منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان

منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان

امروزه مناطق حفاظت شده به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری هر ناحیه شناخته می شوند و سالانه افراد زیادی برای گشت و گذار به این مناطق می روند. از دلایل ایجاد مناطق حفاظت شده در اصل محافظت از حیوانات و جانداران کمیاب آن ناحیه به شمار می رود. تخريب و چندپارگی زيستگاه و شكار بی رويه از عوامل اصلی انقراض بسياری از گونه های حيات وحش در زيستگاه طبيعی به حساب می آيد. یكی از اشكال مختلف گردشگری، توریسم طبیعی یا گردش در طبیعت است. که به عنوان یكی از شیوه های استفاده و حفاظت از جاذبه های طبیعی و هم راه حلی برای پایداری پتانسیل ها به شمار می آید. در حقیقت، توریسمی بر پایه پایداری محیط زیست با تمرکز اولیه بر تجربه‌ی محیط های طبیعی است. صنعتی که با گسترش قلمرو های خود در قرن گذشته و حال می تواند با وجود پتانسیل های متنوع و جذاب سرزمین ایران از جایگاهی خاص برخوردار گردد. یکی از این مناطق، منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان، که در استان خوزستان قرار دارد، محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط به معرفی بیشتر این منطقه می پردازیم و شما را به طور کامل با آن آشنا می کنیم.

معرفی منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان

معرفی منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان

شهرستان بهبهان از شهرستان های زیبا و قدیمی استان خوزستان به شمار می رود، که سالانه افراد زیادی برای گردش به این شهرستان سفر می کنند. این شهرستان از سرسبز ترین مناطق خوزستان شمار می رود و دارای طبیعتی بی نظیر و بی مانند است. در بهبهان می توانند دشت گل نرگس را دید که جذابیت ویژه دارد، همچنین لبنیات این منطقه از شهرت بالایی برخوردار است. علاوه بر این ها صیفی جات و مرکباتی همچون نارنج، زردآلو، انگور، سیب ترش، توت، زیتون و … به وفور در بهبهان به چشم می‌خورد و زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده ‌است. یکی از جاذبه های طبیعی بهبهان که در نزدیکی رشته کوه خائیز قرار دارد، منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان نامیده می شود. این منطقه در مرز استان خوزستان با کهگیلوئه بویر احمد قرار دارد. منطقه حفاظت شده خائیز در فاصله ۱۵ کیلومتری از جنوب به بهبهان، از شرق به پل پادوک در خیرآباد گچساران و از غرب به سد مارون متصل می شود. این منطقه دارای آب و هوایی گرمسیری است که در بهار طبیعتی بی مانند و خاص را به گردشگران عرضه می کند. امروزه افراد زیادی از استان های همجوار برای گذران اوقات فراغت و تعطیلات راهی این منطقه می شوند.

ساختار و طبیعت منطقه حفاظت شده

ساختار و طبیعت منطقه حفاظت شده

منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان مانند دیگر مناطق حفاظت شده، طبیعت و محیط زیست بی نظیر دارد، که همین موضوع از دلایل تبدیل این ناحیه به منطقه ای حفاظت شده است. رودخانه مارون از این منطقه عبور می کند که در کنار غارها، چشمه سارهای فراوان، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و چشم اندازهای طبیعی مناظری چشم نواز را به وجود آورده است. ساختار این منطقه تپه ماهوری، کوهستانی و صخره ای و از ریزش های جوی بین ۲۵۰ تا ۶۷۰ میلی متر در سال مطلوب برخوردار است. همین موضوعات زمینه تولید مثل بسیاری از گونه های نادر حیات وحش را نیز فراهم کرده است. شاخص ترین گونه جانوری منطقه حفاظت شده خائیز کل و بز به شمار می رود به طوری که براساس بررسی سازمان حفاظت محیط زیست، این منطقه از مطلوب ترین زیستگاه های کل و بز در کشور است. این منطقه بیش از یک هزار ۵۰۰ راس کل و بز دارد که وجود دریاچه سد مارون و چشمه ها، همچنین وجود چند غار طبیعی، گونه هایی چون پلنگ و کاراکال و پرندگان با ارزشی مانند جغد شاخدار و جغد ماهی خوار به اهمیت این منطقه افزوده است.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده خائیز

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده خائیز

برای اینکه بتوانید از این منطقه دیدن کنید باید به شهرستان بهبهان سفر کنید. سفر به بهبهان هم از طریق اتوبوس و خرید بلیط اتوبوس بهبهان به صورت آنلاین از مستر بلیط امکان پذیر است. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید به 15 کیلومتری شهرستان بهبهان بروید. که از طریق جاده دهدست بهبان می توانید به این محل برسید.

بازدید از منطقه حفاظت شده خائیز بهبهان

برای دیدار از این مناطق شرایط خاصی وجود ندارد می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. امکانات رفاهی خاصی در این ناحیه وجود ندارد پس زمانی که تصمیم گرفتید به این محوطه بروید بهتر است کلیه وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. بهترین فصل برای سفر به این ناحیه اواخر زمستان و اوایل بهار به حساب می آید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *