حمام خان شهرکرد؛ تاریخچه+راه های دسترسی

0 744

حمام خان شهرکرد کجاست؟ شهرکرد جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلفی را درون خود جای داده است که یکی از آن ها حمام خان می باشد. این حمام در جنوب غربی مسجد جامع شهرکرد قرار دارد که می توان گفت یکی از بناهای آجری و مستحکم در زمان خود به شمار می رفته و با مسجد مجموعه منحصر به فردی را تشکیل می دهند که از هر چهار طرف آزاد هستند.

امروزه با توجه به تصرفاتی که از این حمام صورت گرفته هنوز هم کارایی خود را حفظ نموده است. در کنار این حمام گرمابه ای کوچک مخصوص زنان ساخته بودند که در زمان حال آن را تخریب نمودند و به فروشگاهی تبدیل کردند. برای فهمیدن تمامی اطلاعاتی که در مورد حمام خان وجود دارد می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید.

تاریخچه حمام خان شهرکرد

بنای حمام را هم زمان با مسجد در سال 1270 یعنی زمان حکومت قاجاریان ساخته اند. مساحت حمام خان حدود 550 متر مربع است که موسس آن حاج محمد رضا خان می باشد. حدود یک قرن بیشتر از قدمت این حمام می گذرد. هنگام راهی شدن به سوی شهرکرد باید بازدید از مسجد جامع و این بنای دیدنی را در لیست برنامه های سفر خود قرار دهید.

زمانی که قصد دارید راهی چهارمحال و بختیاری شوید می توانید با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط در سریع ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت بلیط اتوبوس شهرکرد را خریداری نمایید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرکرد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهرکرد” را مطالعه نمایید.

تاریخچه حمام خان شهرکرد

معرفی حمام خان شهرکرد

حمام خان از سربینه و گرمخانه، سر در و خان نشین و خزانه ساخته شده است. حمام خان چالشتر شهرکرد یکی از قدیمی ترین حمام های موجود در این شهر است که در ضلع جنوبی خانه ستوده چالشتر قرار دارد. دیوارهای این حمام را با کاشی های فیروزه ای و سفید سربی تزئین نموده اند. همچنین در ضلع شمالی حمام خان به قلعه خدا رحم خان مشرف می شود.

در گذشته راهرویی سر پوشیده برای این بنا احداث کرده بودند که افراد این دو خانه می توانستند از طریق این راهرو وارد حمام شوند. هنگامی که برای مسافرت خود تصمیم می گیرد که راهی شهرکرد شوید می توانید با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید.

دو بخش اصلی حمام شامل سربینه و گرمخانه می شود که قسمت های عمومی و خصوصی را شامل می شوند، همچنین خزینه، آب سرد و گرم و نمازخانه و … از دیگر قسمت های حمام می باشد. فاصله ما بین این دو بخش به نحوی تعیین شده که تعادل دما در هر دو قسمت ایجاد شود.

در این دو بخش امکان دید مستقیم وجود ندارد. ویژگی منحصر به فردی که این حمام دارد چگونگی انتقال آب به حمام و نحوه گرم کردن آن می باشد به نحوی که فضای زیر گرمخانه و خزینه خالی می باشد. این موضوع باعث می شود که گرما به تمامی نقاط گرمخانه منتقل شود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شهرکرد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط و نحوه بازدید

برای بازدید از این حمام تاریخی می توانید از ساعت 9 صبح تا 5 عصر به محله مشرف بروید.

حمام خانراه های دسترسی با وسایل مختلف

آدرس حمام خان شهرکرد: استان چهار محال و بختیاری، شهرکرد، خیابان ملت، کوچه مشرف.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.