مجموعه مسجد بازار رفسنجان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 361

آیا تاکنون از مجموعه مسجد بازار رفسنجان بازدید کرده اید؟ در شهر رفسنجان به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی بسیاری وجود دارد. یکی از معروف ترین بناهای تاریخی این شهر بازار آن است.

بازارها از گذشته جز مهم ترین بناهای شهری محسوب می شدند و نقش مهمی در توسعه و رونق اقتصادی منطقه داشتند. مجموعه مسجد بازار رفسنجان نیز یکی از همین مکان ها است که دارای سبک معماری منحصر به فردی است و نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرد. اگر می خواهید با مجموعه مسجد بازار رفسنجان بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه مجموعه مسجد بازار رفسنجان

مجموعه بازار رفسنجان که از مسجد، کاروان سرا، نه گنبد سلجوقی، بارانداز، قیصریه، حمام و سقاخانه و بازار تشکیل شده است از مهم ترین بناهای تاریخی  این شهر محسوب می شود.

بازار رفسنجان  قطب بزرگ اقتصادی و تجاری این شهر است که به دستور بهرام شاه سلجوقی در سال 563 هجری قمری ساخته شد. این بازار قدیمی که نقش مهمی در رونق اقتصادی این منطقه داشته دارای سبک معماری ایرانی بسیار زیبا و فوق العاده ای است که موجب شده جلوه ای خاص  و دیدنی داشته باشد.

این مجموعه مسجد بازار در دوره قاجاریه تاسیس شده و به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه ای که در شهر رفسنجان داشته  محمد فتحی پور در کتاب «رفسنجان تمدن فرورفته در کویر و بر آمده از کویر» از آن نام برده و به عنوان نمونه ای ارزشمند از شهرسازی دوره سلجوقی تا قاجاریه از آن یاد کرده است.

مجموعه مسجد بازار رفسنجان یک بنای تاریخی ارزشمند محسوب می شود که نام آن در سال 1384 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است و سالانه گردشگران متعددی برای بازدید از این شاهکار معماری به رفسنجان سفر می کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر رفسنجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “رفسنجان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مجموعه بازار رفسنجان دارای مساحتی بالغ بر 25 هزار متر مربع است. در گذشته در چهار طرف این بازار دروازه هایی وجود داشت که از جمله آن ها می توان به دروازه قطب آباد، دروازه مزار، دروازه کمال آباد و دروازه علی آباد اشاره نمود که متاسفانه امروزه سه عدد از آن ها از بین رفته اند و فقط یکی از دروازه ها در بازار خود نمایی می کند.

در قسمت ورودی بازار دروازه قطب آباد واقع شده است و در بخش انتهایی آن نیز دروازه کمال آباد قرار دارد. این محدوده از بازار که از خیابان امام تا خیابان شهید بهشتی ادامه دارد دارای مساحتی برابر با 14 هزار و 500 متر مربع است. در مجموعه مسجد بازار رفسنجان 212 هجره وجود دارد که تعدادی از آن ها به دلیل آسیب هایی که به آن ها در طی گذر زمان وارد شده بسته و غیر فعال هستند.

قسمت شرقی این بازار که از اولین بخش های ساخته شده آن است قیصریه نام دارد که تزئینات خاصی که در آن انجام شده موجب شده است که بسیار جذاب و خیره کننده باشد. متاسفانه این بخش از بازار در سال 1377 دچار آتش سوزی گردید و قسمت اعظمی از آن تخریب شد که بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

مجموعه مسجد بازار رفسنجان علاوه بر قیصریه دارای قسمت های مختلفی است که همواره مشغول به فعالیت هستند. از جمله مهم ترین قسمت های این مجموعه می توان به آب انبار، مسجد، سقاخانه، بار انداز، کاروان سرا و … اشاره نمود. در حال حاضر حمام واقع دراین مجموعه به موزه مردم شناسی تغییر کاربری پیدا کرده است.

تماشای سبک معماری ایرانی و بی نظیر مجموعه مسجد بازار رفسنجان بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است و گردشگرانی که با تهیه بلیط هواپیما رفسنجان به این شهر سفر می کنند معمولا به منظور خرید سوغاتی و آشنایی با این بنای تاریخی سری به این بازار قدیمی می زنند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از مجموعه مسجد بازار رفسنجان همه روزه به جز ایام تعطیل از 8 صبح تا غروب امکان پذیر است. برای بازدید از این مجموعه به زمانی حدود یک الی دو ساعت نیاز است. خرید یکی از لذت بخش ترین بخش های هر سفری است و اگر با تماشای یک بنای تاریخی همراه شود قطعا می تواند بسیار لذت بخش تر باشد.

راه های دسترسی به مجموعه مسجد بازار رفسنجان

مجموعه مسجد بازار رفسنجان در استان کرمان شهر رفسنجان، محله علی آباد، بین خیابان انقلاب و خیابان بهشتی کوچه مسجد امام واقع شده است که برای دسترسی به آن می توان از تاکسی های اینترنتی مانند تاکسی مستر بلیط و یا تاکسی های درون شهری استفاده نمود. همچنین می توان با استفاده از خودرو شخصی نیز به این مجموعه بازار دسترسی داشت.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.