کاریز کیش

کاریز کیش کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

کاریز کیش کجاست؟ اگر بخواهیم یکی از مکان های پر جاذبه را در ایران برای شما نام ببریم قطعا جزیره کیش یکی از این مکان های شگفت انگیز خواهد بود که شما در طی چندین بار سفر با آن آشنا خواهید شد.

جزیره زیبا کیش از مناطق دیدنی استان هرمزگان است که در جنوب ایران واقع شده و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر نقاط ایران و جهان به این جزیره سفر می کنند.

کیش دارای آب و هوایی گرم و مرطوب می باشد و متوسط دمای سالیانه آن 26.6 درجه سانتیگراد است، از این رو بهترین زمان سفر به کیش بر اساس آب و هوا اواخر فصل زمستان و تعطیلات نوروز است.

در جزیره کیش در کنار تفریحات آبی و جاذبه های تفریحی دیگری که وجود دارد جاذبه های گردشگری تاریخی نیز نهفته است که بسیار خاص و منحصر به فرد هستند. از معروف ترین این اماکن دیدنی کیش می توان به شهر زیر زمینی کاریز کیش اشاره نمود که شهرت جهانی دارد.

حتی اگر تا به حال شما به کاریز کیش هم سفر نکرده باشید این نام باید برای شما آشنا باشد و تا کنون آن را شنیده باشید، شهر زیر زمینی کاریز شهرتی جهانی داشته و بسیار پر آوازه است.

اگر قصد دارید به جزیره زیبای کیش مسافرتی داشته باشید یک روز را برای بازدید از شهر کهن و قدیمی با ۲۵۰۰ سال قدمت و ۱۶ متر عمق خالی بگذارید، در این صورت شما با هنر و مهارت ایرانیان بیشتر آشنا خواهید شد.

کیش به دلیل داشتن امکانات تفریحی متعدد و جاذبه های گردشگری – توریستی فراوان از طرف سازمان گردشگری به عنوان چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیا انتخاب شده است. اگر می خواهید با کاریز کیش بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه کاریز کیش

تاریخچه کاریز کیش

افرادی که به تاریخ علاقمند هستند می توانند به بازدید شهر زیر زمینی کاریز بروند همان طور که مطلع هستید این جاذبه در جزیره زیبای کیش قرار دارد، شهر زیر زمینی دارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله و یاد آور هنرهای نمونه و مهارت معماران ایرانی در زمان گذشته است.

کاریز یا قنات از قدیمی ترین اختراعات ایرانیان است که در گذشته به منظور تامین آب مورد نیاز و هدایت آب های زیر زمینی از آن استفاده می کردند. در شهرهای مختلفی از ایران شاهد این قنات ها هستیم که هر کدام ویژگی های خاصی دارند.

کیش نیز از جمله شهرهای قدیمی ایران است که در آن قنات های متعددی ایجاد  شده است. قدمت قنات کیش به 2500 سال پیش باز می گردد و دارای بیش از 15 کیلومتر طول است.

کاریز کیش که در زمان اشکانیان ساخته شد در واقع یکی از مهم ترین منابع تامین آب آشامیدنی بندر کیش محسوب می شد و دارای آبی شیرین و کاملا شفاف و زلال بود. با توجه به اینکه آب کاریز از طریق آب باران تامین می گردید آب آن شیرین بود و مردم می توانستند به راحتی از آن در جهت آشامیدن و کشاورزی استفاده نمایند.

مقدار آب جمع آوری شده و موجود در این کاریزها به قدری زیاد بود که ضمن تامین نیازهای مردم کیش قسمتی از آن نیز به کشتی های مردم سایر سواحل خلیج فارس به فروش می رسید.

این بنای زیر زمینی دارای ویژگی های فوق العاده ای از جمله آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین، مرجانی بودن سقف که فسیل های بسیار زیادی در آن وجود دارند که قدمت شان نیز بالا است.

قنات کیش در گذشته دارای 274 حلقه چاه بود اما هم اکنون تنها شاهد 74 چاه در شهر زیر زمینی کاریز هستیم. از میان چاه های موجود تعدادی از آن ها به منظور تهویه هوا و تامین نور مورد نیاز کاریز به مخروطی شکل تغییر داده اند و تعدادی دیگر نیز همچنان دست نخوره هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاریز کیش به طور متوسط نسبت به سطح آب دریا در 8 متر بالاتر قرار دارد و متوسط عمق آن حدود 12 متر است. البته در بعضی از قسمت های کاریز شاهد عمق 16 متری نیز هستیم.

