهاده اند، اما مسجد کوفه از این امر مستثنا است، چرا که سطح آن را کاملا صاف و بدون گلدسته ساخته اند، بنابراین می توان گفت مسجد کوفه طرحی شبستانی دارد. در ساخت این بنا از درب و پنجره های زیادی استفاده کرده اند و دلیل آن هم شرایط آب و هوایی اقلیمی بوشهر است، چرا که در آن زمان وسیله های سرمایشی وجود نداشت و برای خنک کردن داخل مسجد از این درب و پنجره های بزرگ استفاده کرده اند. پنجره هایی که برای این مسجد تاریخی در نظر گرفته اند بسیار بزرگ هستند و همگی آن ها از جنس چوب ساخته شده اند. این پنجره ها دارای حفاظ هایی هستند که برای جلوگیری از اتفاق های خاصی از آن ها استفاده کرده اند. اگر دقت داشته باشید شبستان مسجد کوفه از هشت ستون ایجاد شده است که آن ها را به شکل هفت و ابرویی ساخته اند، علت  استفاده از این سبک این است که از لغزش های احتمالی بنا جلوگیری به عمل آورند و محکم بودن آن را تضمین نمایند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری بی نظیر و در عین حال ساده این مسجد می تواند باعث شود که گردشگران به فکر سفر به یکی از شهرهای گرم نشین ایران بیفتند. مصالح مختلفی برای ساخت این مسجد به کار برده اند که می توان به ساروج، چوب ساج و سنگ خلخال اشاره کرد.  چوب ساج را در آن زمان از کشور هند وارد می کردند. این بنا را مانند مساجد دوران اولیه ورود اسلام بسیار ساده طراحی کرده اند و از نقوش خاصی برخوردار نیست، البته ناگفته نماند که سادگی در مساجد در قرن های اول برای تمامی مساجد به کار رفته است. به این نکته توجه داشته باشید که در حیاط مربعی شکل این اثر تاریخی آب انباری قدیمی وجود دارد که از آن برای وضو گرفتن استفاده کرده اند. زمانی که جنگ جهانی اول صورت گرفت این محله به دست فراموشی سپرده شد و رونق خود را از دست داد، بنابراین مصالحی مثل چوب ساروج که از هند وارد شهر می شدند بسیار نایاب شد، که بعد از جنگ جهانی دوم این اثرات بیشتر مشاهده گردید و هیچ توجهی به این محله نداشتند. همچنان بی اعتنایی به این محله ادامه پیدا کرد تا زمانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از آن تخریب کردند، اما مسجد کوفه در این میان هنوز هم زیبایی گذشته خود را حفظ کرده است.

جاذبه های اطراف مسجد کوفه

عمارت طاهری ( موزه مردم شناسی)

قبل از اینکه به بازدید از مسجد کوفه بپردازید می توانید برای بازدید از عمارت طاهری که اکنون به موزه مردم شناسی تبدیل شده سری بزنید. قدمت این عمارت بسیار زیبا به زمان حکومت قاجاریان باز می گردد که در محله بهبهانی آن را ساخته اند. این عمارت در زمان احداث به عمارت بلدیه معروف بود  چرا که در زمان حکومت قاجاریان در این خانه رئیس اداره بلدیه ساکن بود. بعد ها ساختمان بلدیه توسط فردی تاجر که طاهری نام داشت خریداری گردید به همین علت به عمارت طاهری مشهور شد. این موزه از قسمت هایی چون صنایع دستی بوشهر، آبزیان خشک شده، نقشه های جغرافیایی و … تشکیل شده است. با رفتن به این موزه می توانید ماکت هایی را مشاهده نمایید که بافت قدیمی چهار محل را به نمایش گذاشته اند، همچنین اتاق حنابندان در زمان گذشته را در طبقه اول این عمارت می توانید مشاهده کنید.

