کاروانسرای خواجه نظر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 235

کاروانسرای خواجه نظر کجاست؟ در شمال غربی ایران و در ساحل رود ارس کاروانسرای خواجه نظر قرار دارد که یکی از زیباترین مناطق دیدنی جلفا است و شاید بتوان این کاروانسرا را به عنوان یکی از مرزی ترین جاذبه های دیدنی در شمال غربی ایران دانست.

در زمان گذشته افراد برای سفر کردن مجبور بودند که مسافت های طولانی و طاقت فرسا را طی کنند به همین منظور در بین شهرها و مسیرها کاروانسراهایی برای استراحت و اقامت شبانه بنا گردیده است.

در واقع یکی از این کاروانسراهای تاریخی، کاروانسرای خواجه نظر جلفا نام دارد، که کارایی بسیاری برای رفت و آمد مسافران بین راهی داشت، امروزه کاروانسرای خواجه نظر یک محل رفاهی، گردشگری، و اقامتی است که می توانید با تهیه بلیط قطار جلفا به بازدید این منطقه بروید.

حال این سوال برای شما شاید پیش آید که چرا بازدید از این کاروانسرا پیشنهاد می شود؟ این کاروانسرا دارای قدمت تاریخی بالایی است، علت دیگر آن طبیعت زیبای اطراف و موقعیت جغرافیایی آن است، دلیل دیگر این که کاروانسرا به جاذبه های دیگر جلفا نزدیک و دارای معماری متفاوتی نسبت به دیگر کاروانسراهای صفوی است.

تاریخچه کاروانسرای خواجه نظر

جاده ابریشم در دوران شاه عباس اول کمتر مورد استفاده قرار می گرفت و در نتیجه رو به ویرانی بود، که این امر ممکن بود پیامدهای اقتصادی را در پی داشته باشد به همین علت شاه عباس اول تصمیم گرفت که جاده ابریشم را رونق داده و بازسازی کند.

به دنبال این تصمیم کاروانسراهای قدیمی مرمت شده و علاوه بر آن کاروانسراهای جدیدی نیز به آن ها اضافه شد، یکی از این کاروانسراها، کاروانسرای خواجه نظر نام داشت که برای اقامت و استراحت مسافران در آن زمان در جاده ابریشم احداث شد این کاروانسرا در نزدیکی رود ارس قرار داشت و به دوره صفویه مربوط است، البته ناگفته نماند کاروانسرای خواجه نظر در اسفندماه سال ۱۳۸۱ با شماره ۷۷۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان جلفا و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “جلفا” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاروانسراهایی که به دوران صفوی مربوط می شدند معمولا دارای پلان هایی مدور، چند ضلعی، دو ایوانی، تالار ستون دار و چهار ایوانی بودند. کاروانسرای خواجه نظر نیز باید از این الگو پیروی می کرد، اما این امر صورت نگرفت و کاروانسرای خواجه نظر با الگویی متفاوت تر از دیگر کاروانسراهای صفوی بنا شد و عنوان متفاوت ترین کاروانسرای دوران صفوی را به خود اختصاص داد. کاروانسرای خواجه نظر دارای پلان مستطیلی شکل است.

و برای ساخت آن از آجر و سنگ تراش استفاده شده است. کاروانسرای خواجه نظر دارای حیاط مرکزی است و سه ایوان در سه طرف خود دارد و کل این بنا در سه ضلع این حیاط چرخیده است. این کاروانسرا دارای پوشش های گنبدی شکل، با طاق جناقی است و از داخل بنا راهرویی قرار دارد که برای دسترسی به اتاق تعبیه شده است.

در قسمتی از این کاروانسرا موزه زنده سرامیک و سفال و فروشگاه صنایع دستی وجود دارد و گردشگران می توانند از این بخش وسایلی را خریداری کرده و به عنوان یادگاری نگه دارند. در قسمتی دیگر از کاروانسرا سفره خانه سنتی ایجاد شده که فعالیت خیلی زیادی ندارد، اندکی آن طرف تر از کاروانسرا مجسمه هایی از کاروان شتر و تجار زمان گذشته قرار دارد.

در واقع موقعیتی که کاروانسرای خواجه نظر در آن قرار گرفته مانند تابلوهای نقاشی است، در قسمت پشتی کاروانسرا رود ارس و در اطراف آن کوه های سرخ رنگ منطقه قرار گرفته است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از کاروانسرای خواجه نظر نیازی نیست هزینه ای صرف کنید اما درباره زمان سفرتان باید به خوبی برنامه ریزی کنید، هر چند که جلفا نیز مانند دیگر شهرها دارای زیبایی های خاص خود در چهار فصل سال است اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه دوماه اول فصل بهار، فروردین و اردیبهشت، است. اما پیشنهاد مستر بلیط این است که در تابستان و زمستان به کلی بی خیال سفر به این منطقه شوید.

راه های دسترسی به کاروانسرای خواجه نظر

در ساحل جنوبی رود ارس کاروانسرایی به نام کاروانسرای خواجه نظر قرار دارد، اگر از شهر جلفا خارج شوید و در مسیر جاده ای بیفتید که این جاده به سمت کلیسای سنت استپانوس می رود در طول مسیر پارک کوهستان و پل ضیا الملک را خواهید دید. بعد از پشت سر گذشتن پل ضیا الملک در سمت راست جاده تابلوی پارک درنا را می بینید اندکی بعد از این پارک کاروانسرای خواجه نظر را خواهید دید که در ابتدای مجله مستر بلیط با آن آشنا شده اید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل جلفا شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.