مردم کیش می توانستند برای برداشتن آب مورد نیاز خود از چاه های کاریز از دلو و طناب استفاده کنند و یا اینکه به پایاب کاریز بروند. پایاب ها در واقع مکان های از پیش تعیین شده ای به منظور دسترسی به آب کاریز بودند و از قدیمی ترین کاریزهای کیش می توان به کاریز کنار در ورودی موزه اشاره نمود که قدمتی 800 ساله دارد.

امروزه این قنات ها در جزیره کیش به یک شهر زیر زمینی تاریخی و زیبا تبدیل شده اند که در فصول گرم سال از اصلی ترین مقاصد انتخابی گردشگران جهت بازدید هستند. این کاریزها  در مقایسه با هوای بیرونی حدود 10 الی 12 درجه خنک تر هستند، از این رو بازدید از آن ها می تواند بسیار لذت بخش باشد.

البته لازم است که بدانید کاریز در اصل شبکه ای از آب های زیر زمینی است که توسط ایرانیان اختراع شده است و شهر زیر زمینی نیست. اما کاریز کیش با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد به یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی این جزیره تبدیل شده است که شهرتی جهانی دارند و مسئولین این جزیره در تلاش هستند که این اثر بی نظیر را به عنوان یکی از آثار جهانی در یونسکو ثبت نمایند.

برای رزرو هتل در کیش می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کمترین زمان این کار را انجام دهید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بسیاری از مردم تنها با هدف خرید از مجتمع ها و مراکز خرید کیش و همچنین تفریحات دریایی آن راهی سفر به جزیره کیش می شوند در حالی کیش جاذبه های تاریخی دارد که بازدید از آن می تواند افراد را شگفت زده نمایند.

شهر زیر زمینی کاریز نیز یکی از همین موارد است که با ویژگی های بی نظیرش نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. آنچه موجب حیرت بینندگان و تعجب آن ها می شود ساخته شدن این بنا با استفاده از ساده ترین وسایل و ابزارآلات مانند کلنگ و تیشه است.

آب های زیر زمینی

کاریز کیش در ابتدا دو رشته دارد این دو رشته نام برده شده از دو‌ سمت جزیره یعنی مناطقی نظیر باغو و صفین سرچشمه می گیرند، بعد از این که این رشته ها مسیر مشخصی را می پیمایند به محل اصلی و فعلی خود که مجموعه سیاحتی و فرهنگی شهر زیر زمینی کاریز کیش است می رسند.

در این قسمت به سه رشته تبدیل می شوند، بعد از این محل آب از یک رشته جریان می یابد و به شهر قدیمی می رسد در قسمت آخر مسیر کاریز کیش کاملا قابل مشاهده است.

از دیگر ویژگی ها برجسته و خاص این کاریز جریان آب شیرین، مرجانی بودن آن، فسیل های موجود در سقف مرجانی کاریز، هوای مطبوع و خنک کاریز و … است، وجود چنین خصوصیاتی موجب شده که این بنای تاریخی به یکی از مهم ترین جاذبه های کیش تبدیل گردد و امروزه به عنوان یک شهر زیر زمینی بازدیدکنندگان فراوانی داشته باشد.

موارد گوناگونی وجود دارد که موجب شده شهر کاریز کیش بسیار مهم شود و با دیگر شهرهای زیر زمینی در ایران تفاوت داشته باشد، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده و تقریبا ۷ متر قطر داشته است. سقف مرجانی شهر زیرزمینی مملو از آبزیان و صدف بوده که هم اکنون به شکل فسیل در آمده اند و هنگام بازدید به راحتی قابل مشاهده هستند.

جالب است بدانید بر روی برخی فسیل های موجود در این شهر زیر زمینی آزمایشاتی در دانشگاه مونیخ انجام شده است که با توجه به فسیل ها قدمت این سقف را چیزی بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون‌ سال قبل نشان می دهد و بیانگر عمر بسیار بالای این سقف است. برای سفر به کیش آسان ترین راه خرید بلیط هواپیمای کیش از مستر بلیط می باشد.

