برج خانقلی

0 212

کشور ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود، که استان ها و شهرهای بسیار قدیمی فراوان دارد. یکی از استان های قدیمی ایران که قدمت آن به دوران باستان می رسد، همدان است. این استان باستانی کشورمان در دوران مادها از اهمیت زیادی برخوردار بود و منطقه ای بود که پایتخت ماد در آن قرار داشت. علاوه بر خود استان، شهرهای زیادی در آن وجود دارد که همگی از قدمتی چند صد ساله برخوردارند و همیشه در دوره ها و عصرهای مختلف افرادی در آن ها سکنا داشتند. یکی از این شهر ها ملایر است که در بخش جنوب شرقی این استان قرار دارد و در دوران قاجاریه به صورت شهر در آمد و در سال 1317 دارای شهرداری شد. این شهر به خاطر قدمت تاریخی که دارد، آثار تاریخی و باستانی زیادی را در خود جای داده است که از میان آن ها می توان به پارک سیفیه، یخچال میرفتاح، شهر زیرزمینی سامن دوره اشکانیان، تپه نوشیجان اشاره کرد. این شهر آب و هوایی سرد و کوهستانی در زمستان و معتدل در تابستان دارد که در کنار وجود آثار تاریخی، این شهر را به مقصدی مناسب برای سفر های تابستانه تبدیل کرده است. یکی از آثار تاریخی این شهرستان برج خانقلی نام دارد که در شهر سامن این شهرستان قرار گرفته است.

معرفی برج خانقلی

معرفی برج خانقلی

یکی از انواع آثار تاریخی که امروزه برای شناخت گذشته می توان به آنها استناد کرد برج ها هستند. بسیاری از افراد وجود دارند، که ترجیح می دهند در سفرهایشان از آثار تاریخی دیدن کنند. شهرهای تاریخی بیشترین جاذبه گردشگری را که در بر می گیرند، جاذبه های تاریخی هستند به همین سفر به آن ها با درخواست زیادی همراه است. یکی از شهرهای تاریخی ایران شهر سامن در استان ملایر نام دارد. سامن از جنوب به استان لرستان متصل است. همچنین سامن به دلیل وجود راه‌ های ارتباطی یکی از مسیر های مهم جابجایی مسافر و مخصوصاً کالا به شمار می رود، که ارتباط استان‌ های جنوبی کشور را با استان ‌های غربی و شمال غربی کشور برقرار کرده‌ و بلوار شهدای سامن در اکثر اوقات سال یکی از پر ترددترین مسیرهای استان همدان است. در این شهر قدیمی آثار تاریخی زیادی وجود دارد، که یکی از آنها برج خانقلی به شمار می رود که در خیابان فارابی شهر سامن قرار گرفته است. این سازه یکی از چهار برج دیده ‌بانی و دفاعی شهر سامن بوده است که در فواصل مختلف در اطراف شهر بنا شده بودند. این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این بنا به 700 سال قبل و دوران ایلخانیان می رسد. اگر دوست دارید در مورد این سازه اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ساختار برج خانقلی

برج خانقلی از خشت و گل ساخته شده و پلان آن به صورت استوانه ای شکل است. ارتفاع برج در اوایل ساخت حدود چهار طبقه بود ولی در زمان جنگ جهانی اول طبقه اول آن تخریب شد. طبقات اول و دوم برج را از چینه ساخته اند و سقف طبقه اول به صورت گنبدی شکل است. طبقه های سوم و چهارم سقف هایی مسطح دارند که با تیر چوبی نگه داشته شده اند. مصالحی که برای ساخت این دو طبقه استفاده شده، خشت خام و گل است. در بدنه این برج سوراخ های را می توان مشاهده کرد که علاوه بر اینکه از آنها برای تیراندازی استفاده می کردند، باعث زیباتر شدن آن نیز شده اند. لازم به ذکر است که قطر قاعده این بنا حدود 15 متر می شود.

برای سفر به ملایر روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از قطار است، با خرید بلیط قطار از مستر بلیط سفری امن و متفاوت را تجربه کنید.

راه های دسترسی به برج

راه های دسترسی به برج

این بنا در شهر سامن قرار دارد، که فاصله آن از ملایر حدود 10 کیلومتر است. اگر می خواهید با خودرو های حمل و نقل عمومی به این شهر بروید می توانید ابتدا به ملایر سپس با استفاده خودرو های عمومی، که به سمت این شهر حرکت می کنند، خود را به آنجا برسانید. این بنا در بلوار فارابی شهر سامن قرار دارد و دسترسی به آن راحت و سریع است.

بازدید از برج خانقلی

برای دیدن این بنا نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به تماشای آن بنشینید. پس از دیدار از این بنا می توانید از دیگر آثار تاریخی این شهر، به خصوص شهر زیرزمینی سامن، دیدن کنید.  در ضمن می توانید به گشت و گذار در این شهر نیز بپردازید و در خیابان ها و بافت قدیمی شهر نیز قدم بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.