جاذبه های اطراف مسجد کوفه

عمارت گلشن

از دیدنی های جالب دیگر بوشهر که بر سر راه رفتن به مسجد کوفه قرار دارد عمارت گلشن است که در زمان قاجاریان یعنی حدود 150 سال قبل آن را بنا نهاده اند. این عمارت در محله بهبهانی، که در  زمان قاجاریان یکی از بافت های پر رونق شهر به شمار می رفت، ساخته شده است. عمارت گلشن را تاجری به نام گلشن  برای سکونت خود انتخاب کرده بود، این عمارت از سه طبقه برخوردار است که در طبقات آن می توان آب انبار، حمام، دستشویی، آشپزخانه را مشاهده نمود و در دیگر طبقات پذیرایی و کارهای تجاری خود را انجام می دادند. در این بنا پنجره های چوبی را به کار برده اند  که به زیبا نشان دادن بنا کمک زیادی کرده است.

عمارت کازرونی

از دیگر بناهایی که در زمان حکومت قاجاریان در محله قدیمی بهبهانی ساخته شده است، می توان عمارت کازرونی را نام برد که متعلق به یکی از تاجران معروف شهر یعنی محمد رضا کازرونی بود. این عمارت را بسیار مرتفع ساخته اند که دلیل آن گرمای بیش از حد این شهر بود و برای فرار از گرما به طبقه های بالای ساحتمان می رفتند. بنا نهادن ساختمان هایی با ارتفاع بلند در آن زمان یکی از ویژگی های منحصر به فرد عمارت ها به شمار می رفت. با وارد شدن به حیاط می توان باغچه ای را مشاهده کرد که زیبایی بی نظیری را به خانه بخشیده است. حیاط این عمارت به دلیل داشتن درختانی سرسبز و گل هایی رنگارنگ لوکیشن بسیار مناسبی برای عکاسی است.

عمارت طیب

منطقه بهبهانی همان طور که گفته شده در گذشته محل سکونت تعدادی از تاجران بود و در آن جا عمارت هایی را بنا نهادند که در آن ها سکونت داشتند، یکی از این بناها که در زمان حکومت قاجاریان ساخته شده عمارت طیب است، که متعلق به ملک التجار بود. این بازرگان برای یکی از سفرهای کاری خود به محل زندگی یکی از بازرگانان شهر پاریس رفت، در آن جا از معماری منحصر به فرد خانه شگفت زده شد و از وی خواست که معمار خانه را به وی معرفی نماید. معمار فرانسوی توانست خانه ای بسیار زیبا را برای این بازرگان طراحی نماید. با وارد شدن به خانه طیب می توانید نقش و نگارهای شاهکار معماری فرانسوی را به خوبی مشاهده کنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از جاذبه های تاریخی می تواند برای علاقه مندان به تاریخ بسیار لذت بخش باشد. شما با رفتن به بوشهر به آثار تاریخی ارزشمندی دست خواهید یافت که هر کدام گویای یک دوره تاریخی هستند و مسجد کوفه که یکی از بی نظیر ترین بناهای تاریخی به شمار می رود،  برای بازدید از هیچ شرایطی برخوردار نیست که شما هم می توانید بدون اینکه هزینه ای را پرداخت نمایید وارد این مسجد شوید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

راه های مختلفی برای وارد شدن به بوشهر وجود دارد که یکی از آن ها سفرهای زمینی از طریق اتوبوس و ماشین های شخصی و دیگری هم از طریق راه های هوایی است. توجه داشته باشید که سفر به بوشهر مدت زمانی طولانی را در پی خواهد داشت و ممکن است باعث خستگی شما شود به همین علت می توانید بلیط اتوبوس بوشهر را تهیه کنید و از طریق جاده وارد این شهر شوید. از طرفی ممکن است بسیاری از افراد سفر با خودروهای شخصی را ترجیح دهند، بنابراین می توانند از طریق خودروهای شخصی سفر خود به بوشهر را استارت بزنند. زمانی که وارد این شهر می شوید دقت داشته باشید که باید محله بهبهانی را پیدا نمایید و با وارد شدن به این منطقه می توانید از جاذبه های تاریخی مختلفی چون مسجد کوفه دیدن نمایید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.