شهر زیر زمینی کاریز

مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز

اگر چه با پیشرفت تکنولوژی و تامین آب مورد نیاز جزیره کیش به روش های مدرن و رایج کاریز بزرگ کیش تا مدت ها فراموش شده بود و بازدید کننده ای نداشت. اما پس از مدتی سرمایه گذاران تصمیم گرفتند که با تغییر کاربری آن جانی دوباره به آن بخشند و کاریز کیش را به یکی از برترین جاذبه های گردشگری کیش تبدیل کنند.

به همین منظور با افزودن امکانات رفاهی مناسب و ایجاد غرفه ها، رستوران ها و .. در این بنا آن را به مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز تبدیل کردند تا عموم مردم بتوانند از آن بازدید نمایند.

مهم ترین ویژگی های شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیر زمینی کاریز ویژگی های بی نظیری داشته که موجب شده است به یکی از خاص ترین کاریز های کشور تبدیل گردد. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

استحکام فوق العاده

آنچه که موجب استحکام شگفت انگیز کاریز کیش شده است استفاده از گل مارن در ساخت کاریز می باشد. گل مارن که نوعی خاک رس محسوب می شود در حالت نرمال از نرمی و انعطاف پذیری مناسبی برخوردار است، در حالی که به محض قرار گیری در معرض هوا آب موجود در بافت خود را به طور کامل از دست می دهد و کاملا خشک می شود.

احداث کاریز کیش در لایه گل مارین از مهم ترین دلایل پایداری آن می باشد. زیرا فضای کاریز همیشه مرطوب است و گل مارین استحکام آن را تضمین می کند. همچنین در ساخت کاریز از معماری سنتی ایرانی نیز استفاده شده که ضمن زیبایی موجب ایجاد لایه ای محافظتی در جهت حفظ رطوبت دیوارهای کاریز شده است.

گل مارین موارد استفاده متعددی دارد که از جمله آن می توان به استفاده در پخت آجر، سفال، سیمان پرتلند، جداره چاه های نفت و … اشاره نمود. همچنین این گل خاصیت درمانی نیز دارد و از آن معمولا به منظور نرمی پوست و درد مفاصل و … استفاده می کنند.

ویژگی های شهر

سقف مرجانی کاریز

سقف مرجانی کاریز که قدمتی چند میلیون ساله دارد و در قرن های پیش بستر آب دریا بوده از شاخص ترین ویژگی های کاریز کیش است. در سقف مرجانی کاریز فسیل هایی از صدف ها و سایر آبزیان به چشم می خورد که زیبایی خیره کننده ای به آن بخشیده و قدمت بنا را نشان می دهد. آزمایشات متعددی که بر روی این فسیل ها انجام شده حاکی از آن است که قدمت برخی از آن ها به 570 سال پیش باز می گردد.

هوای خنک و مطبوع

هوای خنک و بی نظیر داخل کاریز در تمام ایام سال یکسان است و دمای آن حدود 22 الی 25 درجه سانتی گراد می باشد. این ویژگی موجب شده که شهر زیر زمینی کاریز در فصول مختلف سال بازدید کنندگان فراوانی داشته باشد.

تصفیه خانه طبیعی

منبع اصلی تامین آب کاریز کیش آب باران حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است و مرجان هایی که در کاریز وجود دارد باعث می شوند که آب با عبور از آن ها به طور طبیعی تصفیه شوند.

در واقع این مرجان ها نقش فیلترهای طبیعی را ایفا می کنند. آبی که از مرجان ها و لایه های گل مارین می گذرد و در قنات جریان پیدا می کند کاملا شفاف و قابل استفاده جهت آشامیدن است.

در قرن 5 و 6 هجری بخشی از این آب توسط کشتی های موجود در ساحل خلیج فارس از جزیره کیش به سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل می شد و آب قنات از فروش بالایی برخوردار بود.

چاه های موجود در شهر زیر زمینی کاریز

کاریز کیش از اتصال دو سر چشمه منطقه صفین و باغو به یکدیگر در محل کنونی شهر زیر زمینی کاریز به وجود آمده است و در این محل به سه رشته تبدیل می شود. یکی از این رشته ها در انتها به شهر قدیمی حریره راه می یابد. در این مسیر حلقه چاه های متعددی وجود دارد که نشان دهنده وجود آب ساکن و آب  در جریان در کاریز است.

غلبه بر شیب کم کاریز

معمولا تمامی کاریزها از ارتفاعات شروع می شوند و آب در محل تعیین شده جمع آوری می گردد. در صورتی که جزیره کیش به دلیل نداشتن ارتفاع چندان زیاد شیب کمی دارد و این موضوع باید مشکلاتی را در حرکت آب ایجاد می کرد.

اما کاریز کیش با حداکثر 45 ارتفاع به نحوی ساخته شده است که جریان آب در آن به بهترین شکل ممکن انجام می شود. می توان گفت این ویژگی مهم ترین ویژگی کاریز کیش محسوب می شود که آن را از سایر کاریزهای ایران متمایز نموده و نشان دهنده مهارت و ساخت دقیق و هوشمندانه کاریز و مراحل حفر قنات توسط ایرانیان باستان است.

تصفیه خانه طبیعی

بخش های دیدنی شهر زیر زمینی کاریز

پایاب

به ساختارهای آبی که دارای عمق کمی هستند پایاب گفته می شود و شش پایاب با قدمت 800 ساله در مسیر شهر زیر زمینی کاریز وجود دارد. مردم در گذشته برای تامین آب مورد نیاز خود به این پایاب ها مراجعه می کردند. اگر به شهر زیر زمینی کاریز کیش بروید یکی از این پایاب های زیبا و قدیمی را مشاهده خواهید کرد.

موزه خلیج فارس

از دیگر بخش های دیدنی شهر زیر زمینی کاریز می توان به موزه خلیج فارس اشاره نمود که دارای مساحتی بالغ بر 280 متر مربع است. در این موزه فسیل هایی نگهداری می شود که مربوط به دوره های مختلف زمین شناسی هستند و قدمتی دیرینه دارند.

با تماشای هر یک از این فسیل ها می توانید سفری به دل تاریخ داشته باشید. از جذاب ترین فسیل هایی که در این موزه به چشم می خورد فسیلی شبیه به لاک پشت با 570 سال قدمت است که زیبایی خاصی دارد.

همچنین با بازدید از این موزه می توانید با تاریخچه خلیج فارس و جزیره کیش و آداب و رسوم مردم آن بیشتر آشنا شوید. به شما پیشنهاد می کنیم که در سفر به جزیره کیش حتما از موزه خلیج فارس بازدید نمایید.

بازارچه صنایع دستی

تنوع صنایع دستی که در جزیره کیش تولید می شوند بسیار زیاد است و افرادی که به این وسایل تزئینی دست ساز علاقه دارند می توانند ضمن بازدید از موزه خلیج فارس در مجموعه تاریخی شهر زیر زمینی کاریز به بازارچه صنایع دستی آن نیز سر بزنند.

عکاسخانه

عکاسخانه

شهر زیر زمینی کاریز کیش دارای بخش های جذاب و منحصر به فردی است که می تواند سوژه مناسبی برای عکاسی و ثبت لحظات خاطره انگیز باشد. قسمتی از این مجموعه به عکاسخانه اختصاص داده شده است که می توانید با مراجعه به آنچه خاطرات بازدید از این شهر زیر زمینی را به ثبت برسانید.

رستوران و کافی شاپ

در شهر زیر زمینی کاریز رستوران ها و کافی شاپ هایی راه اندازی شده اند و گردشگران و بازدیدکنندگان گرامی ضمن تماشای تمامی قسمت های کاریز می توانند به منظور استراحت و یا صرف غذا و نوشیدنی به این رستوران ها و کافی شاپ های زیبا و خاص سری بزنند و حس و حال متفاوتی را تجربه نمایند.

شرایط بازدید از کاریز کیش

مجموعه تفریحی تاریخی شهر زیر زمینی کاریز کیش همه روزه از ساعت 9 صبح الی 10 شب پذیرای بازدید کنندگان است و افرادی که می خواهند از این مجموعه بازدید نمایند باید مبلغی را به عنوان هزینه بلیط بپردازند. تماشای این جاذبه تفریحی – تاریخی در دل جزیره زیبا و دیدنی کیش می تواند بسیار لذت بخش و هیجان انگیز باشد.

آدرس و نحوه های دسترسی

این جاذبه گردشگری کیش در استان هرمزگان، جزیره کیش، بلوار میرمهنا، در فاصله میان میدان المپیک و میدان فارور واقع شده است. گردشگرانی که قصد بازید از این مجموعه را دارند می توانند با استفاده تاکسی های درون جزیره و یا خودروهای اجاره ای به آن دسترسی داشته باشند.

روش های مختلفی برای رزرو خودرو اجاره ای در کیش وجود دارد که یکی از آن ها مراجعه به سایت مستر بلیط و درخواست خودرو اجاره ای است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *