کاروان سرای کبوترخان

کاروان سرای کبوترخان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

شهر رفسنجان در استان کرمان یکی از زیبا ترین مناطق کویری ایران است که بناهای تاریخی متعددی در آن نهفته است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر در روستایی به نام کبوترخان در 35 کیلومتری رفسنجان واقع شده است؛ این بنای تاریخی کاروان سرای کبوترخان نام دارد که از دوره صفویه به جای مانده است. اگر می خواهید با کاروان سرای کبوترخان بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه شوید.

تاریخچه

تاریخچه کاروان سرای کبوترخان

کاروان سرای کبوترخان رفسنجان یکی از قدیمی ترین و ارزشمند ترین بناهای تاریخی این منطقه است که دارای نقوش برجسته و آجرکاری های زیبایی است.

ساختارو پلان های این کاروان سرا مشابه سایر کاروان سراهای ساخته شده در عصر صفویه است، با این تفاوت که در چهار گوشه آن چهار برج احداث شده است. اما سنگ نوشته ای که در سردر این بنا وجود دارد قدمت آن را به زمان زندیه باز می گرداند و به همین دلیل اختلاف نظرهایی در مورد زمان ساخت آن وجود دارد.

علی عبداللهی نیا مولف کتاب «تاریخ رفسنجان» در مورد کاروان سرای کبوترخان رفسنجان به نقل از استاد باستانی پاریزی این چنین می نویسد: «شاه عباس صفوی با همراه خود به سرعت از رفسنجان، بیاض و انار گذشته بود و پس از آن در محل کرمانشاه که قنات خراب بود در سایه اسب استراحت نمود.

در همین وقت گنجعلی خان و همراهانش سر رسیدند و از شاه برای پذیرایی دعوت کردند که شاه دعوت را بپذیرفت و به والی کرمان گفت: در صورتی که می خواهی رضایت شاه را به دست آوری هزینه مهمانی را خرج آبادانی این راه کن و در این مسیر کاروانسرایی احداث کنند تا مسافرین مجبور به استراحت در سایه اسب خود نباشند. پس از این ماجرا گنجعلی هان دستور داد که در مسیر یزد به کرمان چندین کاروانسرا بسازند که از جمله آن ها می توان به کاروان سرا کبوترخان، کرمانشاه، شمش، انار، کشکوئیه  و … اشاره نمود».

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر رفسنجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “رفسنجان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاروان سرای کبوترخان رفسنجان دارای مساحتی معادل با 2000 متر مربع است که 400 متر آن را حیاط در برگرفته و مابقی ساخت فضاهای سرپوشیده اختصاص داده شده است.

آجرکاری ها و تزئیناتی که در بخش های مختلف این کاروان سرا صورت گرفته آن را به یکی از مهم ترین بناهای باستانی این منطقه تبدیل کرده است و نام آن را به عنوان یک آثار باستانی در سال 1381 در فهرست آثار ملی ثبت نموده اند. مسافرانی که به بناهای تاریخی علاقمند هستند و با تهیه بلیط هواپیما رفسنجان می خواهند به این منطقه سفر کنند می توانند از این کاروان سرای زیبا بازدید نمایند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از کاروان سرای کبوتر خان رفسنجان همه روزه به جز ایام تعطیلات و سوگواری ها امکان پذیر است  و گردشگران می توانند به صورت رایگان از این مجموعه بازدید نمایند.

راه های دسترسی به کاروان سرای کبوترخان

کاروان سرای کبوترخان رفسنجان در استان کرمان 35 کیلومتری جاده رفسنجان- کرمان در روستای کبوترخان واقع شده است و برای دسترسی به آن می توان از تاکسی های برون شهری و خودروهای شخصی استفاده نمود. همچنین می توان با رزرو تاکسی های اینترنتی مانند  تاکسی مستر بلیط به بازدید از این بنای تاریخی رفت.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *