دریاچه کیو

0 286

خرم آباد، مرکز استان لرستان، جزو زیبا ترین و البته خوش آب و هوا ترین مقاصدی به شمار می رود که می توان برای سفر انتخاب کرد. شواهد به جا مانده و بررسی های باستان شناسی اثبات نموده که در عصر ساسانی و دره تمدن ایلامی، این شهر دارای اهمیت بی اندازه ای بوده است. علاوه بر صد ها مکان تاریخی متعدد؛ جاذبه های طبیعی آن جا نیز بسیار دیدنی هستند. بسیاری ترجیح می دهند اوقات فراغت و استراحت خود را در جوار مناظر خدادادی بگذرانند؛ در این صورت باز هم این منطقه پیشنهادات قابل توجهی را برای ارائه در اختیار دارد. دریاچه کیو که زاویه شمال غربی شهر قرار گرفته یکی از همین موارد است. خرم آباد به طور کلی آب و هوای مدیترانه ای دارد؛ با این حال جو اطراف دریاچه مطلوب تر و پاکیزه تر به نظر می رسد. در ادامه مجله مستر بلیط را به معرفی هرچه بیشتر این مورد اختصاص داده ایم. برای آشنایی با یکی از مهم ترین اماکن دیدنی ایران تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه

تا اواسط دهه پنجاه شمسی و در فاصله بین سال های 55-1354 سراب کیو خرم آباد به جای دریاچه قرار داشت. در آن زمان آقای علی محمد ساکی، شهردار منطقه بود. او تصمیم گرفت با توجه به پتانسیل های موجود، فضای کنونی را بهسازی کند. سپس در نتیجه اقدامات انجام شده جایگاهی توریستی در بافت شهری ایجاد شد. ظاهر فعلی دریاچه، در همان زمان شکل گرفت و استاندارد های لازم بر روی آن اعمال گردید؛ چندین مورد امکانات رفاهی هم در اطراف آن احداث کردند.

وجه تسمیه

وجه تسمیه

لغت کیو تنها به زبان لری محدود نمی شود. و در زبان های ایتالیایی، یونانی و همچنین مازندرانی دارای معنی های مختلفی است. ریشه دقیق آن به طور واضح مشخص نیست. با این حال گویش لری خرم آبادی را معیار قرار می دهیم. بنابرآن معنای نام دریاچه را باید رنگ نیلی و آبی کبود در نظر گرفت.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دریاچه کیو7 هکتار وسعت دارد و حداقل عمق آن به 3 متر و حداکثر 7 متر تخمین زده شده است. این فضا در زمره دریاچه های فصلی ایران قلمداد می شود و در فصول مختلف حجم آب آن تغیر می کند. مدتی است که بنا بر تصمیمات شهرداری، چشمه دائمی گستان برای تامین آب کیو انتخاب شده است تا در هیچ وقتی در سال، خالی نباشد. در نتیجه این اقدام اکوسیستم منطقه نیز با رشد قابل توجهی رو به رو گشت. یکی از اولین قدم هایی که برای توسعه گردشگری منطقه برداشته شد، افتتاح شهربازی کوچکی در محوطه پیرامون بود. هم اکنون منظره ای زیبا و تماشایی در آن جا دیده می شود. لازم به ذکر است که تاسیس مهمان سرایی در جوار دریاچه از دیگر اقدامات شهردار وقت به شمار می رود. این محیط چشم اندازی دل انگیز رو به آب نما ها و فواره ها دارد. تهیه یک بلیط اتوبوس خرم آباد راهی عالی برای رسیدن به این منطقه و بازدید از دیدنی های بی شمارش خواهد بود.

تفریحات موجود در محدوده

می توانید از نمای دل انگیز شنای مرغابی ها و لک لک ها و پرواز پرندگان مهاجر مانند حواصیل در اطراف خود لذت ببرید. افزون بر آن، پدالو و قایق سواری نیز از تفریحات موجود در محدوده هستند که توصیه می شود حتما آن ها را امتحان کنید. در سال های اخیر برنامه ریزی های زیادی برای گسترش خدمات موجود در محوطه صورت گرفت که همچنان در دست بررسی هستند. شهربازی مجاورهم برای کودکان و نوجوانان اوقات مفرحی را رقم خواهد زد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای تماشای این جاذبه طبیعی هر زمانی که اراده کنید، مناسب خواهد بود. به جز محدوده شهربازی که برای ورود و استفاده از وسایل آن، قاعدتا به صرف هزینه نیاز است؛ بازدید از دریاچه رایگان است. شهر خرم آباد در تمامی فصول سال می تواند میزبان فوق العاده ای برای لحظه های شما محسوب شود. با این حال جو محیطی در بهار و تابستان به مراتب بهتر خواهد بود. مستر بلیط پیشنهاد می کند اگر به فکر انتخاب محلی سرسبز، خوش آب و هوا و دلچسب برای گذراندن تعطیلات هستید؛ این شهر را بی معطلی در الویت های خود قرار بدهید. به تازگی برای رونق بخشیدن به این فضا، طرح های زیبا سازی زیادی مطرح شد. برخی از آن ها مثل نورپردازی و نرده کشی های جدیدا به پایان رسیده اند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسافت تهران تا استان لرستان حدودا 500 کیلومتر است. در صورتی که از خودروی شخصی استفاده کنید؛ به طور متوسط پنج تا شش ساعت زمان نیاز دارید. دریاچه درست در ضلع شمال غربی و میان حوزه استحفاظی شهر واقع شده است. با توجه به همین مسئله، دسترسی آن به فروشگاه ها و دیگر اماکن خدماتی بسیار مناسب به نظر می رسد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.