این بار با مجله مستر بلیط همراه باشید تا گشتی در طبیعت زیبای خور و بیابانک بزنیم. نواحی مرکزی ایران عزیزمان، به دلیل قرار گیری در منطقه بیابانی، آب و هوای گرم و خشک دارد. با این حال، چشم انداز های بکر کویر، تپه های شنی، نخلستان های عظیم و … از جمله جاذبه هایی هستند که طرفداران خودشان را دارند. هر ساله افراد زیادی چه از داخل کشور و چه خارج کشور برای کویر نوردی و دیدن جاذبه ها، به منطقه خور و بیابانک سفر می کنند.

درباره طبیعت خور و بیابانک

درباره طبیعت خور و بیابانک

شهرستان خور و بیابانک یکی از شهرستان های استان اصفهان و در شما شرقی این استان واقع است. بزرگ ترین شهر این شهرستان که به عنوان مرکز نیز از آن یاد می شود، شهر خور است. محل قرار گیری این شهرستان، جنوب کویر مرکزی است و آب و هوای گرم، شرایط سخت را برای موجودات این منطقه رقم می زند. متوسط بارندگی در این ناحیه 100 میلی متر در سال اندازه گیری شده است. به طوری که وجود ویژگی هایی مانند دمای بالا، رطوبت ناچیز، تبخیر بسیار زیاد و اختلاف شدید دمای هوا در طول روز و شب کاملا امری طبیعی است. با توجه به مطالب فوق، خودتان نیز می توانید حدس بزنید که پوشش گیاهی این منطقه چطور خواهد بود، گیاهانی که نسبت به درجه حرارت بالا و کمبود آب مقاومت بیشتری دارند، در شهرستان خور و بیابانک رشد می کنند. می توان به گیاهانی نظیر هنگ، قیچ، انجیر کوهی، خارشتر، آویشن، زیره سیاه، شیرین بیان، قدومه، ریواس، مارچوبه، بنه، پر سیاوش، بادام کوهی، اسکمبیل و روناس اشاره نمود.

البته لازم به ذکر است که تمام نواحی شهرستان خور و بیابانک به صورت کویر نیست، بلکه در شهر و روستا و آبادی هایی که به وسیله قنات ها و رودخانه ها تغذیه می شوند، می توانیم شاهد پوشش گیاهی غنی تر و هوای بهتر باشیم. در طبیعت بکر خور و بیابانک، حیوانات بسیاری در کنار هم زندگی می کنند. در حال حاضر ما شاهد گونه هایی مانند پلنگ، جبیر، قمری، یوز پلنگ، قوچ و میش، کل وبز، گرگ، روباه، خرگوش، سیاه گوش، سمور، گربه وحشی، انواع پرندگان، انوع مار ها و … هستیم. در گذشته نیز گونه هایی مانند گور خر آسیایی در این زیستگاه زندگی می کردند. محصولاتی هم که در این منطقه به عمل می آیند، متناسب با آب و هوای آن است. برای مثال خرما، زردآلو، انجیر، بادام کوهی، پسته، تخمه آفتاب گردان و سنجد محصولاتی هستند که در خور و بیابانک رشد کرده است و علاوه بر مصرف محلی، به سایر استان های ایران صادر می شود.

تاریخچه شهرستان خور و بیابانک

تاریخچه شهرستان خور و بیابانک

خور و بیابانک جزء قدیمی ترین مناطق به شمار می روند و در تاریخ از آن بسیار یاد شده است. قدمت این منطقه نه تنها به ایران اسلام، بلکه به دوران ایران باستان نیز باز می گردد. این استان از جهت این که در مسیر اصفهان به نیشابور واقع بوده است، در میان گذشتگان معروف و شناخته شده بود. آثار و بناهایی نظیر نارنج قلعه، مسجد جامع بیاضه، مسجد جامع فرخی، قلعه جندق، مسجد عرب ها، آسیاب آبی، دیوان خانه اردیب، قلعه گرمه و … نمایانگر فرهنگ و تاریخ این منطقه هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف خور و بیابانک

شهرستان خور و بیابانک، یکی از بهترین مکان ها برای کویر نوردی است. چرا که بخش عمده ای از شهرستان خور و بیابانک را کویر و بیابان تشکیل داده است. با مطالعه مقالات مستر بلیط می توانید از جاذبه های شگفت انگیز کشورمان مطلع گردید. جاذبه های طبیعی که زاده خود جهان هستی هستند و بدون دخالت انسان در این منطقه وجود دارند عبارت اند از: ریگزار های کویر مصر، دره ها و کتل های طبیعی، آسمان پر ستاره شب، اشکال لانه زنبوری و کویر شرقی خور. در این منطقه یک دریاچه نمک نیز وجود دارد که پوسته نمکی پلایا دارد. این دریاچه و دیگر دریاچه های خور و بیابانک در فصل بارندگی پر از آب می شوند و در فصول دیگر خشک و بی آب هستند.

شرایط بازدید از طبیعت خور و بیابانک

شرایط بازدید از طبیعت خور و بیابانک

بهترین بازه زمانی سفر به این منطقه، فصل بهار و فصل پاییز است. زیرا در تابستان گرمای زیاد باعث آزار و در زمستان اختلاف دمای بین شب و روز باعث می شود که لذت گردش در شب های کویر را از دست دهید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های متنوعی برای سفر به شهرستان خور و بیابانک وجود دارد. وسایل نقلیه عمومی و شخصی می تواند شما را به راحتی به این منطقه برساند. با خرید بلیط اتوبوس خور و بیابانک، سفری مهیج و منحصر به فرد را برای خود رقم بزنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *